Стевія – вирощування, догляд

Стевія – солодка рослина, якою можна повністю замінити цукор. Найкращими умовами для вирощування стевії – сонячне, захищене від сильного вітру і протягів місце, і температура навколишнього середовища повинна бути 22-28 ° С.

Стевія – це багаторічна трав’яниста рослина, сімейства айстрових, запилюється переважно комахами. У природі досягає висоти – 60-80 см. Являє собою дуже сильно розгалужений кущик. Листя прості з парним розташуванням. Квітки білі, дрібні. Коренева система мичкувата, добре розвинена. Період вирощування стевії від посіву до збору врожаю листя становить 16-18 тижнів (на вирощування розсади йде 8 – 10 тижнів). Стевія це чудовий замінник цукру, і виростити її (солодку траву) на городі, або в квартирі на підвіконні зовсім неважко.

Де садити стевію – грунт

Стевія може рости на різних грунтах, окрім засолених. Але краще їй підходять легкі піщані або супіщані субстрати, підживленні перегноєм або компостом із слабокислою (рН 5,5-6) реакцією – на таких грунтах стевія росте на Батьківщині. Важкі глинисті грунти потребують додавання річкового піску, перегною, дерну. Важливе значення має механічний склад грунту. Земля повинна бути легка і пухка. Не слід використовувати торф, – на торф’яних сумішах стевія погано росте. Вапнування грунту так само небажано.

rozsada_stevii

Розмноження стевії насінням

Стевія розмножується насінням, живцями, відводами, поділом кореневища. Але в Україні стевія не зимує у відкритому грунті. Тому вирощувати її можна або, як кімнатну рослину, або як однорічну рослину відкритого грунту .

Сіяти насіння стевії на розсаду потрібно в кінці березня – початку квітня. Земельну суміш готують без додавання торфу з 2-ух частин піску і 1 частини добре перепрілого перегною з додаванням 1% (за обсягом) біогумусу. Також можна використати грунтосуміш для розсади.

Цією сумішшю потрібно заповнити будь-яку ємність для розсади, ящик або пластикові одноразові стаканчики шаром 10-12 см. Ущільнити, вирівняти грунтосуміш, добре зволожити теплою водою.

Насіння стевії дуже дрібне, і садити його потрібно поверхнево ( глибше ніж на 0,5 мм вкривати їх не можна ). Ємності з посівом накривають склом або плівкою і ставлять у тепле місце. Грунт під плівкою завжди повинен бути вологим з температурою не нижче 25 градусів, і захищений від прямих сонячних променів. В таких умовах стевія сходить на протязі 5-7 днів. Молоді та вразливі паростки стевії обов’язково потрібно захищати від протягів, і стежити за тим, щоб температура повітря не опускалася нижче 15 ° С. Щоб і повітря було вологим, можна кілька разів на день обприскувати рослини водою кімнатної температури. Після появи пари і більше справжніх листків (висота сіянців 5-7 см) сходи акуратно, разом з грудочкою землі, пересаджують у більший розсадний ящик або окремі стаканчики, заглиблиблюючи по сімядольні листочки. Розсаду регулярно поливають і раз в тиждень підживляють розчином комплексного мінерального добрива.

Якщо ж ви вирощуватимете стевію у горщику то повинні знати, що коренева система у стевії неглибока, але розгалужена, найкрашим буде широка і неглибока ємність. На дні горщика має бути отвір, крім того, вниз горщика шаром 3 см слід помістити дренажні камінчики, потім пісок і описану вище грунтосуміш. Коли рослини підростуть, горщики переносять у теплицю або, якщо клімат дозволяє, на відкрите повітря.

Важливо! Молода стевія і не вкорінені живці можуть загинути під сильними променями сонця. Тому при необхідності слід регулювати попадання на рослину прямого сонячного світла. Поливати стевію потрібно в міру необхідності, але не рідше ніж раз на тиждень.

visadzhuvannya_stevii

Як та коли садити стевію в відкритий грунт

Висаджувати розсаду стевії в відкритий грунт або теплицю потрібно тоді, коли мине загроза весняних заморозків, а денна температура підніметься до 15-20 ° С. В основному – це кінець травня, початок червня. Передпосадкова підготовка грунту включає глибоке перекопування ділянки, видалення кореневищ багаторічних бур’янів, ретельне вирівнювання поверхні.

Висаджування розсади стевії бажано робити ввечері або в похмуру погоду, по одній рослині в лунку глибиною 6-8 см, і відстанню між рослинами 25-30 см. При такій посадці рослини будуть підтримувати, і захищати один одного від пошкоджень дощем і вітром. У кожну лунку потрібно внести 0,3-0,5 кг біогумусу або перегною. Відразу ж після висаджування саджанці стевії слід полити теплою водою (0,5 л на лунку) і підгорнути сухою землею на 1/3 висоти рослини. Для кращого розвитку в відкритому грунті в початковому періоді рослини на 2-3 тижні накривають плівкою або агроплівкою.

steviya_v_gorsziku

Вирощування стевії у кімнатних умовах

В осінньо – весняний період (коли працює опалення), вологість дуже низька, для стевії необхідно облаштувати окреме місце, в якому було б дуже волого. Для цього достатньо накрити рослину скляним ковпаком або зробити кімнатний мікропарничок, в якому було б дуже волого. Він може бути не дуже симпатичним, але його зручно переносити, і стевії там буде дуже добре. Треба пам’ятати, що поліетиленова плівка пропускає недостатньо світла, тому в світлий час доби парничок необхідно відкривати для досвічування а заодно і добре обприскувати рослину. Оптимальні умови для росту стевії – сонячне, захищене від протягів місце і температура повітря повинна бти 22-28 градусів. Чим більше тепла і сонця отримає рослина, тим їй буде краще, а листя будуть солодші.

Стевія – світлолюбна рослина короткого дня. У зв’язку з цим взимку і восени необхідно забезпечити їй штучне освітлення, а влітку – затемнення. Тривалість світлового дня впливає на ріст і розвиток рослин. Короткі дні сприяють швидкому цвітінню і утворення насіння, довші – зростання нових гілок і листя.

Велике значення має і правильний вибір горщика для вирощування стевії в кімнатних умовах. Для вирощування стевії підходять широкі і неглибокі пластмасові горщики, так, як земля в них довго залишається вологою, але тут потрібно не перестаратися з поливом, інакше може зігнити коріння. Основне правило квітникаря: кожний наступний горщик не повинен перевищувати розміри попереднього більш ніж на 3 см, інакше земля почне закисати, а для стевії це найгірше, що може бути.

Постійна вологість грунту і підвищена вологість повітря – основні умови того, що з стевія буде себе почувати у вас вдома.

Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.

Як доглядати за стевією

У відкритому грунті стевія не може добре рости та розвиватися при наявності бур’янів, тому необхідно прополювати насадження і періодично, неглибоко, зпушувати грунт.

Полив: Стевія потребує часті і рясні поливання, 1-2 поливання на тиждень в залежності від погодних умов. Постійна вологість грунту і підвищена вологість повітря – це обов’язкова умова для хорошого самопочуття стевії. Засуху, навіть невелику, вона переносить дуже погано, проте, і застій води їй теж шкідливий.

Підживлення: Підживлення робляться через кожні 10-15 днів. З органічних добрив, вносять перегній або компост восени. Добре реагує на підгодівлю свіжим коров’яком.

Збір врожаю стевії

Врожай стевії починають збирати на початку бутонізації та цвітіння. Саме в цей період в листі стевії накопичується максимальна кількість стевіозіда. Цвітіння настає через 16-18 тижнів після посіву. Тривалість світлового дня впливає на ріст і розвиток рослини. Короткі дні сприяють швидкому цвітінню і утворення насіння. Довгі дні сприяють зростанню нових гілок і листя, і, відповідно, підвищують кількість стевіозіда в листі. Якщо створити стевії оптимальні умови для росту, то вона накопичать в своєму листі дужже багато стевіозіда.

Викопування стевії восени та зберігання кореневища до весни

У свій перший вегетаційний сезон стевія розвивається досить повільно, тому доцільно її вирощувати, як багаторічну культуру. Для цього кореневища стевії на зиму викопують і ставлять на зберігання в спеціальні умови. Після того як будуть зібрані пагони з листям, кореневища стевії разом з грудкою землі витягають з грунту, садять в ящики або коробки. На дно ящиків насипають грунт шаром 3-5 см, а потім засипають вологою землею так, щоб над поверхнею залишалися тільки кінчики зрізаних стебел. У приміщенні для зберігання, темному підвалі або льосі, необхідно підтримувати строго певний температурний режим: не вище + 8 ° С, інакше бруньки почнуть рости ; і не нижче + 4 ° С, в цьому випадку бруньки можуть вимерзнути. Оптимальна вологість повітря – 80-85%. Можна для зберігання використовувати нижній відсік холодильника, засклену лоджію або утеплений балкон, якщо там вдається підтримувати потрібну температуру. Після такого зберігання, кореневища стевії висаджують у відкритий грунт. Темпи розвитку рослин будуть набагато вищі, ніж при вирощуванні розсади з насіння.

Листя і стебла стевії висушують і роблять чай. Вживати стевію можна, як в сухому так, і в свіжому вигляді.

Схожі записи