Аліссум: вирощування, висаджування, догляд

Гарний, квітучий сад – мрія будь-якого квітникаря. Для того щоб створити різноманітні квітники, квітникар повинен мати такий набір квітучих рослин, які будуть цвісти цілий рік. І саме аліссум підійде для переднього плану будь якої клумби, а також його садять у вазони разом з високими квітами, наприклад з пеларгонією.

Аліссум – ароматний грунтопокривний багаторічник, який цвіте яскраво жовтим кольором (або ніжно фіолетовий, білий, рожевий однорічний). Жовтий багаторічний аліссум гарно виглядає на альпійських гірках. Якщо багаторічний аліссум правильно посадити він буде гарно рости та яскраво цвісти протягом багатьох років, а однорічний аліссум буде цвісти аж до морозів.

alyssum_zhovtii

Де садити аліссум

Аліссум, як однорічний, так і багаторічний світлолюбні і посухостійкі рослини. Тобто садити аліссуми потрібно на сонячних ділянках. Аліссуми зовсім невибагливі квіти, їм не страшні протяги, вони не бояться кам’янистих грунтів. Але, грунти неповинні бути сирими та забитими. Квіти аліссум багаторічники, як і однорічні надають перевагу легким повітро-проникним грунтам. Але для рясного і яскравого цвітіння їм потрібний родючий грунт. За кислотністю грунт для вирощування алиссума повинен бути нейтральним або слаболужним.

Як садити аліссум

Процес висаджування аліссума зовсім нескладний. Але перед висаджуванням грунт потрібно підживити органічними добривами за 2 тижні.

Аліссум можна посадити 4 способами: посівом насіння, розсадою, живцюванням та поділом куща багаторічного аліссума.

Якщо сіяти насіння одразу на постійне місце, то цю процедуру потрібно робити в травні. Сіяти насіння аліссума у відкритий грунт потрібно на глибину 0,5 см.

Якщо ж висаджувати розсаду у відкритий грунт на постійне місце, то це слід робити в кінці квітня на початку травня, викопуючи ямки трохи більше розмірів кореневища, розташовуючи рослину без сильного заглиблення і відразу після висаджування аліссум потрібно полити. Відстань між рослинами повинна бути не менше 15 см. Максимальна відстань між рослинами 30 см.

Як розможується аліссум

Розмножити аліссум дуже легко – ці непримхливі квітів можна виростити з насіння, або розмножити живцями (багаторічні) або поділом куща (багаторічні).

Дивіться також: Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою

Посів насіння у відкритий грунт

Насіння аліссума у відкритий грунт бажано висівати весною, в травні, розсипаючи насіння негусто, прикриваючи 0,5 см шаром грунту. Дуже часто однорічні аліссуми розмножуються самовисіванням, і в червні липні зацвітають. Багаторічні аліссуми (зацвітають у наступному році після висаджування) можна висівати в серпні, це дозволяє рослині почати активно рости ранньою весною і зацвісти значно раніше.

rozsada_alissuma

Посів насіння алісума на розсаду

Посів насіння на розсаду однорічного алісума найбільш результативний спосіб розмноження. Що дає можливість засадити краї клумби у травні вже зацвілими рослинами. У статті «Розмноження петунії насінням», ви можете детально ознайомиться з процесом посіву насіння квітів на розсаду .

Розмноження аліссума багаторічного живцями

Живцювання алиссума можна робити в червні або серпні (живці висаджують у холодні теплиці, де вони зимують), при цьому зрізані пагони вкорінюються в легкому родючому грунті під накриттям і при вчасному поливі.

Розмноження аліссума багаторічного поділом куща

Поділ куща проводять в ті ж терміни, що і висівання насіння – в квітні, викопуючи старі кущі і акуратно розрізаючи їх на частини з достатньою кількістю потужних пагонів та корінням, на початку вегетації.

При висаджуванні розділених або отриманих з живців рослин потрібно дотримуватися певної відстані. Навіть при густому висаджуванні відстань між рослинами не повинна бути меншою ніж 30 см.

Як доглядати за аліссумом

Якщо аліссум посадити правильно у родючий грунт то доглядати з ним майже непотрібно.

Як поливати аліссум

Поливати аліссум багаторічний потрібно тільки у найспекотніші і посушливі періоди, особливо під час цвітіння, щоб продовжити терміни цвітіння. При нормальній поживності грунту і регулярних природних опадах або навіть незначних засухах аліссуми краще не поливати, адже рослина схильна до вимокання при найменшому надлишку вологи.

Однорічні алиссуми – потребують регулярного поливу і більшої вологості грунту.

Обрізка аліссума

Всі види алиссума потребують регулярної обрізки. Своєчасне укорочення пагонів дозволяє підтримувати декоративність рослини і збільшить терміни цвітіння. Багаторічний алиссум обрізують після цвітіння, рівно на третину, скорочуючи всі пагони, інші види алиссума обрізують в момент утворення насінєвих коробочок на пагонах, скорочуючи їх на 5, максимум 8 см.

Підживлення аліссума

Для рясного цвітіння аліссуми бажано підживляти, особливо під час активного росту. Багаторічним аліссумам на родючому легкому грунті достатньо однієї підгодівлі ранньою весною, яка поліпшує грунт. Однорічним потрібно від двох до чотирьох підживлень за літній сезон, при цьому перше підживлення обов’язково робити перед цвітінням. Якщо багаторічні алиссуми ростуть на бідних грунтах, їх також можна підживляти за схемою однорічних.

Прополювання та розпушування грунту

Обов’язковим елементом у догляді за аліссумом є прополювання і розпушування грунту, що дозволить підтримати її повітро-і водопроникність.

Особливості догляду за алісумом під час зими

Багаторічні алиссуми при достатньому освітленні є повністю зимостійкими рослинами, які не потребують додаткового вкривання на зиму. Передзимову обрізку алиссума проводити не рекомендується, адже після неї рослина може загинути. Вкорочення пагонів потрібно проводити відразу після закінчення цвітіння і задовго до настання холодів.

Шкідники та хвороби аліссума

На аліссум шкідники не нападають. Але при неправильних умовах вирощування або надмірному зволоженні грунту в аліссума може виникати гниль кореневої шийки і кореневища. Аліссум може втратити стійкість до борошнистої роси, в’янення, вірусної мозаїки і жовтяниці айстр.

Схожі записи