|

Плями на листі помідорів. Ознаки, методи боротьби

Якщо на помідорах з’являються плями це перший сигнал того, що рослині потрібна ваша допомога.

Плями на листках томатів бувають різні і наше завдання визначити ту чи іншу хворобу за допомогою плям, вчасно вилікувати рослину на вашому городі.

Часто одразу після висаджування розсади помідорів в теплицю або у відкритий грунт на листі помідорів з’являються світлі плями. Цілком можливо, що причиною таких плям став надлишок сонячного світла (рослина отримала опік) або при пересадці були пошкоджені корінці томата чи брак поживних речовин (потрібно підживити). У такому випадку через кілька днів плями зникнуть самі собою. Але якщо плями не зникнуть значить потрібно визначити, на яку хворобу хворіє рослина і вилікувати її.

Плями на помідорах можна поділити на 4 групи: Світлі (білі або жовті) плями, коричневі і бурі плями, чорні, фіолетові плями на листі помідорів,

Читайте також нашу статтю «Посів насіння на розсаду» та підписуйтесь на наш відео-канал.

Світлі (білі або жовті) плями на листі помідорів

mozaika_na_tomatah

Мозаїка на томатах

Ознаки: На листі помідорів з’являються хаотично розташовані жовті або світло-зелені плями. У молодого листя мозаїчний малюнок видно більш чітко, ніж у старих. Захворювання дуже швидко поширюється на сусідні кущі томатів

Методи боротьби :ще до посіву насіння знезаражують, щоб попередити зараження вірусом мозаїки. На початкових стадіях захворювання дорослу рослина обробляють 0,05% -ним розчином Фармайода або 10% -ним розчином молочної сироватки.

kladosporioz_1

Кладоспоріоз, або бура (оливкова) плямистість на помідорах

Ознаки: спершу вражається нижня частина куща, а потім з’являються жовтуваті плями на верхніх листках помідорів. Згодом плями темніють і поширюються по всьому кущу. Зі зворотного боку листя простір під плямами покривається світло-сірим нальотом (пізніше стає коричневим). Листя скручуються і засихають.

Методи боротьби. Обприскування кущів 0,05% -ним розчином Фітоспорин-М, а також препаратами Полірам, Абіга-Пік або Хом.

septorioz2

Септоріоз, або біла плямистість на помідорах

Ознаки: хвороба починає поширюватися з нижнього листя, потім переходить вище і на стебла, квітки і плоди томата. На листовій пластині з’являються рівні круглі плями брудно-білого або сірого кольору, облямовані бурою смужкою. Згодом плями “розповзаються”, листя скручуються, темніє і засихає.

Методи боротьби. Уражені рослини знищують, теплицю дезінфікують, грунт перекопують. Для профілактики білої плямистості томати обприскують 1% -ною бордоською рідиною або 0,3% -ною суспензією хлорокиси міді.Важливо дотримуватися сівозміни, а повертати помідори на ту саму ділянку не раніше, ніж через 3 роки.

kucheryavist11

Тютюнно-некрозна мозаїка, або кучерявість на помідорах

Ознаки: Верхівка куща помідора починає ставати кучерявим, на поверхні листя з’являються світлі плями з жовтуватим відтінком, які поступово поширюються і зливаються. Розповсюджувач вірусу – білокрилка.

Методи боротьби: хворі рослини знищують разом з корінням, теплицю знезаражують. Решта кущі обробляють 1% -ним розчином бордоської рідини. Для профілактики проводять обробку проти шкідників: кущ обприскують препаратами Ціткор, Фитоверм і т.д.

Коричневі і бурі плями на листі помідорів

Якщо на помідорах зявилися коричневі або іржаві плями на листках, стеблах або плодах томата, швидше за все, рослина уражена одним з наступних захворювань.

fitoftora_na_pomidorah_k

Фітофтороз на помідорах

Ознаки: одна з найбільш поширених хвороб томатів проявляється у вигляді невеликих бурих плям на нижньому боці листка. Потім листя темніють і засихають, захворювання поширюється на всю рослину і губить плоди.

Методи боротьби. Для попередження фітофторозу проводять обробку кущів томата часниковою сумішшю: в 10 л теплої води розводять 1 склянку подрібнених зубчиків часнику і 1 г марганцівки. Обприскувати помідори потрібно перед цвітінням (витрата – 0,5 л на 1 кв.м). Позбутися від фітофторозу допоможе застосування таких фунгіцидів, як Хом, Альбіт, Швидкість і т.д.

fuzarioz_tomata_k

Фузаріоз на помідорах

Ознаки Червоно-бурі поглиблені плями покривають поверхню листя, а потім і всі частини куща, рослина починає в’янути. При підвищеній вологості на таких плямах з’являється рожевий наліт.

Методи боротьби. Хворі рослини доведеться видалити з грядки і знищити. Грунт і теплицю продезінфікувати. Для профілактики насіння необхідно обприскувати фунгіцидами.

antraknoz_k

Антракноз на помідорах

Ознаки На різних частинах куща з’являються вдавлені круглі плями коричневого кольору, які згодом темніють. Уражена рослина засихає, плоди гниють.

Методи боротьби. Обробка сірковмісними препаратами (колоїдна сірка, Кумулус ДФ та ін.), Обприскування кущів 1% -ною бордоською рідиною або хлорокисью міді (на 10 л води – 40 г препарату).

sira_gnil2_k

Сіра гниль на помідорах

Ознаки: уражаються всі частини рослини, включаючи кореневу систему. На листі томата утворюються нерівні бурі плями. Пізніше вони зливаються, а на поверхні можна помітити світлий наліт – це спори грибка.

Методи боротьби. Застосовують фунгіциди (еупарен, Фітоспорін-М і ін.), 1% -ную бордоською рідиною, а також обробляють кущі таким розчином: на 10 л води – 1 склянка крейди, 1 склянка золи і 1 ч.л. мідного купоросу (витрата – 10 л на 3 кв.м).

listkova_plisnyava11_k

Листова пліснява, або бура плямистість на помідорах

Ознаки: на нижньому боці листків і стеблах томата утворюються світлі плями, які з часом темніють до темно-бурого кольору. Потім такі ж плями з’являються на верхній стороні листка, рослина засихає і гине.

Методи боротьби.. Обробка фунгіцидами (Консенто, Антракол, Тату і ін.) Згідно з інструкцією. З народних засобів добре зарекомендували себе настій часнику (на 10 л води – 40 г подрібненого часнику) і настій чистотілу (на 10 л гарячої води – 25 г марганцівки і 500 г трави). Починаючи зі стадії формування зав’язі, обробки проводять щомісяця.

alternarioz_ili_suhaya_pyatnistost_2_k

Альтернаріоз, або суха плямистість на помідорах

Ознаки : листя на нижній частині куща покриваються невеликими сіро-коричневими плямами (до 1 см в діаметрі). Згодом хвороба поширюється на всі надземні частини рослини.

Методи боротьби. Допоможе обробка фунгіцидами (Акробат МЦ, Купроксат, Інфініто, Полірам ДФ та ін.). З метою профілактики дезінфікують теплиці, проводять знезараження насіння, проріджують посадки.

Чорні плями на листі помідорів

Плями на листках розсади помідорів, які ростуть у відкритому грунті або теплиці, свідчать про наявність проблеми, яку необхідно вирішити. Про що говорять чорні плями на листі?

chorna_plyamistist

Чорна бактеріальна плямистість

Ознаки: спочатку на листках з’являються невеликі маслянисті плями коричнево-зеленого кольору. Незабаром вони темніють і переходять на інші частини рослини. Плями не зливаються, а нагадують дрібну чорну висип.

Методи боротьби: допоможе обприскування уражених кущів 1% -ною бордоською рідиною, а також Хомом або Оксіхомом. Для попередження плямистості насіння знезаражують, а розсаду обприскують Фітоспорін-М і препаратами Фітолавін, Бактофіт і ін.

makrosporioz

Макроспоріоз на помідорах

Ознаки: нижні листя куща покриваються темними сухими плямами довгастої форми. Пізніше вдавлені плямочки з’являються на стеблах і черешках. Через деякий час на плямах утворюється чорний наліт.

Методи боротьби. Три-чотириразове обприскування кущів 0,3% -ною суспензією хлорокиси міді або 1% -ною бордоською рідиною: перед висадкою розсади, через 2 тижні після цього, а потім з інтервалом 10-12 днів.

fomoz_tomata

Фомоз, або фомозна гниль

Ознаки: листя томата покриваються дрібними темно-коричневими і чорними цятками круглої форми. Першими уражаються більш старе листя. Згодом плями переходять на стебла і плоди.

Методи боротьби. Обприскування кущів препаратами Заслін, Фундазол, оксихом, 1% -ною бордоською рідиною. Хворі рослини доведеться знищити. З метою профілактики потрібно продезінфікувати теплицю і грунт. Обробка теплиці з полікарбонату навесні і восени. Дезінфекція теплиці з полікарбонату – справа відповідальна, адже від цього безпосередньо залежить ваш урожай.

Фіолетові плями на листі помідорів

Зазвичай нижнє листя набувають фіолетового відтінку, коли температура повітря знижується до 14 ° С. Якщо після потепління колір залишився фіолетовим, рослина необхідно підживити фосфором: для розсади беруть 1 л окропу і 2 ст.л. суперфосфату, настоюють суміш протягом 10 годин. Потім об’єм розчину доводять до 10 л і поливають грунт (дорослим рослинам знадобиться близько 0,5 л на 1 рослину).

Також читайте:

Фітофтора на помідорах та картоплі – 9 народних методів боротьби

Схожі записи