Тюльпани – види

Тюльпани найпопулярніші квіти весни.

Найпоширеніші тюльпани на їх батьківщині – Голландії. Де можна побачити величезні килимки різнокольорових видів тюльпанів висаджених у парках.

Перша класифікація тюльпанів була ще у 1913 році. Ця класифікація була дуже заплутана, зараз сучасні селекціонери розділяють тюльпани на 15 класів, які, в свою чергу, входять в 4 групи.

І група Ранньоквітучі або ранні – види тюльпанів

collage_12_klas

1 клас- Прості ранні тюльпани – види тюльпанів

Для цього класу характерні невисокі міцні квітконіжки (25-40 см), які не бояться дощу і вітру. Квітки чашоподібної форми, переважно теплих кольорів (жовті і червоні). Термін цвітіння цього класу ранній (кінець квітня). Для зрізання тюльпани цього класу малопридатні через невисокі квітконіжки, але багато сортів використовуються для вигонки в січні-лютому. Цей клас тюльпанів досить нечисленний і становить 5,1% від усього асортименту тюльпанів.

2 клас – Махрові ранні тюльпани – види тюльпанів

Цей клас тюльпанів користуються популярністю у квітникарів завдяки своїм яскравим фарбам і ранньому цвітінню. Квіти у тюльпани цього класу невисокі, але квітконіжки міцні( 20-30 см), але після сильного дощу занадто важкі квітки можуть хилитися до землі. Квіти махрові, переважно теплих тонів, в повністю розкритому стані можуть досягати в діаметрі 8 см, довго не в’януть. Використовуються тюльпани цього класу для вазонів, вигонки в січні-лютому і висаджуванні у відкритий грунт на передньому плані. Клас становить 5,5% від усього асортименту тюльпанів.

II група – Середньо квітучі або середні – види тюльпанів

collage_34_klas

3 клас – Тріумф-тюльпани – види тюльпанів

Для тюльпанів цього класу характерні великі келихоподібних квітки, досить високі квітконіжки (40-70 см). Кольори квітів у тюльпанів цього класу найрізноманітніша: від білого до темно-фіолетового. Цвітуть з кінця квітня до початку травня, досить тривалий час і добре зберігають форму келиха. Застосовують тюльпани даного класу для зрізання, для оформлення садів і парків, для вигонки в середні та пізні терміни. В даний час це найчисленніший клас тюльпанів, він становить 25% від усього асортименту. З’явився цей сорт на початку XX ст. шляхом схрещування сортів з класів дарвінових гібриди і прості ранні.

4 клас – Дарвінових гібридів – види тюльпанів

Тюльпани цього класу відрізняються дуже великими і високими розмірами(висота 60-80 см, а діаметр квіток деяких сортів може перевищувати 10 см). Рослини цього класу мають великі келихоподібних квіти, переважно червоного кольору. Цвітуть ці гібриди на початку травня.

Недоліком Дарвінових гібридів вважається сильне розкриття квітів, як у маку, особливо в жарку, сонячну погоду. Але є у них і певні переваги – квіти добре переносять весняні приморозки, стійкі до захворювань, тривалий час зберігаються після зрізування. Тюльпани цього класу широко використовуються у флористиці та ландшафті . Їх застосовують для оформлення ділянок, для вигонки в лютому-березні.

III група – Пізньоквітучі або пізні тюльпани – види тюльпанів

collage_56_klas

5 клас – Прості пізні тюльпани – види тюльпанів

Рослини цього класу досить високорослі (60-75 см) і міцні, мають великі квіти чашоподібної форми з квадратною основою, широкі тупокінцеві пелюстки. Забарвлення тюльпанів цього класу може бути найрізноманітнішою: від білої до чорної, від ніжно-рожевого до темно-фіолетового, багато сортів мають двобарвне забарвлення. У цей клас входять і багатоквіткові тюльпани, які мають на одній квітконіжці до 3-5 квіток. Цвітуть Прості пізні тюльпани в середині травня.

Широко використовуються в озелененні, деякі сорти добре піддаються для вигонки, а завдяки міцним квітконіжкам – довго зберігаються після зрізування.

6 клас – Лілієподібні тюльпани – види тюльпанів

Тюльпани цього класу своєю формою нагадують квітку лілії – витончені келихи, пелюстки яких відгинаються назовні із загостреними на кінцях. Лілієподібні тюльпани досить високі і міцні квітконіжки (до 50-60 см ), квіти різноманітного забарвлення. Цвітуть ці тюльпани в другій половині травня і, широко використовуються для озеленення садів і парків, для зрізування, а деякі сорти придатні для вигонки.

collage_78_klas

7 клас – Торочкуваті тюльпани – види тюльпанів

Цей клас відрізняється – голкоподібні по краях пелюстками. Висота торочкуватих тюльпанів може бути від 50 до 80 см. Забарвлення квіток найрізноманітніша: від білої до фіолетової. Торочкуваті тюльпани, отримані від схрещування пізніх тюльпанів , добре довго стоять після зрізування. Торочкуваті тюльпани постійно поповнюється новими сортами.

8 клас – Зелено-колірні тюльпани – види тюльпанів

Ці тюльпани мають характерну особливість, на пелюстках зелений колір спинки і зберігається він протягом всього періоду цвітіння. Колірний контраст зеленої середини і країв пелюсток, забарвлених в різні кольори (в залежності від сорту) – білий, рожевий, червоний, жовтий та інші – виглядає дуже гарно. Цвітуть зелено-колірна тюльпани з середини травня, використовуються в основному для оформлення садів і парків, а також вирощуються для зрізання.

collage_910_klas

9 клас – Рембрандт-тюльпани – види тюльпанів

Цей клас об’єднує всі рябі тюльпани. Різноманітні штрихи і плями на пелюстках у цих сортів з роками закріпилися генетично, хоча основна маса строкатих тюльпанів є вразливі до вірусних захворювань. Тюльпани цього класу мають квітки чашоподібні форми, досить великі, зі штрихами і плямами на червоному, жовтому або білому тлі. Висота рослин становить від 40 до 70 см. Цвітуть Рембрандт-тюльпани з середини травня, можуть використовуватися для оформлення ділянок і для зрізання.

10 клас – Папугоподібні тюльпани – види тюльпанів

Ці тюльпани мають незвичайний і екзотичний вигляд: їхні пелюстки мають глибоко порізані краї, іноді хвилясті, нагадують пташине пір’я. Діаметр квітки може досягати до 20 см. Забарвлення у папуг тюльпанів зустрічається найрізноманітніша: від білосніжної до пурпурно-чорної. Висота рослин може бути від 40 до 65 см. Цвітуть папугоподібні (Parrot Tulips) тюльпани пізно, у другій половині травня. слабкі квітконіжки не витримують великих квітів. Використовуються для оформлення садів і парків.

collage_11_klas

11 клас – Махрові пізні тюльпани – види тюльпанів

Тюльпани цього класу мають густомахрові квіти, що зовні нагадують квіти півоній, тому їх часто називають півоноподібні. Махрові пізні тюльпани мають міцні квітконіжки. Від махрових ранніх ці тюльпани відрізняються більшими розмірами квітки з пізнім терміном цвітіння. Махрові пізні тюльпани мають один недолік: їхні важкі квітки часто обламуються від дощу і вітру (підв’язуйте їх). Колір квіток цього класу є від чисто-білої до чорної, може бути і двоколірними. Використовуються Махрові пізні тюльпани в основному для вирощування в садах і парках.

IV група – Види тюльпанів та їх гібриди

collage_1213_klas

12 клас – тюльпани Кауфманіана, різновиди і гібриди – види тюльпанів

У цей клас також входять гібриди тюльпана Кауфманіана з тюльпанами Грейга, Фостеріана та з іншими видами. Ці тюльпани невисокі 15-20 см, цвітуть вже на початку квітня. Квітки у тюльпанів Кауфманіана досить великі, подовжені, а в повністю розкритому стані – зірчасті. Забарвлення може бути найрізноманітніше: червоне, жовте, рожеве, бувають і двоколірні. Листя в цих тюльпанів – з пурпуровими смугами . Використовуються тюльпани Кауфманіана, для вирощування на альпійських гірках, в рокарії, для висадки в бордюрах і під деревами.

13 клас – Тюльпани Фостеріана, різновиди і гібриди – види тюльпанів

У цей клас включені сорти і гібриди тюльпана Фостеріана з іншими видами і сортами інших класів. Тюльпани цього класу мають більші квітки, ніж у тюльпанів Кауфманіана. Цвітуть тюльпани Фостеріана в кінці квітня – початку травня. Квітки зазвичай чашоподібної форми, сильно подовжені, невисокі (до 15 см). Забарвлення квіток в червоних тонах, бувають рожеві і жовті. Висота рослин – від 30 до 50 см. Окремі сорти мають декоративне листя з пурпуровими плямами і смугами.

collage_1415_klas

14 клас – Тюльпани Грейга, різновиди і гібриди – види тюльпанів

Тюльпани Грейга низькорослі (20-35 см), мають великі квітки з широкою основою і злегка відігнутими назовні кінчиками пелюсток. Забарвлення квіток переважно червоних тонів, помаранчева або двоколірна. У цей клас увійшли тюльпани Грейга, їх гібриди з тюльпанами Фостеріана, Кауфманіана та іншими тюльпанами. Тюльпани Грейга мають характерні для них декоративні краплисті листя. Цвітуть вони слідом за тюльпанами Кауфманіана, в кінці квітня – початку травня. Використовують їх також, як і тюльпани Фостеріана і Кауфманіана – для вирощування в садах, в бордюрах, на альпійських гірках і для зрізу.

15 клас – Інші види, їх різновиди та гібриди – види тюльпанів

Цей клас входять всі дикорослі види тюльпанів. Вони, як правило, низькорослі, рано цвітуть, забарвлення квіток, в залежності від виду, може бути різноманітною. Серед дикорослих тюльпанів зустрічаються багатоквіткові види. Використовують для альпійських гірок та рокаріїв.

Посадити тюльпани правильно вам допоможе наша стаття:“Коли садити тюльпани”

Схожі записи