|

Heřmánek lékařský – pěstování, péče

Heřmánek lékařský je rostlina z čeledi Asteraceae, která nevyžaduje zvláštní péči, ale překvapuje svými blahodárnými vlastnostmi.

Heřmánek lékařský neboli lékárna je jednoletá léčivá rostlina z čeledi Asteraceae, která se vyskytuje všude na Ukrajině, v Evropě a Severní Americe. Navzdory použití heřmánku v lidové i oficiální medicíně je stále klasifikován jako plevel, který lze nalézt na okrajích silnic, v pustinách, na polích, zahradách a tak dále. Ačkoli dnes existují šlechtící odrůdy heřmánku obsahující více éterických olejů, většina milovníků tradiční medicíny dává přednost samostatné sklizni voňavých surovin, protože úspěch léčby často závisí na tom, kdy a jak byly květy sbírány.

Přečtěte si o léčivých vlastnostech heřmánku officinalis v článku„Léčivé byliny: heřmánek officinalis“

Jak a kdy zasadit heřmánek

Je zvykem vysévat heřmánek koncem léta – začátkem podzimu. V tomto případě výnos slibuje, že bude maximální. Měsíc před výsevem je ale nutné připravit půdu. Pro výsev heřmánku je lepší zvolit dobře osvětlenou plochu, vykopat ji a pohnojit. Jako hnojivo na 1 metr čtvereční záhonů je vhodný kbelík dobře shnilého hnoje nebo 15-20 g dusíku a 40-50 g fosforečných hnojiv.

Před vlastním výsevem heřmánku z farmacie vykopejte mělké rýhy každých půl metru, zalijte je vodou a zasejte do nich semena v množství půl gramu na 1 m2, poté brázdy posypte vrstvou mulče 0,5-1 cm

.

Plocha osetá heřmánkem z farmacie musí být hojně zalévána a pravidelně odplevelena. Poté, co se objeví první výhonky, je třeba je zředit. Optimální je ponechat 20-30 rostlin na jednom běžném metru záhonu. Heřmánek z lékárny můžete pěstovat jak ze semen, tak přesunutím hrudky země s divokými rostlinami do zahrady. Semena se budou rozpadat a na jaře z nich vyklíčí husté klíčky.

Každé tři roky musí být na pozemku změněno místo pro pěstování heřmánku v lékárně.

Od okamžiku vyklíčení semen do rozkvětu heřmánku uplyne 50-70 dní. Zároveň jedna květina kvete od týdne do 10 dnů, ale vzhledem k tomu, že všechny výhonky budou kvést v různou dobu, bude doba kvetení heřmánkového záhonu 1-2 měsíce. Během této doby můžete sklidit až 6 plodin!

viroszuvannya_romashki_likarskoi

Pěstování heřmánku ze semen

Pěstování heřmánku je možné v sazenicích a bez semen. Semena heřmánku zahradního můžete zasít jednoduše do země, ale je bezpečnější použít metodu sazenic. Semena heřmánku se vysévají pro sazenice v březnu. Podnosy s buňkami jsou naplněny vlhkým, lehkým, prodyšným substrátem sestávajícím z rašeliny a písku ve stejných částech, do každé buňky jsou položena 2-3 semena, nahoře posypaná tenkou vrstvou substrátu, nádoba je pokryta průhlednou fólií a umístěna poblíž okna, ale ne na parapetu, protože světlo prochází sklem, které má příliš vysokou intenzitu a může poškodit proces klíčení semen. Sledujte stav půdy a jakmile zaschne, navlhčete ji postřikovačem.

Sazenice heřmánku

Když se klíčky začnou objevovat a při normální pokojové teplotě se to stane za jeden a půl až dva týdny, odstraňte fólii a umístěte nádobu co nejblíže slunnému oknu, abyste chránili sazenice před průvanem. Pokud to z nějakého důvodu není možné, umístěte nad nádobu zářivku, která by měla fungovat minimálně 14 hodin denně. Jakmile sazenice heřmánku dosáhnou výšky 5 cm, ponechte v každé buňce pouze jednu, nejvyvinutější sazenici. Nevytahujte však zbytečné klíčky, ale jemně je zaštipněte nad povrchem půdy, protože riskujete poškození zbývajícího kořenového systému sazenice. Aby se heřmánek rozšířil do keře, vysaďte jej přes 3-4 listy.

. . . . . .

Sazenice se vysazují do země ve věku 4-6 týdnů, kdy pominou všechny možné mrazy

Levandule se dodává v růžové, fialové, bílé a dokonce i žluté barvě.

Péče o heřmánek

Dokud se sazenice heřmánku v půdě nezvládnou a nezačnou růst, je třeba je často zalévat, ale po zakořenění vyžadují květiny zalévání pouze za suchého počasí. Chcete-li udržet vlhkost v půdě déle, mulčujte povrch kolem rostliny rašelinou. Jinak péče o sedmikrásky spočívá v kypření půdy, odplevelení místa, krmení a přípravě trvalek na zimu. Jako hnojiva se do půdy každoročně aplikuje humus, rašelina a kompost. V polovině jara je dusičnan amonný rozptýlen v uličkách v množství 20 g na m² bez dalšího zalévání. Během období pučení je vhodné přidat roztok močoviny pod rostliny s odkvetlými stonky a listy. Hašená vápenná nebo dolomitová mouka se na podzim přidává do půdy kyselou reakcí.

Heřmánek se sklízí 3-5 dní po otevření květů a bílé okvětní lístky začnou být vodorovné. Právě v tomto období rostlina obsahuje největší množství léčivých látek. Heřmánek se sklízí ručně, trhají se pouze květinové koše. Květiny se zbytky stonku dlouhými nejvýše 3 cm jsou povoleny k sušení. Existuje několik způsobů, jak sušit květinu: pod širým nebem, v podkroví, v suché místnosti, v sušičkách při teplotě 10 stupňů. Pro lepší sušení je nutné rostlinu pravidelně míchat.

Podobné příspěvky