Бирючина: опис, види, догляд, розмноження

Бирючина – це отруйна багаторічна рослина родини маслинових.Досить популярна рослина з декоративних культур, у садівництві її використовують для створення живоплотів і як підщепу для бузку.

Родом бирючина з Північної Африки, Південної Європи та Азії. У природі існує близько 50 видів бирючини, але в декоративному садівництві найчастіше використовують бирючину звичайну (Ligustrum vulgare), бирючину овальнолисту (Ligustrum ovalifolium) і бирючину лускату (Ligustrum lucidum).

Бирючина – це досить високий чагарник, який може досягати у висоту 2-5 метрів. У неї щільні гілки, покриті дрібним коричневим корінням. Листя бирючини овальне або яйцевидне, довжиною 2-8 см, темно-зеленого кольору. Квітки бирючини дрібні, білі або кремові, зібрані в кисті. Цвіте вона в червні-липні. Плоди бирючини – чорні кістянки, які дозрівають у вересні-жовтні.

biryuchina1

Види бирючини

  • Найпоширенішими видами бирючини в декоративному садівництві є:
  • Бирючина звичайна (Ligustrum vulgare) – це найбільш морозостійкий вид бирючини. Вона може витримувати морози до -30°C. Листя бирючини звичайної темно-зелене, довжиною 3-8 см. Квітки білі або кремові, зібрані в кисті. Плоди – чорні кістянки.
  • Бирючина овальнолистяна (Ligustrum ovalifolium) – це менш морозостійкий вид бирючини, ніж бирючина звичайна. Вона може витримувати морози до -25°C. Листя бирючини овальнолистої овальне, довжиною 4-7 см. Квітки білі або кремові, зібрані в кисті. Плоди – чорні кістянки.
  • Бирючина луската (Ligustrum lucidum) – це найбільш теплолюбний вид бирючини. Вона може витримувати морози до -15°C. Листя бирючини лускатої овальне, довжиною до 10 см. Квітки білі або кремові, зібрані в кисті. Плоди – чорні кістянки.

Догляд за бирючиною

Бирючина – це невибаглива рослина, яка не потребує особливого догляду. Вона добре росте на будь-яких грунтах, за винятком кислих. Бірючина світлолюбна, але може витримувати деяке затінення.

Посадку бирючини краще проводити навесні або восени. Яму для посадки слід підготувати заздалегідь, розміром 60x60x60 см. На дно ями потрібно внести перегній або компост. Садити бирючину потрібно на відстані 1 м один від одного.

У перший рік після посадки бирючину потрібно регулярно поливати, особливо в посушливі періоди. Влітку бирючину потрібно поливати 2-3 рази на тиждень.

У період вегетації бирючину потрібно підгодовувати 2-3 рази. Навесні краще використовувати азотні добрива, а влітку – фосфорні та калійні.

Саме від обрізки залежить, яка бирючина у вас буде рости – низький чи високий живопліт, поодинокі штамбові деревця, високі поодинокі прямокутники…… Бирючину потрібно регулярно обрізувати, щоб підтримувати її форму. Обрізку проводять навесні, до початку вегетації. Якщо бирючита використовується як живопліт, ….., то підстригати доведеться регулярно в міру підростання зеленої маси.

biryuchina

Розмноження бирючини

Бирючину можна розмножувати насінням, живцями, відводками та кореневими паростками.

Насіння бирючини висівають восени або навесні. Насіння потрібно попередньо замочити у воді на 24 години. Сходи з’являються через 2-3 тижні.

Розмноження бирючини живцями

Живці краще вибирати літні, тому що відсоток їх укорінення становить 90-100%. Зрізання слід проводити тоді, коли цвітіння практично закінчиться, при цьому вибирають зрілі та розвинені пагони. Живці в довжину повинні досягати 10-12 сантиметрів. Висадку живців роблять у дерновий ґрунт, поверхню якого треба покрити шаром вимитого грубої фракції піску. Садять їх під кутом 45 градусів, при цьому заглиблюючи в субстрат на 5 сантиметрів. Найшвидше живці укорінюються при температурі від 20 до 25 градусів, при цьому вологість потрібна постійна. Щоб забезпечити живці оптимальні умови, на кожен з них слід надіти по півторалітровій пластиковій пляшці, у якої потрібно зрізати шийку, а в дні зробити кілька дірочок. Перше коріння виросте вже через півмісяця, а через 3 місяці у рослинок буде добре розвинена система коренів. Після повного укорінення живця треба буде дорощувати близько року, при цьому за потреби їх пересаджують у ємності більшого обсягу. Висадку у відкритий ґрунт можна буде зробити лише після того, як висота живців дорівнюватиме 50–60 сантиметрів.

yagodi_biryuchini

Розмноження бирючини відводками

Для розмноження відводками навесні потрібно вибрати міцну гілку, що росте близько до землі. Її слід нахилити до поверхні ґрунту і зафіксувати в такому положенні, попередньо зробивши на нижній поверхні частини гілки, яка буде занурена в ґрунт, невеликий неглибокий надріз. Потім частину гілки, пригнуту до землі, треба засипати ґрунтом, поверх якого укладається сфагнум. Важливо спостерігати, щоб мох весь час був зволоженим. При цьому пам’ятайте, що верхню частину гілки не потрібно прикопувати. Якщо відведення успішно вкорениться, то він рушить у зріст. Відокремити відведення і посадити на постійне місце потрібно буде лише після того, як настане наступна весна.

Схожі записи