Глід: догляд, розмноження, обрізка
Глід дуже гарно цвіте весною, його можна висаджувати в якості декоративної рослини в саду, на даху або балконі. Він також може використовуватися для створення живоплоту.
Глід – це листопадний кущ або невелике дерево, що належить до родини розоцвітих. Він поширений у Європі, Азії та Північній Америці.
Глід – це багаторічна рослина, яка може досягати висоти 5-10 метрів. Кора у нього сіра, луската. Пагони шиповані, з колючками довжиною до 2 см. Листя глоду еліптичні, довжиною 2-5 см, з гострими верхівками. Квіти дрібні, білі або рожеві, зібрані в щитки або суцвіття. Плоди глоду – це червоні або чорні ягоди, діаметром 1-2 см.
Види рослини глід
Відомо понад 200 видів глоду, які відрізняються за розміром, формою листя, кольором квітів і плодів.
- Найпоширеніші види глоду в Україні:
- Глід п’ятистовпчиковий (Crataegus pentagyna) – це листопадний кущ або невелике дерево, висотою до 5 метрів. Листя трьох-п’ятилопатеве, довжиною 3-5 см. Квіти білі, зібрані в щитки. Плоди червоні, діаметром 1-2 см.
- Глід східний (Crataegus orientalis) – це листопадний кущ або невелике дерево, висотою до 5 метрів. Листя трилопатеве, довжиною 5-7 см. Квіти білі, зібрані в щитки. Плоди червоні, діаметром 1-2 см.
- Глід згладжений (колючий) (Crataegus levigata, syn. C. oxyacantha) – це листопадний кущ або невелике дерево, висотою до 5 метрів. Листя трилопатеве, довжиною 3-5 см. Квіти білі, зібрані в щитки. Плоди червоні, діаметром 1-2 см.
- Глід кривочашечковий (Crataegus curvicephala) – це листопадний кущ, висотою до 3 метрів. Листя трилопатеве, довжиною 3-5 см. Квіти білі, зібрані в щитки. Плоди червоні, діаметром 1-2 см.
- Глід одноматочковий (Crataegus monogyna) – це листопадний кущ, висотою до 3 метрів. Листя трилопатеве, довжиною 3-5 см. Квіти білі, зібрані в щитки. Плоди червоні, діаметром 1-2 см.
Як доглядати за глодом
Глід – невибаглива рослина, яка добре переносить посуху та морози. Він добре росте на сонячних і напівтінистих ділянках з родючим, добре дренованим ґрунтом.
При посадці глоду необхідно вибрати місце, захищене від вітру. Яма для посадки повинна бути глибиною 60-70 см. На дно ями необхідно насипати шар дренажного матеріалу (гальки, щебеню або битої цегли). Саджанець глоду встановлюється в яму так, щоб коренева шийка була на рівні ґрунту. Після посадки ґрунт навколо саджанця утрамбовується і поливається.
У перший рік після посадки глід необхідно регулярно поливати, особливо в посушливу погоду. Після того, як рослина добре приживеться, полив можна скоротити.
Глід не потребує регулярного підживлення. У молодому віці його можна підгодовувати мінеральними добривами навесні та восени.
Як обрізати глід
Глід – це швидкозростаюча рослина, яка потребує регулярної обрізки. Обрізка глоду дозволяє сформувати крону, стимулювати цвітіння і плодоношення, а також запобігти розвитку хвороб та шкідників.
Глід обрізають навесні, до початку вегетації. Це дозволить рослині швидше відновитися після обрізки.
- При обрізці глоду необхідно дотримуватися наступних правил:
- Видаляйте сухі, пошкоджені та хворі гілки.
- Зрізуйте гілки, які ростуть всередину крони, щоб вона була добре провітрюваною.
- Формуйте крону, видаляючи гілки, які виходять за її контури.
- Скорочуйте довгі гілки, щоб стимулювати зростання молодих пагонів.
- Для стимулювання цвітіння глоду необхідно видалити старі пагони, які вже плодоносили. Це дозволить рослині сформувати нові пагони, на яких в наступному році з’являться квіти.
- Молоді глоди обрізають щорічно, а дорослі рослини – раз на 2-3 роки. При цьому необхідно видаляти не більше 1/3 довжини пагонів.
Розмноження глоду
Глід можна розмножувати насінням, живцями або відводками.
Розмноження насінням – це найпростіший спосіб, але він вимагає багато часу. Насіння глоду необхідно висівати восени в підготовлений ґрунт. Сходи з’являються через 2-3 тижні.
Розмноження живцями – це більш швидкий і ефективний спосіб. Живці глоду необхідно нарізати навесні або восени. Вони повинні бути довжиною 10-15 см і мати 2-3 міжвузля. Живці висаджуються в підготовлений ґрунт під укриття.
Розмноження відводками – це ще один простий і ефективний спосіб. Для цього необхідно прикопати до землі нижню гілку глоду. Через деякий час вона дасть коріння і можна буде відокремити відводок від материнської рослини.
Корисні властивості глоду
Плоди глоду мають ряд корисних властивостей. Вони багаті на вітамін С, каротиноїди, флавоноїди та інші корисні речовини. Плоди глоду мають тонізуючу, загальнозміцнюючу, протизапальну та кровоспинну дію. Плоди глоду не можна вживати в сирому вигляді, оскільки вони містять отруйні речовини. Перед вживанням плодів глоду їх необхідно піддати термічній обробці.