Будлея – вирощування, догляд
Будлея – кущ з тонкими пагонами і великими гронами квітів, улюблений багатьма квітникарями при озелененні. Особливо цінують його за рясне цвітіння, яке починається в кінці липня і триває до самих заморозків, коли багато рослин вже не цвітуть.
Будлея ця рослина отримала свою назву від імені Адама Буддлею – англійського ботаніка, який жив на рубежі XVII-XVIII ст., але часто її називають «осіннім бузком» за зовнішню схожість під час цвітіння або «магнітом для метеликів і бджіл», тому, що у квітки сильний солодко-медовий запах, який приваблює комах. Дрібні квітки зібрані в щільні колосовидні кисті довжиною до 25-30 см. Забарвлення квіток рожевого, фіолетового, білого або жовтого кольору.
Де садити будлею
Садять будлею на сонячному місці, захищеному від вітру в достатній віддаленості від інших кущів. Грунт повинен бути добре дренований і досить зволожений, поживний, родючий, з нейтральною реакцією .
Коли та як садити буддлею
Садити будлею потрібно весною після останніх заморозків. Будлея має властивість розростатися і садити її потрібно на відстанні 1, 5 м одна віднодної. Викопавши ямки розміром 40х40 , а глибина ямки залежить від довжини коріння плюс 20 см для дренажу і грунту з добривами. На дно ямки насипаємо дренажний шар товщиною 10-15 см із матеріалу великої фракції, зверху на нього насипте гіркою садову землю зі жменею компосту і мінерального добрива, далі на горбик ставлять саджанець будлеї і засипають яму землею, трамбують поверхню, поливають і мульчують пристовбурні кола компостом. Коренева шийка рослини повинна розташовуватисяна рівні землі.
Догляд за будлеєю
Полив:
Поливати будлею
Підживлення: Ростуть пагони будлеї досить швидко, досягаючи за сезон 2 і навіть 2,5 метрів, але для великих суцвіть та довгого і пишного цвітіння потрібно підживляти рослину два-три рази добривами із вмістом калію і фосфору, котрі стимулюють інтенсивний ріст і рясне цвітіння. Будлея любить перегній і рідкий компост – чергуйте органічні підживлення з мінеральними, це піде рослині на користь.
Обрізування будлеї:
У перший рік життя при висаджуванні основні гілки обрізаються практично до половини, завдяки цьому розвиваються молоді пагони. Слабкі прирости при цьому видаляються. Цю обрізку найкраще робити в березні.
У другій рік також в березні або на початку квітня слід обрізати вже нові прирости, як правило, на 2 бруньки, і підрізати прирости минулого року до рівня молодих приростів. Якщо будлею посаджено на вітряному місці, основні гілки краще обрізати на третину, щоб гілки не ламалися.
На третьому році життя обрізку проводять аналогічно 2 році. Молоді прирости внизу куща можна або зовсім обрізати, або залишити для додання кущу форми.
Надалі обрізуємо будлею так: На початку весни, після встановлення стабільно теплої погоди, низькорослі види і сорти буддлеї обрізають до рівня 30 см, а високі – до 90 см, таким чином формуючи акуратний кущ, підтримуючи декоративність і стимулюючи рясне цвітіння. Також будлею потрібно обрізувати і підчас росту погонів, без обрізування кущ з часом стає малопривабливим: гілки витягуються і оголюються , а обрізування пагонів збільшує кількість квітконіжок з колосовидним суцвіттям. Відцвілі суцвіття потрібно одразу зрізувати, щоб рослина витрачала сили тільки на нові квітки.
Розмноження будлеї
Рослина легко розмножується насінням, які навесні висівають в парник або у відкритий добре прогрітий родючий грунт. Сходи з’являються вже через 10-15 днів, ростуть швидко. У теплиці рослини зацвітають на першому році життя, у відкритому грунті в віці 2-3-х років. Добре також розмножувати буддлею зеленими або визріли живцями. Живці зрізають восени і тримають взимку в приміщенні з температурою вище 0 градусів.
Шкідники та хвороби будлеї
Зазвичай ні шкідники, ні хвороби будлеї не дошкуляють, і це ще одна причина вирощувати її в саду. Зі шкідників на будлею можуть напасти павутинний кліщ, білокрилки, які з’являються на рослині в сильну посуху. Якщо нема можливості підтримувати нормальний рівень вологості повітря, доведеться обрізати уражені пагони й обробити рослину відповідними інсектицидами.
Будлея взимку
Будлея погано переносить холод. Коли ви помітите, що на буддлеї почало чорніти листя, підгорніть кущі сухою землею мінімум до рівня третьої бруньки на пагонах, обріжте гілки, залишивши на кожній гілці тільки 20 см над рівнем пагорба, вкрийте кущ ялиновим гіллям, далі, потрібно взяти звичайний дерев’яний ящик, обтягнути його поліетиленом, поставити на невеликі цеглинки, а при великих морозах зверху вкрити сіном або соломою. Для укриття ні плівка, ні тирса, як утеплювач не підійдуть, тому, що під ними стебла і корені можуть зіпріти. Що об’ємнішим буде ящик, то більше буде повітря під укриттям необхідного для рослини.