Цілющі рослини: топінамбур
Топінамбур – рослина, яка ззовні схожа на соняшник, а під землею ховає свої бульби, які є смачною та корисною добавкою до вашого щоденного раціону харчування!
Топінамбур (земляна груша) – багаторічна трав’яниста рослина висотою близько півтора метра (іноді до чотирьох) з прямим напушеним стеблом, яйцевидними листям і жовтими суцвіттями-кошиками діаметром 6-10 см. У гнізді буває 1-3 стебла, до 30 бульб на коротких столонах, компактно зібраних. Коріння на глибині 10-15 см відходять горизонтально до 4-4,5 м в пухкому ґрунті, а вертикально – до 1,3 м, що дозволяє рослинам витримувати посуху. На одному місці може рости до 30 років. Бульби важать від 20 – 30 до 100 грамів, кольору різні (в залежності від сорту) – білі, жовті, рожеві, фіолетові, червоні; м’якоть ніжна, соковита, з приємним солодкуватим смаком. Рослина відома також під назвами «земляна груша» і «єрусалимський артишок». У дикому вигляді рослина зустрічається в Північній Америці. Бульби їстівні. Вирощують як коштовну кормову, технічну і продовольчу рослину.
Топінамбур зовні схожий на соняшник, тому ще одне його назва – соняшник бульбистий. Він досягає висоти двох метрів й навіть більше, має пряме стебло, жовті квіти, листя, зовні схожі на соняшник. На кінцях підземних втеч цієї рослини є бульби, різні за формою, кольором і розміром, що нагадують картоплю. Рослина переважно розмножується бульбами, а не насінням. Земляна груша починає цвісти тільки пізньої осені, дозріває в жовтні-листопаді, коли з’являються заморозки.
. . . . . .
Серед особливостей топінамбура можна відзначити:
- Він зовсім не вимагає догляду, зростає сам по собі на будь-якому ґрунті.
- Йому не страшні ніякі шкідники та бур’яни.
- Добре себе почуває і на сонці, і в тіні.
- Не накопичує нітратів ні в зеленій масі, ні в бульбах.
- За смаком нагадує спаржу і цвітну капусту, по калорійності – картоплю.
Топінамбур – корисні властивості
До складу топінамбура входять: пектини, цукри, мінеральні солі (кремнію, калію, заліза і цинку), білки, амінокислоти й, зрозуміло, безліч вітамінів. У топінамбурі міститься інулін, речовина така необхідна тим, хто страждає на цукровий діабет. Є докази того, що регулярне вживання топінамбура тривалий проміжок часу, знижує рівень цукру в крові. Ці властивості роблять його вкрай необхідним як тим, хто вже хворіє на цукровий діабет, так і тим, хто схильний до цього захворювання і має ризик захворіти. З цією метою його рекомендується приймати по 2-3 бульби три рази в день, бажано за десять хвилин до їди. Інулін, що міститься в топінамбурі сприяє виведенню з організму багатьох токсичних речовин. З їжею і при перетравленні, в кишківник потрапляє безліч баластних речовин, які інулін пов’язує та усуває.
- Інулін сприяє більш активної діяльності шлунково-кишкового тракту і стимулює жовчогінну діяльність.
- Споживання топінамбура сприяє тому, що організм стає більш стійкий до всякого роду інфекцій і вірусів, що вражають травні органи. Його корисні речовини не допускають проникнення в організм всіляких хвороботворних бактерій і паразитів, таких як лямблії та опісторхіси, наприклад. Крім цього, топінамбур сприяє утворенню в кишківнику нормальної мікрофлори, створюючи для цього всі необхідні умови. Саме завдяки цьому він незамінний для тих, хто страждає дисбактеріозом.
- Топінамбур корисний для слизових оболонок, оскільки стимулює їх кровопостачання.
- Використовується, як підмога в лікуванні виразки шлунка, захворювань дванадцятипалої кишки, дуоденіт, коліт, гастрит, ентерит, панкреатиті, печії, при проносі й запорах.
- Топінамбур зупиняє блювоту, знімає нудоту, позбавляє від печії та гіркого присмаку в роті, усуває больовий синдром і здуття живота. Якщо при вживанні різних лікарських засобів комбінувати їх приймання з прийманням топінамбура, то вилікувати й усунути ці недуги можна як мінімум на 5-7 днів раніше.
- Топінамбур допомагає швидшому засвоєнню селену, незважаючи на те, що він не входить до його складу. Топінамбур рекомендується регулярно вживати людям, які живуть в містах з поганою екологічним середовищем, адже він допомагає виводити з організму солі важких металів. Топінамбур – коктейль з вуглеводів, органічних кислот, білків, вітамінів і безлічі інших корисних речовин.
Топінамбур – протипоказання
Хоч би яким ні корисним продукт, завжди знайдуться люди з індивідуальною чутливістю до нього . Вам необхідно знати про це, щоб вживання топінамбура не привело до несприятливих наслідків. Варто відзначити, що в сирому вигляді топінамбур може викликати метеоризм. На щастя тільки цим і вичерпуються всі протипоказання цієї рослини.
Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.
Топінамбур в кулінарії
На смак бульби топінамбура приємні, соковиті, вони внесуть у ваше меню певне розмаїття. Земляну грушу можна смажити, тушкувати, відварювати, випаровувати, сушити. Найздоровіший спосіб, при якому зберігаються всі корисні речовини топінамбура – вживати його в їжу в сирому вигляді. Хороший варіант – додавати в різноманітні салати. Його також можна відварити попередньо в молоці або у воді, а потім вже готувати страви.