Як виростити та як посадити аґрус на штамбі
Штамб це спеціальна форма ягідних кущів, маленьке деревце, що дає можливість мати декоративні кущики, на яких буде рясний врожай.
Щоб виростити штамбовий аґрус потрібно на стовбур спеціально вирощеного аґрусу, зробити кілька щеплень сортового, або виростити самостійно, способом спеціальної обрізки, або ж купити вже готовий штамбовий аґрус.
Переваги штамбового агрусу
– Кущ росте над землею на висоті 105 см.
– Рослина краще провітрюється, що дозволяє уникати хвороб та шкідників рослини.
У вологу погоду ягоди залишаються чистими.
– Врожайність збільшується на 30-40 %.
– Тривалість плодоношення куща більше 15 років.
– Зручний збір ягід.
– Правильно сформована крона не потребує підв’язки.
Вирощування агрусу на штамбі без щеплення
Можна купити аґрус на штамбі, а можна і виростити його самому, але з врожаєм доведеться зачекати 3-4 роки.
Щоб отримати штамбовий аґрус без щеплення потрібно у продуктивного сорту аґрусу вирізати всі гілки, залишаючи самий потужний і не викривлений пагін, який прив’язують до вбитої в землю опори. У наступному сезоні на ньому періодично видаляють бічні бруньки і пагони до висоти 80 – 100 см від грунту, залишаючи кілька верхніх. На цих бруньках, з яких будуть гілки, з часом, виростуть по чотири відгалуження, і потрібно сформувати кулясту крону шляхом обрізання секатором. Округлу форму надають після утворення 4-5 верхніх гілок: на 1/5 вкорочують середній стовбур (від довжини річного приросту), бічні пагони обрізають ще коротше, намагаючись сформувати форму кулі. У кожне наступне утворення гілок на бічних пагонах залишають по 4 бруньки, і вкорочують пагони на 20 сантиметрів.
На четвертий рік або наступний, аґрус буде потрібний вид штамбового деревця.
У регіонах з непередбачуваними зимами штамбовий аґрус краще висаджувати не на відкритих місцях, а восени подбати про укриття на зиму – мульчувати штамб, провести підгортання і прикрити мульчею, а також накрити крону білою агротканиною.
Вирощування агрусу на штамбі за допомогою щеплення
Влітку аґрус прищепують бічним щепленням за кору. Заготовлені визрілі пагони очищають від листя і шипів, залишаючи короткі пагони. Три-бруньковий пагін з косим зрізом в основі прищеплюють в Т-подібний виріз кори підщепи.
Весняне щеплення здійснюють в приклад бічного надрізу з початком сокового руху.
Висаджування штамбового агрусу
Якщо купувати вже готові штамбові кущі то потрібно врахувати:
Коли садити штамбовий аґрус
Садити штамбовий аґрус потрібно весною, або восени (найпізніше – за 3-4 тижні до морозу).
Де садити штамбовий аґрус
Місце для агрусу вибирайте в частковій півтіні (повністю затінене місце не підійде). Щоб кущ агрусу давав максимально багатий врожай, посадити його потрібно на легкі, пухкі, добре дреновані грунти. Але аґрус непримхлива рослина до грунту, його можна висаджувати на будьяких грунтах, головне, щоб не було застою води.
Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.
Як садити штамбовий аґрус
Посадкова яма для штамбового аґрусу повинна бути 50 х 50 см і глибина 40 -50 см. На дно ями внесіть компост перепрілий перегній і 2 ст л мінерального добрива, перемішайте із землею і полийте. Утрамбуйте, поставте саджанець так, щоб коренева шийка залишалася на рівні грунту. Далі, замульчуйте саджанці і встановіть опору, щоб штамбовий аґрус ріс вертикально.
Догляд за штамбовим аґрусом
Опора для штамбового аґрусу
За штамбовим агрусом легко доглядати. Але потрібно знати, що для штамбових рослин потрібна опора. Після висаджування встановіть міцну опору на відстані 10 см від штамба висотою до початку крони. Закріпіть рослину до опори, щоб штамб не втрачав свою вертикальність коли буде завантаженим врожаєм, а також, щоб не нахиляв вітер.
Поливання штамбового агрусу
Агруси не полюбляють мокрих і пересушених грунтів, Оптимально буде, щоб грунт весь час був злегка вологим. У сильну спеку – поливайте 1 -2 рази на тиждень(3 -4 відра під кущ). Полив важливий в період наливу та дозрівання ягід. Ягоди можуть осипатися тільки з пересушеної землі.
Мульчування грунту
Щоб утримувати вологу потрібно замульчувати пристовбурові кола куща(торфом, тирсою, компостом). Мульчування не тільки збереже вологу, але й підживлюватиме рослину, а також позбавить від зайвих прополювань.
Підживлення штамбового аґрусу
Якщо ви правильно посадили агруст, то перші 2 роки аґрус підживляти не потрібно. 3 і наступні роки підживіть агруст комплексними добривами з вмістом азоту. А коли на кущах зявлятимуться ягоди, слід підживити добривом з калієм і фосфором.
Обрізка штамбового агрусу
Ніяких особливостей в обрізуванні штамбового агрусу не має. Робіть санітарну обрізку. Восени в дорослих кущів можна видаляти гілки старші 3-4 років. Також можна робити формуючу обрізку- злегка вкорочуйте крону, а також загущуючі гілки.
Підготовка штамбового агрусу до зими агрусу до зими
Штамбові аґруси стійкі до морозів, укриття їм не потрібне. За тиждень до морозів полийте рослину, це дозволить краще підготуватися до зими кореневій системі аґрусу. Але якщо сумніваєтеся, то вкрийте крону аґрусу білою агротканиною.