Рястка – догляд, види
Рястка (Ornithogalum) – це рід трав’янистих цибулинних рослин з родини лілійних (Liliaceae). Налічує близько 180 видів, поширених в Європі, Північній Африці, Азії та Північній Америці.
Рястка має цибулину, яка зазвичай буває овальною або кулястою. Листя прикореневі, лінійні або ланцетні, зелені або сірувато-зелені. Квітки білі, жовті, зелені або пурпурові, зібрані в китицеподібні або зонтикоподібні суцвіття. Рястка цвіте навесні або влітку.
Рястка використовується як декоративна рослина. Її можна вирощувати в саду, на клумбах, в альпінаріях. Рястка також використовується в народній медицині.
Види рястки
- Рястка пухнаста (Ornithogalum umbellatum) – найпоширеніший вид. Має білі квітки, зібрані в зонтикоподібні суцвіття.
- Рястка жовта (Ornithogalum luteum) – має жовті квітки, зібрані в китицеподібні суцвіття.
- Рястка піренейська (Ornithogalum pyrenaicum) – має білі квітки з зеленою жилкою, зібрані в китицеподібні суцвіття.
- Рястка arabicum – має білі квітки з чорною жилкою, зібрані в китицеподібні суцвіття.
Як посадити рястку
Рястку можна садити восени або навесні. Цибулини садять на глибину 10-15 см, на відстані 10-15 см один від одного.
Рястка використовується як декоративна рослина. Її можна вирощувати в саду, на клумбах, в альпінаріях. Рястка також використовується в народній медицині.
Як доглядати за рясткою
Ґрунт: Рястка віддає перевагу пухкому, дренованому ґрунту з рН 6,0-7,0. Перед посадкою ґрунт рекомендується перекопати з компостом або перегноєм. На дні посадкової ями можна додати трохи піску для покращення дренажу.
Полив: Рястка потребує помірного поливу, у міру висихання ґрунту. Важливо не перезволожувати ґрунт, щоб уникнути загнивання цибулин. Найкраще поливати рястку вранці або ввечері, коли немає сонця.
Підживлення: Рястка не потребує підживлення. Якщо ви хочете, щоб рястка цвіла більш рясно, можна підгодувати її комплексним мінеральним добривом один раз на початку весни.
Прополка: Регулярно видаляйте бур’яни навколо рястки. Бур’яни можуть забирати у рястки поживні речовини і вологу.
Розпушування: Ґрунт навколо рястки рекомендується регулярно розпушувати. Це покращить аерацію ґрунту і допоможе корінням рястки краще розвиватися.
Шкідники та хвороби: Рястка стійка до шкідників і хвороб. У деяких випадках рястка може уражатися попелицею, павутинним кліщем, слимаками та равликами. З хвороб рястка може страждати від сірої гнилі. Для захисту від шкідників і хвороб рястку можна обробляти інсектицидами та фунгіцидами.
Зберігання цибулин: Після цвітіння рястка може скидати листя. У цьому випадку цибулини можна викопати і зберігати в сухому прохолодному місці до наступної весни.
Розмноження рястки
Рястка розмножується насінням і цибулинами-дітками.
Насінням: Насіння висівають у відкритий ґрунт восени або навесні. Сходи з’являються через 1-2 місяці. зацвіте рястка на 3-4 рік після посіву
Цибулинами-дітками: Цибулини-дітки відокремлюють від материнської цибулини восени. Їх садять у відкритий ґрунт на глибину 10-15 см, на відстані 10-15 см один від одного.