Топінамбур – вирощування, догляд
Топінамбур – абсолютно невибаглива рослина, яка може рости в одному місці до 30 років і при правильному використанні та споживання допоможе вам підтримувати здоров`я.
Топінамбур – рослина з сімейства складноцвітних і близький родич соняшнику, походить з Північної Америки. Це – багаторічна рослина з прямими тонкими стеблами й жорсткими шорсткими листками, до 3 м у висоту. До кореневищ топінамбура прикріплені їстівні вузлуваті довгасті бульби жовтуватого, коричневого або червонуватого кольору, які визрівають восени та повністю готові до вживання в їжу після перших заморозків. На вигляд бульби топінамбура трохи нагадують коріння імбиру. Бульби топінамбура смачні й мають цілющі властивості. Топінамбур дуже холодостійкий, його бульби відмінно зимують в ґрунті, тому в холодних регіонах можна збирати урожай земляної груші восени або ранньою весною, а в більш теплих регіонах – всю зиму.
. . . . . .
Як садити топінамбур
До ґрунту топінамбур невимогливий, однак гірше росте на закислених ґрунтах і на низинних ділянках, на яких навесні застоюється вода. Культуру топінамбура можна використовувати для розробки важких ґрунтів. Для топінамбура ділянку перекопують з осені, на бідних ґрунтах вносять органічні й мінеральні добрива. Топінамбур розмножується бульбами, для посадки відбирають бульби з невелике куряче яйце. Час посадки топінамбура збігається з посадкою картоплі – кінець квітня – середина травня. Посадка бульб топінамбура проводиться в траншеї. Потім обережно засипають траншею землею і роблять граблями невеликий гребінь над бульбами. Глибина посадки топінамбура – 15 см, відстань між бульбами в ряду – 45 см, відстань між рядами – 1 метр. Приблизний час від посадки топінамбура до перших паростків – 2-4 тижні. Час від посадки до осіннього збору врожаю топінамбура – 40-50 тижнів.
Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.
Догляд за топінамбуром
Догляд за топінамбуром технічно нескладний . За топінамбуром легко доглядати. Коли стебла досягнуть висоти 30 см, рослини підгортають. У сильну посуху необхідний полив. Коли стебла топінамбура піднімуться на метрову висоту, на початку і в кінці грядки ставлять шпалеру, до неї по обидва боки від рослин прикріплюють дріт в пластиковій обмотці. Це необхідно зробити, через те, що високі стебла топінамбура сильно розгойдуються вітром і можуть зламатися. Дуже зручно висаджувати топінамбур вздовж паркану. В період бутонізації топінамбур підживляють рідким розчином мікродобрив, або мінеральним добривом, а бутони видаляють у міру їх формування.
Восени, після в’янення листя, стебла топінамбура обрізають на висоті 30 см над рівнем ґрунту. Прибирати топінамбур можна як восени, у вересні – листопаді, так і навесні, або в квітні – травні наступного року. Залишені на грядці до весни рослини на зиму присипають землею, перегноєм або вкривають соломою. Навесні всі бульби топінамбура викопують, відбираючи потрібні для посадки. Якщо бульби не викопати, топінамбур розростеться і може засмітити город. В городах вирощується, як правило, несортовий топінамбур з білою шкіркою. Його врожайність становить 1-2 кг бульб з однієї рослини. Якщо у вас є можливість, придбайте сортовий посадковий матеріал, врожайність сортового топінамбура вас порадує.
. . . . . .
Зберігання бульб топінамбуру
Зібрані бульби топінамбура потребують високої вологості під час зберігання. Зберігайте топінамбур в овочевому відділенні холодильника, упакованим у вологу тканину, не більше тижня-двох.