Ріпаковий пильщик – ознаки появи, методи боротьби
Ріпаковий пильщик (Athalia colibri (Christ.)) розповсюджений по всій території України, харчова спеціалізація: ріпак, капуста, гірчиця, турнепс, бруква, редька, ріпа Належить до загону перепончатог крилих, сімейству справжніх пильників.
Невелика яскраво-помаранчева блискуча комаха розміром лише 7-8 мм, з чорними головою та боками. Дві пари крил двоколірні: жовта основа та чорна зовнішня частина. Зверху на грудях дві ромбовидні плями. Самки та самці розрізняються за формою черевця — вона товсте, однак у самок загострене, натомість у самців — закруглене. Ріпаковий пильщик відкладає крупні, овальні та прозорі яйця. Довжина лялечки 6-11 мм, сама лялечка жовтувата та перебуває у бурому циліндричному коконі. Несправжня гусениця зеленовато-сірого кольору з чорною головою, має 11 пар ніг та довжину 18-25 мм. Тіло всіяне дрібними бородавками.
На зимівлю залишаються несправжні гусениці на глибині 7-15 см, де вони перебувають у коконі. У квітні на 1-2 тижні перетворюється у лялечку. Виліт дорослих комах ріпакового пильника відбувається у травні — початку червня. Дорослі комахи додатково підгодовуються на хрестоцвітних та парасолькових рослинах. Для того, щоб відкласти яйця самка робить надрізи в м’якоті листка куди відкладає по одному яйцю. Процес відкладання яєць розтягнутий у часі та триває 20-30 днів протягом яких вона відкладає 200-300 яєць. У місцях кладки яєць можна помітити невеликі вздуття. Личинки другого покоління з’являються у липні-серпні.
Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ
Шкідливість від ріпакового пильщика
Шкоди завдає несправжня гусінь ріпакового пильщика, оскілььки вона об’їдає листя та його дрібні жилки, натомість крупні жилки та стебла залишають. Також їдять квітки, зав’язі, дрібні плоди, внаслідок чого останні опадають. Однак ріпаковий пилльник небезпечний тількипри ранньому зараженні. Економічний поріг шкідливості — 1 несправжня гусениця на 1 рослину. Найкраще ріпаковий пильник розвивається при температурі 23-26°С та відносній вологості 70-80%.
Для запобігання поширенню ріпакового пильника необхідно дотримуватись технології вирощування ріпаку, здійснювати глибокий осінній та ранньовесняний обробіток грунту, знищувати бур’яни, дотримуватись сівозмін, знищувати залишки рослин.