Обрізка плодових дерев
Звертаємо Вашу увагу, що секатор на фото розміщений НЕВІРНО. Переверніть його на 180 градусів, щоб не залишалося сучків.
Кожен садівник повинен знати, що обрізка плодових дерев – найнеобхідніший спосіб для формування крони, росту і плодоношення рослин в саду. У комплексі догляду за садовими деревами, обрізка плодових дерев має найважливіше значення поряд з іншими діями: внесення добрив, полив, аерація (повітря збагачується на кисень, необхідний для дихання коренів рослин), мульчування, обробка від шкідників і хвороб.
Тільки комплексний догляд, а також багаторічна практика дозволяють досягнути основної мети обрізки – регулювання росту і плодоношення, що збереже здоров’я і довголіття дерева.
Обрізка важлива й необхідна і для молодих плодових дерев, що починають плодоношення; і для дорослих дерев, щорічно плодоносних; а також для старих дерев, з нещорічним плодоношенням.
Як пропарювати кущі смородини та аґрусу?
Для чого обрізувати дерева?
Основною метою обрізання дерев є отримання збалансованого малогабаритного і здорового дерева, яке щорічно плодоносить і дає якісні плоди.
Дерева ми обрізуємо для того, щоб: сформувати міцний і здоровий скелет дерева, контролювати ріст дерева, формуючи крону; завдяки обрізці збільшується розмір плодів, поліпшується зовнішній вигляд плодів, покращується загальний стан дерева, всі плоди і гілки мають кращий доступ до сонячних променів і повітря (підвищує імунні властивості організму і рятує дерево від хвороб і шкідників), зменшується кількість шкідників і хвороб.
Якщо не обрізувати дерева, то розмір дерева різко збільшується, а кількість і якість плодів різко зменшується, зимостійкість слабшає. Обрізка регулює процеси росту розвитку і плодоношення рослини в цілому, і в окремих його частинах.
- Обрізка дерев раньою весною ( початок березня). Проводиться до початку сокоруху, коли мине небезпека сильних морозів. У березні обрізку починають з молодих зерняткових садів (яблуня, груша).
- Весняна обрізка (кінець березеня – початок квітня). В березні обрізається велика частина культур, починаючи з більш молодих дерев, обрізаються зерняткові (яблуня, груша…) і кісточкові (черешня, вишня,абрикос…).
- Обрізку і формування молодих дерев потрібно закінчувати до початку сокоруху, тому що обрізка в більш пізні терміни послаблює молоді рослини через втрату запасних поживних речовин, які є у гілках.
- Пізньо-веняна обрізка дерев (травень-червень). Пізню обрізку дерев роблять під час і після цвітіння, іноді навіть в першій половині червня. Дорослі дерева можна обрізати і після початку сокоруху. Бажано обрізати в пізні терміни старі дерева, для обмеження розмірів крони, щоб послабити відновлювальні ростові процеси.
- Літня обрізка плодових дерев. Проводиться на деяких плодових культурах, наприклад, на абрикосі. Така обрізка призводить до більш пізнього цвітіння у наступному році, що дозволяє уникнути втрати врожаю під час весняних заморозків.
- Осіння обрізка плодових дерев і кущів. (Листопад) Обрізка дерев восени проводиться, як правило, з санітарною метою. Восени проводять обрізку старих дерев, яблуні і груші, а також восени обрізають кущі: смородини (чорна і червона, біла), агрусу, малини, тощо.
Коли обрізати дерева
- Формуюча обрізка – проводиться в перші роки життя дерев, а також і у старих дерев. Метою такої обрізки є створення міцного скелета, рівномірне розміщення скелетних, півскилетних гілок, створення доступу сонячних променів у всі чистини дерева, і, як результат, раннє плодоношення.
- Регулююча обрізка – допомагає дотримуватися балансу між щорічним плодоношенням, зростанням і оновленням плодових утворень і обростаючих гілочок.
- Омолоджуюча обрізка – проводиться у старих дерев, які втрачають здатність до активного росту.
- Відновлювальна обрізка – це обрізка для відновлення крони, здатності до плодоношення після підмерзання дерева і механічному пошкодженні крони.
- Санітарна обрізка – це вирізка сухих, усихаючих, зламаних, заражених гілок або їх частин.
- Детальна обрізка – це вкорочення і проріджування плодової крони дерева.
- Проріджування- видалення стебл або стеблової основи в місці відходження від великої основної скелетної гілки. Цей метод впливає на кількість і силу росту нових пагонів, а й збільшує довговічність обростаючих гілочок.
- Вкорочення гілок – видалення частини пагона, верхньої кінцевої частини гілки. Такий спосіб обрізки підсилює харчування та постачання водою бруньок, що залишилися, стимулює їх ріст і утворення нових пагонів. Таким чином, вкорочення впливає на зменшення обсягу крони і збільшує розгалуженість.
Види обрізки плодових дерев:
Залежно від віку плодового дерева або ягідного куща, можна виділити різні види обрізки, але на практиці комбінують декілька видів обрізки одночасно.
- Перший рік обрізки молодого дерева. Однорічний саджанець без гілок потрібно вкорочувати(косий зріз) на висоті 1 м від землі. Зріз робіть косий над добре розвинутою брунькою (всі зрізи змазуйте садовим варом). Після появи листочків, обірвіть знизу листя до висоти 60 см, щоб залишилося 4-5 бруньок, з яких виросте перший ярус майбутнього дерева.
- Другий рік обрізки молодого дерева. У дворічних саджанцях відберіть 4 – 5 сильних пагонів для закладення першого ярусу скелетних гілок. Основні гілки (4-5 скелетні гілки) вкоротіть на третину або половину їх довжини, залежно від сорту (якщо гілки виросли на 50- 60 см, обріжте довжину, залишивши 25см вище скелетних гілок).
- Третій рік обрізки молодого дерева. На третій рік закладається 2 ярус скелетних гілок на 60-80 см від першого. Ті гілки, які виросли на 1 ярусі (4-5, які виросли із купленого саджанця), на кожній з них лишаємо по 2 гілочки і точку росту (основна і 2 гілочки), вкорочуємо їх, залишаючи по 5 – 6 бруньок.
Обрізка дерева та формування крони
Читайте також нашу статтю про “ОБПРИСКУВАННЯ ПЛОДОВИХ ДЕРЕВ”, щоб ваш сад був здоровим та давав багатий урожай.
Щоб крона не загущувалась, щороку обрізуйте ті пагони, які ростуть до центру крони, і ті які перехрещуються і труться одна об одну. Обростаючу деревину розміщуйте на скелетних гілках через 20 см так, щоб вони не конкурували з скелетними гілкам. Ті пагони, які виросли найдовшими за 1 рік, вкоротіть на половину. Сорти плодових дерев з сильними гілками вкорочуйте на третину.
Обрізку молодих дерев і саджанців проводять тільки весною до початку сокоруху у дерев.