Люфа – рослина губка Вирощування
Рослина люфа, відома в народі, як натуральна губка. Вирощенні плоди люфи використовують, як в кулінарії, так, і для виготовлення губок.
Дозрілі плоди люфи після певної обробки, при якій видаляється все, крім сітки або волокон, використовується, як банна або кухонна губка. Цю губку також використовують, як скраб для тіла.
Люфа – однорічна в’юнка рослина з родини гарбузових.
Користь люфи
Молоді зав’язі люфи їстівні, а от зрілі плоди дають так звану рослинну губку. Молоді плоди люфи додають в супи, рагу, салати, тушкують, смажать, приправляючи часником. Супи, салати пропонують хворим, щоб збити високу температуру. Допомагає люфа і при проблемах з травленням.
Форма овоча – циліндрична. Рослина люфа утворює довгі (до 60 см і більше) циліндричні плоди, загострені в плодоніжці, з тонкою, що легко здирається корою і білою ніжною тканиною – це і є губка.
Посів насіння люфи на розсаду
Люфа розмножується насінням. Також варто зазначити, що люфа це південна рослина, у неї довгий період вегетації. Тому, пророщувати насіння люфи потрібно в лютому. Насіння люфи дуже тверде, і, їх необхідно попередньо замочити. Для цього в ємкість наливають теплу вод,кладуть марлю, а на марлю насіння люфи, і закривають його марлею, і ставлять в тепле місце ( біля батареї) періодично доливаючи воду. Через 7-14 днів насіння проклюнеться (з’являться білі хвостики). Їх необхідно буде посадити в окремі торф’яні горщики. Грунт краще брати, як для розсади огірків з мінеральними елементами. Подальший догляд полягає лише в достатньому поливі. Розсаду вирощуємо до травня (коли нічні температури будуть не менше +15). В південній частині України де клімат дуже теплий, а грунт – чорнозем, насіння люфи можна висаджувати одразу в грунт на початку травня.
Коли садити люфу
Розсаду люфи потрібно висаджувати в середині травня, коли нічна температула не буде опускатися нижче +15 градусів цельсія. На цей час рослина виростає до 1 метра.
Де садити люфу
Садити люфу потрібно на сонячному захищеному від вітру місці. Грунт перед висаджуванням люфи потрібно підживити (на 1 м2: 5 кг перепрілого перегною, 2ст л суперфосфату, 1 ст л сульфату калію) . Якщо грунт важкий або піщаний, в посадкову ямку потрібно додати перегній, компост і перемішати з грунтом.
Як садити люфу – рослину губку
Розсаду чи насіння люфи потрібно садити на відстані 1 метра одна від одної. Під кожну рослину викопують ямку глибиною і шириною приблизно на штик лопати. Розсаду акуратно дістають з розсадних скляночок (якщо скляночки торф’яні, їх потрібно попередньо намочити у теплій воді) і висаджують, заглиблюючи до сім’ядольних листочків. Також для люфи потрібно зробити опору, на якій ліана буде закріплюватися вусиками. Незважаючи на це головне стебло в декількох місцях потрібно прив’язати до опори.
Догляд за люфою – рослиною губкою
Підживлення люффи: В період активного росту люфу потрібно двічі підживити азотними добривами (1-2 чайні ложки сечовини на 10 л води). У рослини не буде багатою зелені, якщо кожні два тижні ліану не підживлювати органічними настоями: коров’яком (1:10), настоєм зеленої трави. Також можна підживляти розчином деревного попелу: 1 скл попелу на 10 л води. Підгодовують люффу і комплексними добривами для гарбузових культур.
Поливання та обприскування люфи: Коренева система у люфи поверхнева, досить слабка: без регулярного поливання вона може добре рости хіба, що в тропічному кліматі.
Поливати цю рослину потрібно досить часто (теплою водою 2 рази на тиждень), а також потрібно оприскувати листя, щоб б на короткий час створювати ефект вологого тропічного повітря. В середині літа люфу поливають два рази в тиждень.А восени поливають рідше, щоб прискорити дозрівання плодів.
Цікаві ідеї підставок для кімнатних рослин:
Цвітіння люфи
Цвіте люфа в середині літа. Спочатку розпускаються поодинокі жіночі квітки, потім «букети» більш великих чоловічих квітів. З жіночих квітів, і виростуть плоди.
Щоб плоди люфи були рівними і великими, від цього залежить розмір губки, потрібно:
- регулярно підв’язувати батоги до шпалери, щоб плоди вільно з них звисали і не деформувалися,
- видалити частину зав’язей, щоб залишилося 5-8 плодів, яким дістанеться більше підживлення.
- видалити бічні пагони, а головний пагін прищипнути, коли він досягає 3-4 метрів.
Як зробити губку з люфи
Якщо ви все ж таки вирощуєте люфу для губки, то повинні знати, що з повністю дозрілих плодів ви дістанете жорсткі губки, а, щоб губки були м’які та ніжні, зривати плоди потрібно швидше (плоди мають бути дозрілі але не перезрілі). Плоди люфи циліндричні, а отже, губки будуть такої ж форми.
Щоб отримати з плода люфи губку, потрібно, його потрясти, якщо в ньому шарудять насіння, він готовий для обробки. Обріжте кінці плода, висипте насіння і на десять-двадцять хвилин опустіть люффу в окріп.
Після гарячої процедури губка легко відділиться від шкарлупи.
Отримані «заготовки» кілька разів потрібно промити в мильному розчині. Далі, добре прополощіть і висушіть в провітрювальному приміщенні. Після цього до них можна пришити тасьму. І губка з рослини готова.