Циперус: догляд

Циперус (Cyperus) – багаторічна трав’яниста рослина з прямими кущистими стеблами, на яких розташовані видовжені лінійні листки, що утворюють густу парасольку. Відноситься циперус до сімейства осокових. В Британії циперус, через свій зовнішній вигляд, отримав назву Umbrella Plant – «рослина-парасолька».

У природному середовищі циперус можна зустріти в тропічних і субтропічних регіонах нашої планети; росте на болотах, при озерах і річках, в близькому контакті з водою. Циперус цвіте. Квіти невиразні, нагадують суцвіття кропу, із центру парасольки виростають квітконіжки, на кінцях яких розквітають маленькі білі, жовті квіточки. Рослина більше ціниться за оригінальність листків, які гарно виглядають, коли висаджені групами, що утворюють кущ.

cyperus_papyrus

З давніх-давен циперус називають циперус -папірус, тому що його використовували для виготовлення пеперу, а єгиптяни цю рослину також використовували і для виготовлення сандалів, човнів, снастей, кошиків та інших побутових речей. Серцевину стебла і коріння циперуса додавали в їжу, оскільки коріння циперуса мають крохмаль, а нижні частини стебел їли в сирому і у вареному (смаженому) вигляді. Циперус також використовували у ремеслі: для ручок дзеркала і дверей, для стільців та інших меблів, для оздоблення будинків, а також для прикрас.

cyperus_diffusus

    Види циперуса, які найчастіше зустрічаються у кімнатних умовах:

  • Cyperus papyrus. Зустрічається в болотах Єгипту, багаторічна трав’яниста рослина, яка виростає до 3 м у висоту. Стебла прямі, міцні, у верхній частині зібрані в розетку довгих звисаючих листків. З пазух листя виходять багатоквіткові (до 100 квіток) суцвіття на тонких квітконіжках.
  • Cyperus diffusus. Цей вид найчастіше зустрічається у болотах тропіків. Висота рослини до 2 м. Стебла прямі, ростуть негусто, листя довгі і широкі, ростуть біля основи стебла.
  • Cyperus alternifolius . Зустрічається біля берегів річок на острові Мадагаскар – багаторічні трав’янисті рослини, що досягають у висоту до 2 м. Стебло пряме, на вершині стебла формується густа розетка з лінійних густих листків. Cyperus alternifolius variegata – листя з білою смужкою.
ciperus_z_byloyu_smuzhkoyu

Як доглядати за циперусом

За циперусом доглядати неважко. Він здатен пристосовуватися до будь-яких умов, але треба пам’ятати про те, що рослина у природі росте біля водойм, отже їй потрібні дуже висока вологість повітря і постійно вологий грунт.

Яскравість світла для циперуса

Для успішного вирощування циперуса потрібне яскраве світло, але підійде і півтінь. В тінистих місцях ця рослина буде дуже витягуватися і її стебла будуть слабкими і ламкими, від чого рослина втратить свій декоративний вигляд. Літні прямі сонячні промені можуть нашкодити рослині: на листі з’являться сонячні опіки, а кінчики почнуть засихати.

cyperus_alternifolius

Температура повітря для циперуса

Циперус невибагливий до температури повітря, йому підходить звичайна кімнатна температура (+18-+20 ° С). Взимку температура повітря не повинна знижуватися до 12 ° С, при таких низьких температурах рослину практично не поливають, тому що коренева система рослини зігниє.

Полив та вологість повітря для циперуса

Циперус в природі росте біля водойм, тому йому потрібна висока вологість повітря і постійно вологий грунт, навіть перезволожений Може рости у воді або аквітіумі. Але якщо взимку температура повітря менша 20 ° С циперус потрібно витягнути з води, щоб уникнути гниттю коренів. Якщо земляна грудка у циперуса буде суха, листя одразу ж пожовкнуть. Винятком є Cyperus papyrus, який постійно у воді рости не може, тому що вода застоюється і доступ повітря до коренів значно знижується, але якщо вода протічна і збагачена киснем, він буде добре рости.

Циперусу потрібна висока вологість повітря, але обприскувати його потрібно тільки у сильну спеку влітку і взимку, коли включені батареї. Як підвищити вологість повітря?

Циперус може служити для вас природним зволожувачем повітря. Дорослі і великі рослини випаровують багато вологи.

Добриво для циперуса

З весни до осені рослина активно росте і швидко збільшується у розмірах, і тому їй потрібен дуже поживний грунт з високим вмістом азоту. Для циперуса підходять комплексні мінеральні добрива для листяних рослин; підживляти рослину потрібно один раз на 2 тижні. Якщо добрив недостатньо, ріст рослини притуплюється, і вона значно повільніше росте.

Дивіться відео про фіалку кімнатну. Квіти у фіалки різнокольорові, прості, махрові, хвилясті діаметром від 2 і до 4 см.

Грунт та пересадка циперуса

Циперус дуже швидко росте, тому його потрібно пересаджувати щороку навесні у більший горщик. Горщик повинен бути об’ємний і глибокий, тому що коренева система дуже швидко розростається і займає весь вільний простір. До складу грунту повинні входити, дернова, листкова земля з додаванням торфу і піску (2:2:1:1), також корисно додавати болотяний мул. При пересаджуванні не забувайте робити зливний отвір, на дно горщика насипте шар (3 см) керамзиту. Як пересаджувати рослини?

rozmnozhennya_ciperusa

Розмноження циперуса

Циперус розмножується насінням, листковими живцями (на фото) і поділом куща при пересадці.

Найцікавіший спосіб розмноження циперуса – це розмноження листковими живцями. Цей спосіб розмноження циперуса дуже відрізняється від розмноження інших рослин. Зрізуємо стебло, перевертаємо його догори так, щоб листяна розетка (парасолька з листя) опинилася внизу, її потрібно вкоротити на 2/3 довжини і поставити у воду. Так, саме «вверх ногами» листяна розетка повинна бути у воді. Через деякий час з листкових пазух з’являться корінці і нові молоді пагони. Коли коріння буде багато і їх довжина досягатиме до 5 см, таку рослину можна висаджувати у грунт.

Шкідники та хвороби

На циперус можуть нападати щитівка, попелиця.

Хвороби у циперуса з’являються при неправильному догляді.

Листя жовтіють – недостатній полив і низька вологість повітря. Рослина втрачає свій декоративний вигляд – листя можна обрізати під корінь, і за деякий час виростуть нові пагони з гарним листям.

Схожі записи