ротики

Ротики – вирощування з насіння, догляд

Ротики, також відомі як антіррінум (лат. Antirrhinum), – це рід трав’янистих рослин з родини подорожникових (Plantaginaceae). Їх квіти мають характерну форму, що нагадує відкритий рот, звідки й походить їхня українська назва.

Ротики родом з Південної Європи та Північної Африки. Їх вирощують як декоративні квіти в садах і на клумбах. Деякі види ротиків, такі як Antirrhinum majus, є інвазійними та можуть витісняти місцеві рослини.

Ротики – це однорічні або багаторічні рослини, що виростають від 20 до 100 см заввишки. Їх стебла прямостоячі, розгалужені, з черговими, ланцетними листками. Квіти двогубі, з п’ятьма пелюстками, зібрані в китицеподібні суцвіття. Колір квітів може бути різним: білим, жовтим, рожевим, пурпуровим, фіолетовим або двоколірним.

Ротики використовуються як декоративні квіти для садів і клумб. Їх також можна вирощувати в горщиках на балконах і терасах. Квіти ротиків їстівні, їх можна використовувати для приготування салатів і десертів.

Цікаві факти про ротики:

  • Ротики – це символ удачі та щастя.
  • У вікторіанську епоху квіти ротиків використовували для передачі таємних повідомлень.
  • Насіння ротиків використовується в народній медицині для лікування застуди та кашлю.

Види

Рід Antirrhinum налічує близько 40 видів. Найпоширеніші з них:

  • Antirrhinum majus – найпоширеніший вид, який вирощується як декоративна квітка. Цей вид має однорічні стебла, що виростають до 100 см заввишки. Квіти великі, різноманітних кольорів.
  • Antirrhinum asarina – багаторічний вид з повзучими стеблами. Квіти дрібні, жовті або оранжеві.
  • Antirrhinum hispanicum – однорічний вид з прямостоячими стеблами. Квіти дрібні, білі або рожеві.
  • Antirrhinum molle – однорічний вид з розгалуженими стеблами. Квіти дрібні, жовті або пурпурові.

Вирощування ротиків з насіння

Ротики можна вирощувати з насіння двома способами: посів насіння на розсаду і у відкритий грунт.

Посів насіння ротиків на розсаду

  • Посів насіння: Насіння ротиків висівають на розсаду в лютому-березні. Для цього використовують пухкий і поживний ґрунт. Насіння розкладають по поверхні ґрунту і злегка присипають землею. Посіви зволожують і накривають плівкою або склом.
  • Пікірування: Коли у сіянців з’являться 2-3 справжні листки, їх пікірують в окремі горщики.
  • Висадка в ґрунт: Розсаду ротиків висаджують у відкритий ґрунт в травні-червні, коли мине ризик заморозків.

Посів насіння ротиків у відкритий грунт

  • Посів насіння: Насіння ротиків висівають у відкритий ґрунт в кінці квітня-на початку травня. Для цього вибирають сонячне місце з пухким і поживним ґрунтом. Насіння розкладають по поверхні ґрунту і злегка присипають землею. Посіви зволожують.

Як і де садити ротики

Ротики віддають перевагу сонячним місцям з пухким і поживним ґрунтом. Ґрунт повинен бути добре дренованим, щоб не було застою води.

Як доглядати за ротиками

Ґрунт: Ротики віддають перевагу пухкому, поживному ґрунту з рН 6,0-7,0. Перед посадкою ґрунт рекомендується перекопати з компостом або перегноєм. На дні посадкової ями можна додати трохи піску для покращення дренажу.

Полив: Ротики потребують регулярного поливу, особливо в спекотну і суху погоду. Важливо не перезволожувати ґрунт, щоб уникнути застою води. Найкраще поливати ротики вранці або ввечері, коли немає сонця.

Підживлення: Ротики підгодовують 2-3 рази за сезон комплексним мінеральним добривом. Перше підживлення проводять після сходів, друге – під час бутонізації, третє – під час цвітіння.

Прополка: Регулярно видаляйте бур’яни навколо ротиків. Бур’яни можуть забирати у ротиків поживні речовини і вологу.

Розпушування: Ґрунт навколо ротиків рекомендується регулярно розпушувати. Це покращить аерацію ґрунту і допоможе корінням ротиків краще розвиватися.

Прищипування: Для кращого кущіння верхівки пагонів ротиків можна прищипувати. Це стимулює розгалуження пагонів і робить рослину більш пишною.

Шкідники та хвороби:

  • Ротики можуть уражатися попелицею, павутинним кліщем, слимаками та равликами. З хвороб найчастіше зустрічаються чорна ніжка, іржа та сіра гниль.
  • Для захисту від шкідників і хвороб ротиків можна обробляти інсектицидами та фунгіцидами.

Збір насіння: Насіння ротиків збирають у вересні-жовтні. Для цього зрізають суцвіття і просушують їх у сухому місці. Коли насіння дозріє, воно легко висипається з коробочок. Насіння ротиків можна зберігати в сухому прохолодному місці протягом 3-4 років.

Схожі записи