Нутова мінуюча муха – ознаки появи, методи боротьби
Нутова мінуюча муха – комаха, яка завдає значної шкоди посівам нуту, мінує листки рослини, що призводить до їх відмирання.
Нутова мінуюча муха (Liriomyza cicerina Red) – вузькоспеціалізована комаха, яка живиться лише посівами нуту. Коли починається розселення нутової мінуючої мухи на листі з’являються дрібні жовтуваті цятки – сліди проколу яйцекладом. Саме в утворені таким чином отвори самки відкладають по одному, іноді по два яйця. Харчується соком, який витікає з ранок у листі.
Розвиток нувової мінуючої мухи відбувається дуже швидко: стадія ембріону в нутової мухи триває 2-3 дні, личинки — до тижня. Згодом, у міру розвитку личинок стають помітними міни, а біля них доріжка з темними екскрементами. При високій концентрації зменшується фотосинтетична діяльність та сповільнюється розвиток рослин. Розвинута гусінь падає на землю де перетворюється на два тижні у лялечку. Розвиток одного покоління нутових мух триває 21-25 днів, а протягом сезону вегетації з’являється 3-4 покоління.
Зазвичай суцільно мінує листки нуту, гороху та призводить до їх відмирання. Нутова муха належить до сімейства мінуючих мух. Маленького розміру – довжина дорослої особини 1,5 мм, личинки 2,6 мм жовто-зеленого кольору, хробакоподібні, безногі. Зимівля відбувається у фальшивих коконах на глибині 3-6 см. Виліт нутової мухи відбувається ранньою у другій половині травня — червні, коли нут виростає на 7-9 см.
Заходи боротьби з нутовою мінуючою мухою: просторова ізоляція. Лущення стерні та зяблева оранка.