Як садити та вирощувати кукурудзу

Кукурудза найулюбленіший злак, який люблять діти та дорослі. З’ївши 100 грамів кукурудзи ви отримаєте багато вуглеводів, клітковину, білок, велику кількість вітамінів групи В, вітамін Е, калій, фосфор, магній, залізо, цинк.

Кукурудза – культурна рослина, вирощувати її не складно, але для збору багатого врожаю потрібно знати певні хитрощі.

До речі, кукурудза корисна не тільки зернами але й волокна з їх верхній частині. Чай з висушених волокон знижує апетит, що сподобається тим, хто вирішив схуднути. Зелену масу можна згодовувати худобі, тому кукурудза є майже безвідходне виробництво.

Де садити кукурудзу

Найкращими попередники кукурудзи є : озимина, зернові, кормова і цукрові буряки, картопля, гречка.

Щоб отримати багатий врожай кукурудзи потрібно вибрати сонячне місце (вона не виносить навіть невеликої тіні), родючий дренований грунт, на якому не буде застою води. Також кукурудзу добре садити, там де немає протягів і холодних вітрів.

Якщо земля недостатньо родюча, внесіть з осені гній. Навесні ж можна внести тільки добре перепрілу органіку – компост або перегній. Грунт перекопують за 2 тижні до висіву насіння, внісши комплексне мінеральне добриво.

Коли садити кукурудзу

Найбільш сприятливою порою для посіву насіння кукурудзи – середина травня. Саме в цю пору грунт вже має середньоденну температуру +10 градусів С і заморозки не загрожують.

Вибираємо насіння кукурудзи

При вирощуванні кукурудзи важливо правильно вибрати сорт. Ось які сорти дають високі врожаї, добре пристосовуються до погодних умов і вимагають мінімального догляду: Потрійна насолода; Sundance; Світ 77; Honey bantam; Сунична; Свіфт.

Як сіяти насіння кукурудзи

Передпосівна підготовка зовсім нескладна, досить насіння загорнути в марлю, покласти його на сонці на 4 дні, потім покласти в розчин марганцівки на 20 хвилин, промити, помістити в ємність і поставити в тепло. Через 3-4 дня з’являться невеликі корінці, тоді можна садити зерна.

Зерна кукурудзи (2-3 шт) кидають на глибину 4-5 см в мокрі ямки, на відстані 45 -60 см(залежно від сорту). Після посіву ямки загортають. Для досягнення максимально великих качанів, в ямки кидають по 2 зернинки, а після пророщення залишають лише одну рослину.

kukurudza_na_rozsadu

Як отримати ранній врожай кукурудзи

Для отримання раннього врожаю кукурудзи потрібно кілька насінин посадити в середині квітня на розсаду, обов’язково в різні ємності, на глибину 2 см. В середині травня їх висадити на город. Якщо сорт низькорослий можна посадити рослини такого виду по кутах в теплиці. Це виправдано в холодних регіонах.

Догляд за кукурудзою

Кукурудзу не вважають вибагливою рослиною. Але якщо ви будете її хоча б поливати регулярно, особливо в період формування качанів і в період їх молочної стиглості, то вона вам віддячить дуже смачними і соковитими зернами на качанах, які так любить діти.

shodi_kukurudzi

Підживлення кукурудзи

Кукурудза дуже чутлива до підживлення органікою. Тому через 15-20 днів після появи сходів їх підживляють розчином коров’яку (1:11) або пташиного посліду (1:20). Або в стадії 3-5 листочків можна зробити розчин, приготований з аміачної селітри, розведений у воді по інструкції. Ще через 15 днів підживіть рослини фосфорно-калійним добривом.

Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ

Хороші результати дають позакореневі підживлення 1% розчином борної кислоти після появи 4-го справжнього листочка і ще через 2 тижні.

  • По зовнішньому вигляді рослини можна визначити яких добрив бракує кукурудзі.
  • Якщо рослини низькі, листя блідо-зелені, посохлі – не вистачає азоту.
  • Якщо на ранніх стадіях розвитку не вистачає фосфору, ріст кукурудзи сповільнюється, краї листя стають фіолетового відтінку.
  • Про нестачу калію сигналізують листя, які стають хвилястими. Може змінюватися і забарвлення. Краї листя спочатку стають блідими, а потім темно-коричневими.

При появі перелічених ознак, необхідно підгодувати рослини під корінь відповідними видами добрив.

Перші підживлення кукурудзи слід робити вже тоді, коли рослинки мають по п’ять пелюсток, калійною сіллю, суперфосфатом, аміачною селітрою. Найкраще такі добрива вносити у вигляді правильно дозованих розчинів. Подальше підживлення потрібно буде в період цвітіння і період формування качанів.

Розпушування грунту

Як тільки з’являються сходи. Потрібно регулярно розпушувати грунт між ними і повністю ліквідувати будь-які бур’яни, які можуть заважати розвитку кукурудзи. Найкраще розпушувати землю відразу після дощу, так для рослини в грунті буде зберігатися максимальну кількість необхідної вологи.

Запилення кукурудзи

У кукурудзи на одній рослині формується чоловіче суцвіття — волоть і жіноче — початок, тобто вона є однодомною роздільностатевою рослиною. Чоловічі квітки у кукурудзи зібрані у верхівках, а жіночі — на качанах, у пазухах верхніх стеблових листків. Тобто пилок з суцвіття, яке виростає на верхівці падає на волокна качана і запилюється.

Для кращого запилення, коли нагорі стебла виростуть і зацвітуть, вранці необхідно їх злегка трусити. Тоді пилок з однієї рослини буде перелітати на іншу, в результаті сформуються великі качани з великими зернами.

Як поливати кукурудзу

У сильні посухи без достатньої кількості вологи кукурудза не зможе сформувати соковиті качани, вона навіть не зможе продовжити свій нормальний ріст. Так, що приділяйте їй особливу увагу в посушливу пору.

Але і надлишок води може привести до негативних наслідків – грунт не зможе нормально пропускати повітря до коріння рослини. А це означає, що нормального росту і хороших качанів не варто очікувати. Тому, якщо на період зростання і розвитку кукурудзи припав дощовий сезон – потрібно регулярно розпушувати грунт.

zbir_kukurudzi

Коли збирати кукурудзу

Найсмачне зерно кукурудзи – у фазі молочної стиглості. Саме в цей період потрібно збирати дозрілі качани і відварювати зерна, маринувати або консервувати. Щоб точно знати, що кукурудзу можна вже збирати – потрібно відрахувати 20-25 днів від закінчення періоду цвітіння рослини. Саме в цей період зерна будуть найбільш соковиті.

  • Ще ознаками готовності кукурудзи до збирання врожаю є:
  • верхні обгортки листя починають всихатися по краях, з шириною підсохлих обгорток близько 1 мм.
  • верхні обгортки туго відтягують качан і вже не такі вологі, як більш глибокі їх шари.
  • маточкові нитки на верху качана набувають коричневого кольору, але ще не зсихається.
  • ряди зерна на качані повинні лежати щільно один до одного і повинні мати жовте забарвлення.

Кукурудзу починають збирати на початку серпня, але бувають досить теплі роки, коли вона стає цілком дозрілою і в кінці липня. Хочете, щоб зібрані качани були максимально соковитими і цукристими – просто збирайте їх рано вранці, саме в цей період вони найбільш придатні для вживання. Тому, що під сонячними променями зерна швидко втрачають рівень цукристості, але поновлюються в нічний час.

Схожі записи