Алое: догляд, види, властивості, розмноження
Алое(Aloe) – це багаторічна листяна трав’яниста, кущиста або деревовидна рослина з товстими, м’ясистими видовженими листками по краях, гладкими або зубчастими, або з колючками, зібраними в густу розетку.
У дикій природі алое росте в Африці, Південній Америці, Аравійському півострові, також зустрічається в Середземномор’ї та в Індії. Існує понад 300 видів алое, більшість з них росте в дикій природі. Висота окремих видів досягає до 15 метрів. У природі настільки сприятливі умови, що алое цвіте. Алое випускає довгу стрілку з розетки своїх м’ясистих листків, на кінці якої розпускається квітка з трубчастими пелюстками, дуже схожими на квіти кніфофії. Колір квітки може бути різним – оранжевий, фіолетовий, червоний, жовтий. На жаль, мені ще не зустрічалось алое, яке росте у горщику і цвіте.
Види алое
Найбільш популярні в Україні види алое: Aloe arborescens, Aloe aristata, Aloe dichotoma, (деревовидний вид алое досягає висоти до 3 метрів), Aloe ngobitensis, Aloe plicatilis, Aloe variegata, Aloe vera.
Алое – не тільки кімнатна рослина, але й лікарська З давніх-давен сік алое цінується лікарями за цілющі властивості, які сприяють швидкому загоєнню ран. А жінки любили цю рослину за здатність зберігати здоровою шкіру обличчя і омолоджувати її.
Лікувальні властивості алое
У народній медицині сік алое зустрічається у складі багатьох рецептів. На основі соку алое (Aloe vera) фармацевти виготовляють таблетки, краплі, мазі і креми. Використовують алое внутрішньо: як проносний засіб, при лікуванні шлункових захворювань, хворіб очей, органів травлення. Зовнішньо застосовують у вигляді мазі та соку, у чистому вигляді для лікування опіків різних ступенів, лікують рани на шкірі, які погано загоюються. Алое також використовують як антисептик і як антибактеріальний засіб. Сік алое приготований самостійно, потрібно використати відразу, щоб він не втратив свої лікувальні властивості. Але навіть такий корисний продукт як сік алое потрібно вживати обережно. Перед вживання потрібно порадитись з лікарем.
Лікувальні властивості алое широко використовуються у косметології, зокрема у кремах, до яких додають концентрований сік алое. Такий крем використовують для догляду за шкірою обличчя та тіла.
Догляд за алое
Догляд за алое не важкий. Достатньо вибрати правильне місце, поливати, підживляти і ця лікувальна рослина буде гарно рости і , хтозна, може, зацвіте.
Температура повітря
Взимку, у стані спокою рослини, температура повітря повинна бути до 14 градусів. Влітку – помірна. ЇЇ можна виносити на свіже повітря, але обов’язково притіняти. Різка зміна температури вдень і вночі не зашкодить, а, навпаки, дуже подобається.
Яскравість світла
Віддає перевагу розсіяному світлу, найкраще росте на Пд. Східних та Західних підвіконниках. Може рости і на прямому сонці, на Південній стороні будинку, весною поступово треба привчити рослину до прямих сонячних променів, щоб запобігти сонячним опікам. Взимку алое перебуває у стані спокою, але у листках продовжують відбуватися фізіологічні процеси, тому найкраще вибрати найсвітліше місце.
Полив та вологість повітря
Найкраще використовувати м’яку воду. Взимку поливати потрібно рідко. Починаючи з весни, полив збільшують в міру висихання верхнього шару землі. Якщо під час поливання вода дуже швидко витекла з дренажного отвору, залиште на півгодини і вилийте зайву воду. Обприскування не потребує.
Грунт та пересадка
Землю можна купити у садових центрах чи квіткових магазинах, краще вибирати грунт для сукулентних і кактусів. А можна грунтосуміш приготувати самостійно. У пропорціях: 2 частини землі: 1 частина листяної землі ,1 частина перегною, 1 частина грубозернистого піску, також додаємо дерев’яного вугілля, сфагнум, перліт і вермикуліт. Кислотність грунту повинна бути низькою.Молоді алоє пересаджують щороку весною, дорослі кожних 2-3 роки. Після пересадки підливаємо і ставимо у затінене місце для адаптації на 4 дні.
Розмноження алое
Розмножується алое насінням, живцями, прикореневими відростками.
Насіння висівають весною у широкі контейнери, висипаючи на грунт. Поливаємо обприскувачем в міру висихання землі. Після появи сходів і у фазі 3-4 листків пікіруємо в невеликі поодинокі горщики.
Живцями можна розмножувати цілий рік, але краще весною, бо живці не люблять сонця і тепла. Живці і верхні пагони зрізуємо стерильним інструментом і підсушуємо – 2-3 дні,. Садимо у вологий пісок на глибину 1 см, через 1-2 тижні пересаджуємо в горщики з землею.
Шкідники та хвороби
Шкідники алое не загрожують. Алое, при неправильному догляді, може захворіти на кореневу чи суху гниль.