Мальви – вирощування з насіння
Мальва завжди трапляється на старих українських фото, де стоїть глиняний будинок, дерев’яний паркан з глечиками, а за парканом ростуть високі, красиві мальви.
Мальва (Malva) це здавна відома квітка, яку ще називають калачик, проскурник, шток-троянда. Мальви травянисті рослини можуть бути як однорічні, дворічні так і багаторічні квіти. Рід Мальвових на сьогоднішній день об’єднує близько 30 різних видів, що зустрічаються в дикій природі. Мальви добре ростуть в помірному кліматі, а природньому середовищі “дикі” мальви можна зустріти в Північній Америці, в Європі, в Північній Африці і в Азії.
Культивування мальви почалося ще в Стародавній Греції та Стародавньому Єгипті, і у працях Пінія Старшого і Гіппократа було знайдено опис лікувальних властивостей цієї квітки.
Опис мальви
Найбільш відомий представником родини Мальвових є – мальва лісова. Ця рослина з прямим, лежачим або висхідним стеблом заввишки 30-120 см. Листя мальви серцеподібне, округле, надрізане або п’яти, шести, семи-лопатове, опушене ворсинками. Квіти великі, до 12 см у діаметрі, у формі широкого дзвіночка, що ховаються в пазухах листків. У деяких видів суцвіття утворюють квіткові грона. Взалежно від сорту бувають прості або махрові форми квіток, які відрізняються за кольором від майже чорних до білих. Корінь мальви веретеноподібний, розгалужений, довгий. Плід – дрібна сім’янка, насіння зберігає добре пророщування протягом 2-3 роки. Цвіте мальва з червня по серпень.
Вирощування мальви з насіння
Після придбання насіння мальви потрібно визначитися, коли висівати насіння. Сіяти мальву на розсаду можна у лютому – в такому випадку квітка зацвіте ближче до серпня. А якщо висівати одразу у відкритий грунт, то це краще робити кін. травня – червень – в такому випадку мальва зацвіте в наступному році.
А якщо у вас однорічна мальва. То однорічна мальва висівається в середині зими, в грунт висаджується в травні, зацвіте в середині літа.
Посів насіння мальви на розсаду
Насіння мальви бажано замочити на 12 годин у теплій (45 ºС) воді перед посівом, робимо ми це для того, щоб пом’якшити тверду оболонку насіння і полегшити процес проростання. Сіяти насіння мальви бажано в окремі розсадні склянки або касету, оскільки коріння мальви погано переносить пересадку і часто не приживається на новому місці. Посіяли насіння мальви у вологий грунт на глибину 0,5 мм і накрийте плівкою, по можливості температура в грунті для успішного пророщування насіння повинна бути 18-22 ºC, тоді сходи з’являться дружно за 10 – 14 днів. Після появи сімядольних листочків накриття знімають і ставлять у прохолодніше місце не нижче 15 ºС. Розсаду мальви після появи 3-4 справжніх листочків потрібно пілживити комплексним мінеральним добривом по інструкції.
Загартовування розсади мальви
Коли розсада підросте і зміцніє, її потрібно загартувати, виносячи на кілька годин на свіже ( починати з 1 год і щодня на годину час збільшувати ), прохолодне повітря. У травні-червні розсаду можна висаджувати в грунт.
Висаджування розсади мальви у відкритий грунт
Розсада ї мальви висаджується у відкритий ґрунт у середині травня. Для мальви найкращим місцем для висаджування є сонячні та пів-сонячні ділянки з гарним дренажем і пухкою суглинистою, багатою на гумус землею, також потрібно памятати, що мальва може вирости до 2 метрів, тому потрібно забезпечити їй опору, про всяк випадок. Тому, найкраще висаджувати мальву вздовж паркану. У грунті потрібно зробити невеликі ямки, полити їх і висадит и розсаду на відстань між рослинами 25 до 50 см. Ямку засипають, землю приминають і зволожують.Догляд за мальвою
Як доглядати за мальвою
Мальва легка в догляді квітка. Їй всього лиш потріпе прополювання, розпушування і регулярний полив у періоди жаркого, посушливого літа, а також видалення відцвілик квіток. Незашкодит і підживлення мін добривами, мальва реагує добре на підживлення, тож перед бутонізацією варто мальви підживити.
Ось і весь догляд за мальвою.
Хвороби та шкідники мальви
Найбільшим шкідником мальв є слимаки і попелиця. Слимаків можна позбутися механічним або хімічним способом. На тлю можна використати біо-інсектециди, або хім-інсектициди.
Найсачтіше мальва хворіє на інржу та борошнисту росу. Найбільш схильними до захворювань є ті мальви, які були густо висаджені або висаджені в тіні. Від хворіб застосовуйте фунгіциди.
Як доглядати за мальвою після цвітіння
Після того, як мальва відцвіла, стебла зрізують до рівня землі.
Види мальв
Мальва однорічна
Мальва лісова (Malva sylvestris) або Калачики. Ця дворічна рослина вирощується у нас як однорічна. Виростає до 120 см, її квіткам притамані прожилки більш темного кольору ніж сама квітка. Популярними сортами мальви однорічної є:
Мальва зебрина – має великі квіти ніжно-рожевого кольору з темно-червоними прожилками.
Чорний перламутр – темно-фіолетові квіти до 7 см у діаметрі з чорними прожилками.
Мальва багаторічна
Мальва мускусна (Malva moschata) невисока до 1 м. Квіти запашні білого або рожевого кольору досягають у діаметрі 5 см.
Біла вежа і Рожева вежа заввишки 70 см з білосніжними або яскраво-рожевими квітами. Цвітуть ці сорти до самих морозів.
Мальва суданська Або гібіскус Сабдаріффа, або суданська троянда – рослина дворічна, яку вирощують заради її плодів, котрі здавна були однією зі складових фруктових напоїв, що мають лікувальне значення.
Malva sabdariffa var. Sabdariffa кущова і Malva sabdariffa var. Altissima деревоподібна форма.
Мальва зморшкувата (Malva rugosa) або шток-троянда, або альцея зморшкувата – мальвою її називають умовно. Рослина в природі досягає двох метрів у висоту, квітки у неї 3 см у діаметрі, жовті. Багаторічник.
Мальва шток – троянда (Malva alcea). Багаторічна, досягає 90 см у висоту. Має сорти з простими, з напівмахровими і махровими квітками, схожими на півонії. ( сорт Chater’s Double Strein – мальва махрова, з великими квітками різних забарвлень; Single Mixed – квітки прості, що нагадують гібіскус). Має сорти, що відрізняються за висотою: двометрові Powder Puffs Mixed, карликові Majorette Mixed – до 75 см з великими напівмахровими квітами.
Мальва гібридна (Malva hybrida) Багаторічник із кількома стеблами, висота – до 2 м. Квітки білі або рожеві, махрові, дуже великі. Цвіте у червні-вересні. Популярні сорти Chaters Double, Gibbortello, Powder Puffs.