Кампсіс: висаджування, догляд, обрізка, розмноження.
Кампсіс– це дивовижно гарна ліана з яскравими червоно-оранжевими квітами, яка прикрашає своїм цвітом будинки, огорожі все літо.
Кампсіс (Campsis) ще називають цю ліану “бігнонія”, а також зустрічаються й інші назви: «трубкоквітка» . Це деревоподібна багаторічна листопадна ліана, яка може піднятися до 15 м в висоту.
Досить часто квітникарі помиляються називаючи кампсіс текомою.
Наукову назву квітка кампсис отримала від грецького слова, що означає скручувати, гнути, згинати. Деякі садівники-любителі вважають, що кампсис і текома, або текомарія – одне і те саме, але це не так: ці рослини справді належать до однієї родини, але представляють різні роди. Рід Кампсис включає лише два види, один з яких культивується в парках Європи з XVII століття.
Дуже часто кампсіс використовують для тих місць на подвір’ї, які є непривабливі для ока (паркан або стара стіна, сарай…), пускаючи рослину рослину на стіну треба знати, що вкорінюватися ліани можуть не тільки в грунті, а й в тріщинах стіни будинків, в огорожах, куди потрапив пил або пісок. Саме тому рекомендується для ліан використовувати шпалери, і не дозволяти їм обплітають стіни, піднімаючись на дах.
Пагони кампсіса мають особливість, спіраллю обвиватися навколо опори. З часом рослина дерев’яніє. Молоді пагони мають листя зеленого кольору і волотисте суцвіття, зібране з великий яскраво-помаранчевих або червоний трубчастих квіток букет. Цвіте рослина все літо: з червня по жовтень.
Види кампсіса розглянемо за допомогою фото.
Де садити кампсіс
Щоб кампсіс розкрив себе у всій своїй всій красі, йому потрібно багато тепла і світла, тому для висаджування вибирайте добре освітлені сонцем місце. Щодо грунту, то кампсіс може рости на будь-якому грунті, але для гарного і рясного цвітіння потрібно родючий і рихлий грунт з слабокислою або нейтральною реакцією. Якщо на вашій на ділянці земля не поживна, то вже з осені потрібно підготувати місця для весняного висаджування.
Як та коли садити кампсіс
Садити кампсіс можна весною і восени. На початку квітня, коли мине загроза заморозків, саджанці з бруньками вже можна висаджувати у відкритий грунт. Для цього саджанець потрібно опустити в ямку (50х60 з відкритою кореневою системою, і в два рази більша ямка повинна бути якщо ви висаджуєте кампсіс з закритою кореневою системою (з горщика) ), для дренажу на дно ями бажано насипати дрібний гравій, керамзит або пісок, а в грунт додати піввідра перепрілого перегною і 0,5 л комплексного мінерального добрива, все ретельно перемішати, розправити коріння , засипати його землею і злегка утрамбувати. Потім полити і по колу замульчувати торфом. Якщо ж ви висаджуєте кампсіі восени, то перед настанням морозів, його треба добре накрити.
Порада: Якщо ви хочете посадити кілька рослин, то висаджуйте їх так, щоб вони не заважали один одному.
Важливо! Перед висаджуванням камсіса встановіть опору, по якій ліана буде витися.
Як доглядати за кампсісом
Кампсіс досить витривала ліана, навіть без догляду вона буде рости і цвісти, але, щоб від цієї рослини добитися максимального цвітіння і потрібної форми треба знати, як за нею доглядати.
Полив для кампсіса. Хоча кампсіс і посухостійка рослина, але поливати її потрібно регулярно, особливо під час спекотних посушливих днів, але не особливо завзято і часто, щоб не перезволожити коріння.
Підживлення кампсіса. Підживлення рослина не потребує, але, якщо грунт не досить родючий, то внесені азотно-фосфорні добрива забезпечать рясне цвітіння протягом усього сезону.
Як обрізати кампсіс
Обрізка кампсіса це невід’ємна частина догляду за рослиною. Адже ліана дуже швидко розростається і вгору і в ширину , тому потрібно регулювати її ріст. Обрізати пагони ліани потрібно щороку восени або весною до брунькування, а також і влітку для регулювання росту.
Квіти кампсіса з’являються на нових гілках: щоб домогтися пишного цвітіння, потрібно відрізати старі гілки, для розвитку нових і сильних пагонів.
Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.
Формування кампсіса:
– Весною з усіх молодих пагонів потрібно вибрати два-три найсильніших, добре сформованих, а інші обрізати;
– В період вегетації підростаючі гілки слід підв’язувати до шпалери або опори, направляючи їх в потрібну сторону. Такі дії слід робити 3-4 роки поспіль, поки стовбур рослини не виросте до бажаних розмірів. При цьому рекомендується залишати тільки здерев’янілі гілки скелета і 3-4 молодих гілки, які необхідно вкоротити до трьох бруньок. Коли ліана заросте всю виділену для неї площу, щороку потрібно видаляти зайві гілки, для росту молодих пагонів, на яких будуть розвиватися квіти.
– Якщо який не будь з основних стовбурів пошкодився, його потрібно обрізати, і замість нього вибрати одну з міцних гілок.
– Щоб рослина під час цвітіння мала акуратний вигляд, відцвілі гілки також потрібно обрізати, скорочуючи їх на 3-4 бруньки.
– Деякі садівники, щоб омолодити рослину виробляють повну обрізку, залишаючи пагони висотою до 30 см.
– Кампсис добре переносить обрізку і влітку, так, що, можна при бажанні підстригати кущ і надавати йому будь-яку форму: робити зелені огорожі або, використовуючи спеціальні конструкції, створювати фігури будь-якої форми.
Підготовка кампсіса до зими
Ліана кампсіса досить морозостійка, але якщо взимку температура опускається нижче -20 градусів, тоді ліану потрібно обов’язково підготувати до зими. Вкривати потрібновсю рослину – і коріння і пагони. Для цього робиться обрізка ліани, залишають при цьому тільки скелетні стовбури і основні пагони. Далі рослина потрібно зняти з шпалер, покласти на землю і накрити агротканиною. А зверху покласти ялинкові гілки або листя, або тирсу і взимку ще накрити товстим шаром снігу.
Весною ліани слід повернути на опору. Якщо пагони кампсіса примерзли і з них весною не виростають нові їх слід обрізати.
Розмноження кампсіса
Розмножується кампсис насінням, відводами або живцями.
Розмноження насінням – досить тривалий спосіб, тому, що цвітіння доведеться чекати аж 5 років. Розмноження кампсіса живцями
Розмноження кампсіса живцями На початку весни слід вибрати з середини куща минулорічні здеревілі гілки (або літом зелені гілки з повітряним корінням) і нарізати їх на живці, довжиною приблизно 30 см кожен. Потім посадити їх в глибокі вазони з повітропроникним та поживним грунтом, полити і прикрити плівкою. Приблизно на 12-й день з’являться листочки. Коли мине загроза морозів, рослини можна висаджувати у відкритий грунт на постійне місце. Також можна нарізати живці восени, і висаджувати їх в високі горщики, а весною пересадити на постійне місце.
Шкідники і хвороби
Кампсис дуже стійкий до хвороб і практично не піддається нападу шкідників. Єдине, що може напасти – попелиця, яка іноді заводиться в бутонах квітів або на листочках, розташованих на кінчиках молодих пагонів.