Сорт винограду «Заря Нєсвєтная»
Плоди високоякісного гібриду столового винограду „Заря Нєсвєтная” („батьки” „Кардинал” і „Талісман”) авторства Євгена Павловського — це естетична й гастрономічна насолода: темно-червоні великі м’ясисті хрусткі ягоди мають приємний мускатний смак і аромат. Шкірка легко розкушується. У виноградині одна-дві кісточки.
Росте виноград доволі швидко й енергійно. Самозапилюється. Стійкий до грибкових інфекцій та павутинного кліща. Витримує до 23 градусів морозу, але потребує укриття на зиму. Виноград невибагливий, йому дасть раду навіть початківець.
Дає високі врожаї. При цьому треба дбати, щоб грона «Зарі Нєсвєтної» не перевантажували рослину — вчасно проріджувати молоді пагони, а також суцвіття.
Здебільшого виноград „Заря Нєсвєтная” споживають у свіжому вигляді. Він достигає орієнтовно на початку серпня (залежно від місця вирощування та погодних умов). Тривалий час може зберігатися на лозі — не розтріскується ні при вологій, ні при прохолодній погоді, не осипається. Незначно тріскає при різких перепадах. Добре транспортується.
Висаджують сорт «Заря Нєсвєтная» навесні — для розмноження використовують саджанці або чубуки (живці). Вибирають сонячне, тепле, захищене від вітру місце. У заготовлені ямки завглибшки 60–100 см насипають дренаж (до 25 см), землесуміш (садова земля, торф, пісок, перегній). Саджанець підв’язують до опори і рясно поливають. Надалі варто поливати тільки під час посухи.
Перше обрізання винограду роблять аж на другу осінь. І вже відтоді обрізають щоосені. Якщо лоза надто розростається, практикують прищипування (видаляють верхівки зелених пагонів). Враховуючи швидкий і активний ріст „Зарі”, а також чималу плодючість, виноград варто проріджувати й навесні — в міру потреби.
Хоч сорт «Заря Нєсвєтная» доволі стійкий до патогенів, 3–4 рази його обприскують фунгіцидами.
На зиму виноград вкривають. Навесні ґрунт мульчують, добре підходить для цього тирса.