Minizahrada sukulentů
Sukulenty jsou jednoduše vytvořeny k vytvoření rostlinných kompozic, jejich vzhled, tvar a barva listů jsou tak rozmanité.
Sukulenty jsou rostliny se šťavnatými, masitými stonky a listy. Jsou nenáročné na zalévání, dobře odolávají přehřátí a vyznačují se vynikající dekorativností. To je skvělá volba pro „terénní“ parapety.

Pro kompozice je velmi výhodné použít takzvané směsi sukulentů, které lze často nalézt v prodeji. Měli byste si vybrat rostliny co nejrůznějších barev a tvarů, mezi nimiž musí být přítomny malé kaktusy. Obvykle jsou všechny tyto odrůdy poměrně nenáročné, pouze rostliny s panašovanými listy nebo ty s načervenalou barvou potřebují plné sluneční světlo. Pokud v misce není žádný drenážní otvor, nalije se vrstva drenáže, aby se odstranila přebytečná vlhkost z kořenové zóny na dno.

Předpokládá se, že lidé se sklonem k pěstování květin mají velké štěstí, pokud jejich okna shlížejí na slunnou stranu. Jejich cherokany nebudou trpět nedostatkem světla, takže je docela snadné vybrat si rostlinu podle svých představ. Na druhou stranu však v létě propouští slunnými okny příliš mnoho světla, v důsledku čehož půda v květináčích rychle vysychá a pokud nejsou rostliny včas zalévány, mohou být ztraceny. Zvláště se toto nebezpečí zhoršuje o víkendech, kdy mnoho milovníků rostlin odjíždí na venkov a nechává květiny v bytě dva nebo tři dny bez dozoru. Zalévání s okrajem ne vždy zachrání, zejména proto, že poškozuje některé plodiny.

Existuje však i jiné východisko. Můžete jednoduše změnit rozsah rostlin, které se vyvíjejí na vašem parapetu.
Mezi rostliny, krásné, ale zároveň odolné, patří různé sukulentní odrůdy. Jedná se o tlusté ženy, zaječí zelí, aeonia, echeverias, euphorbia, aloe, sansevieria a velké množství dalších, včetně epifytických a suchozemských kaktusů. Mohou být vysazeny do květináčů, jako pokojové rostliny, ale budou mnohem zajímavější ve vzájemné kombinaci, když budou vysazeny ve stejné nádobě. Tyto rostliny jsou organicky integrovány do každé minizahrádky, která vznikne ve vaší fantazii. Mají poměrně rozmanitý vzhled, barvu, tvar listů a typ růstu. Mezi nimi jsou vzpřímené, podhledané, půdopokryvné, rozety. To vše je velmi důležité – mnohé z nich jsou miniaturní, pomalu rostoucí, takže vytvořené kompozice si zachovávají svou architekturu po dlouhou dobu.
Další nápady na kompozice sukulentů najdete zde – https://vdomadobre.info/landshaftnii-dizain/kompozicii-z-sukulentiv.html
Existuje několik důležitých pravidel, která není vůbec těžké dodržovat při výsadbě sukulentů a péči o ně.
1. Při výsadbě rostlin musíte zvolit široké a nízké květináče, můžete se obejít bez otvorů pro odvodnění
2. V zimě byste měli zalévat velmi málo a v létě jednou až třikrát týdně (v závislosti na počasí)
3. Sluneční světlo je dobré
4. Substrát by se neměl skládat pouze z rašeliny, je bezpodmínečně nutné přidat trávník (i s jílem) a písek.
Sukulenty jsou atraktivní také pro schopnost snadno se zakořenit řízkováním. Tato kvalita je velmi užitečná při husté výsadbě ve složení – není třeba hledat dospělé rostliny s kořeny, které se obtížně umisťují do malé nádoby – stačí malé fragmenty výhonků nebo malé růžice. Dokonce i vrcholy řezaných kaktusů po přípravných pracích dobře zakoření v substrátu, stejně jako děti daleko od keře. Ale i zde existují malé nuance, které zachrání vysazené výhonky před různými problémy.
Za prvé, odříznuté a častěji odštípnuté části výhonků by měly být ponechány na vzduchu dvě až tři hodiny před výsadbou (u malých exemplářů) a 1-3 dny u velkých (euphorbia, kaktus) rostlin. Mléčná šťáva vylučovaná mléčnicí by měla být okamžitě omyta vodou a teprve poté výhonky nechat uschnout. Během této doby budou řezy utaženy krustou, která nedovolí hnilobě výhonku po zasazení do země.
Druhým závažným bodem je zalévání vysazených pannonů. Tento postup je lepší odložit o dva až tři dny a někdy, v závislosti na počasí, i více. Substrát připravený pro výsadbu rostlin je lepší předem trochu navlhčit (ale ne tak, aby se při zmáčknutí v ruce slepil do hrudky). Princip je zde následující – suché je lepší než příliš mokré.
Nejlepšími květináči pro šťavnatou zahradu jsou široké keramické mísy různých tvarů. V prodeji najdete nízké květináče speciálně určené pro takové rostliny, ale vhodné jsou i jiné keramické nádobí, dokonce i salátové mísy na jídlo. Ve speciálních nádobách lze vytvořit velmi krásné kompozice pro život zakrslých stromů ve stylu bonsaje.
Jak vyrobit terárium pro sukulenty – https://vdomadobre.info/handmade/terarium-dlya-sukulentiv.html
Hlavním principem výběru rostlin pro kompozice je rozmanitost barev a tvarů. V opačném případě se každý může řídit svým vkusem.
Posledním dotekem, který dodává kompozici úplnost, je zásyp nory na povrchu substrátu. Pokud se o šťavnatou zahradu budete starat podle všech pravidel, může žít roky. Pokud je potřeba vyměnit zařízení, lze to provést s co nejmenšími mzdovými náklady. Jde jen o to, že se stará rostlina vyřízne z půdy, do jamky se nalije čerstvý substrát a vysadí se výhonek nové rostliny.

S těmito malými naběračkami je vhodné přidat substrát mezi rostliny. Kartáč je potřebný k odstranění částic půdy nebo kopání, které spadly na rostliny během výsadby. Do malé misky o průměru asi deset centimetrů byste neměli vysadit více než tři rostliny. Výsadbové mísy mohou mít zcela odlišný tvar a strukturu, ale je lepší se zastavit u produktů z lebky. Kompozice mohou být doplněny hrubými oblázky…

… nebo skořápky Této kompozici s echeverií, crassulou a gasterií dominuje kaktus s jasnými trny, které již hoří V létě se kompozice cítí skvěle na proskleném slunném balkoně, kde mohou být až do nástupu chladného počasí, stačí snížit zálivku. Ale v chladném podzimu, s dešti a mraky, je lepší přinést do místnosti mini-zahradu sukulentů.
Jak vyrobit sukulentní figurky – https://vdomadobre.info/landshaftnii-dizain/figurki-iz-sukulentiv-sadovii-dekor.html