Гумі – вирощування, догляд

Гумі рослина невибаглива. Плоди гумі містять безліч корисних речовин, які не тільки тонізують організм людини, але і уповільнюють його старіння. За даними вчених плоди гумі унікальні тим, що вони містять в собі сім незамінних для людини амінокислот.

Батьківщиною гумі(Elaeagnus multiflora) вважається Східна Азія, він набув значного поширення в Японії, Китаї, Кореї, країнах центральної Азії. Слід зазначити, що в Україну ця рослина потрапила завдяки садівникам-любителям-ентузіастам вирощуванням в своїх садах нових екзотичних рослин. Колекція гумі характерна великою різноманітністю. Найкраще ж пристусований для українського клімату гумі багатоквітковий.

Корисні властивості гумі

Гумі – це культура, приписана до лікарських, причому використовують в народній медицині всі частини рослини: коріння, листя, пагони, квітки, плоди і їх кісточки. В основному у вигляді відварів і настоянок. В офіційній медицині гумі не використовується.

Японці називають гумі ягодами довголіття і вважають, що вони мають омолоджуючі властивості.

Найбільша кількість вітаміну С в листках гумі накопичується восени (200-250 мг на 100 г листя). Їх можна сушити і заварювати, як чай. Листя гумі можна прикладати до ран що гнояться.

kviti_gumi

Плоди в гумі з’являються в процесі самозапилення, однак відмічено, що його врожайність буває більшою, коли поруч є кілька таких рослин. Гумі дуже декоративний під час цвітіння, його квітки подовжені, дзвіночки з неповторним і приємним ароматом, цей запах подобається бджолам. Плоди яскраво червоні, вкриті золотистими крапочками. Їх легко збирати, оскільки вони прикріплені довгими тонкими плодоніжками. Як правило, форма плода циліндрична до 2 см завдовжки і близько 1 см в діаметрі, з темно-червоною м’якоттю і кісточкою всередині. Плоди гумі можна вживати свіжими (як десерт), заморожувати і прикрашати ними страви взимку, а також сушити і використовувати в відварах або настоях. З ягід гумі багатоквіткового можна приготувати багато смачних заготовок на зиму – це варення, компоти, солодке желе, насичені соки і, навіть, міцні і приємні на смак вина.

Цікаво: Гумі, як і бобові рослини, має на корінні бульби, що акумулюють азот, тому чагарник може оздоровити землю. Коренева система гумі має будову, що дозволяє зміцнити схили яру або перешкоджати вітрової ерозії грунту.

Коли та де садити гумі

Садити гумі можна весною (квітень) або восени (до середини жовтня).

Місце для гумі вибирайте сонячне і рівне без застою води. Прекрасно, якщо місцем для гумі ви оберете з північного боку будинку захищене від холодного вітру.

Як садити гумі

Перед висаджуванням гумі на постійне місце грунт перекопують на штик лопати і вирівнюють. Відстань між кущами – 2-3 м, а посадкові ямки повинні бути глибиною до півметра. На дно бажано насипати дренаж з гальки або битої цегли, потім суміш поживного грунту з перегноєм (1: 1), суперфосфату (200 г) і деревного попилу (до 700 г). На цю «подушку» висаджують саджанець, розправляють його коріння, засипають родючим шаром землі, ущільнюють і поливають (10-12 л води під рослину). Потім обов’язково мульчують торфом, тирсою, перегноєм або сухим ґрунтом. Мульча дозволить зберегти вологу і швидше прижитися рослині на новому місці.

Гарне відео про лаванду

Догляд за гумі

Після весняного висаджування, важливо, протягом теплого періоду не забувати поливати рослину (довгу посуху рослина може не перенести). Обов’язково прополюйте і розпушуйте грунт в пристовбурових колах. Не забувайте і про мульчування, яке допоможе заощадити сили.

gumi_yagodi

Укриття гумі на зиму

Щоб молода рослина не змерзла, на зиму її потрібно накрити. Спочатку вкривають коріння, насипавши в основу саджанця побільше тирси або сухого листя. Потім акуратно зв’язують пагони шпагатом, намагаючись їх не зламати, і вже потім загортають всю рослину покривним матеріалом, який теж закріплюють шпагатом. Приблизно на початку-середині грудня бажано нагорнути на гумі побільше снігу. Молодий саджанець можна повністю сховати під білою «ковдрою». На початку весни важливо вчасно зняти укриття, щоб пагони під ним не почали запрівати.

. . . . . .

Розмноження гумі

Гумі розмножується насінням (висаджують рослину у відкритий грунт на другий рік після посіву), відводами

Схожі записи