Бруннера: опис, догляд, розмноження, види
Бруннера – це декоративні рослини, які цінуються за свої красиві листя і незвичайне цвітіння. Вони широко використовуються в ландшафтному дизайні для створення бордюрів, рабаток і альпійських гірок.
Бруннера (Brunnera) – рід багаторічних трав’янистих рослин родини Бурачникові. У природі поширений в Європі, Азії та Північній Америці.
Бруннера має товсте кореневище лисття складене в розетку, яка може досягати діаметра 30 см. Листя бруннери овальні, серцеподібні або округлі, з зубчастим краєм. Верхня сторона листя темно-зелена, нижня – світліша, з сріблястим нальотом.
Квітки бруннери дрібні, зібрані в суцвіття-мітелки. Квітки можуть бути білими, синіми, фіолетовими або блакитними. Цвітіння бруннери триває з квітня по травень.
Види бруннери
У культурі вирощують близько 10 видів бруннери, але найпопулярнішими є два:
Бруннера великолиста (Brunnera macrophylla) – найбільш поширений вид, що зустрічається в дикій природі в Європі та Азії. Цей вид має великі, серцеподібні листя, які досягають 20 см у діаметрі. Квітки бруннери великолистої блакитні, зібрані в суцвіття. Цвіте ця рослина в квітні-травні.
Бруннера сибірська (Brunnera sibirica) – менш поширений вид, що зустрічається в дикій природі в Сибіру. Цей вид має дрібніші листя, ніж бруннера великолиста. Квітки бруннери сибірської також блакитні, але вони зібрані в більш щільні суцвіття. Цвіте ця рослина в травні-червні.
- Крім цих двох видів, у культурі також вирощують такі сорти бруннери:
- Brunnera macrophylla ‘Dawson’s White’ – сорт з білими квітками.
- Brunnera macrophylla ‘Jack Frost’ – сорт з листям, прикрашеним білим крапом.
- Brunnera macrophylla ‘Looking Glass’ – сорт з листям, що має сріблястий відтінок.
- Brunnera macrophylla ‘Variegata’ – сорт з листям, прикрашеним жовтими смужками.
Як доглядати за бруннерою
Бруннера – невибаглива рослина, але для її успішного росту необхідно дотримуватися деяких правил догляду.
- Освітлення: бруннера добре росте в півтіні або на прямому сонці. У тіні листя бруннери втрачають свою декоративність.
- Температура: бруннера морозостійка і добре переносить зимові температури до -30°C.
- Полив: бруннера потребує регулярного поливу, особливо в період активного росту. Влітку полив проводять щодня, взимку – раз на тиждень.
- Вологість повітря: бруннера не вимагає високої вологості повітря.
- Підживлення: бруннера добре реагує на підживлення. Підгодовують рослину в період активного росту, з квітня по вересень, кожні 2-3 тижні. Для підгодівлі використовують комплексні добрива для декоративно-листяних рослин.
- Пересадка: молоді бруннери пересаджують щорічно, дорослі – раз на 3-4 роки. Для пересадки використовують ґрунтову суміш, що складається з дернової, листової, перегнійної землі і піску в рівних частинах.
- Посадка бруннери. Бруннеру можна висаджувати навесні або восени. Для посадки потрібно вибрати затінене або напівтінисте місце з родючим, вологим грунтом. Рослини висаджують на відстані 30-40 см один від одного. Після посадки бруннеру потрібно добре полити.
Як розмножується бруннера
- Бруннера розмножується насінням, діленням куща і живцюванням.
- Насіннєве розмноження. Насіння бруннери висівають в ґрунтову суміш, що складається з торфу і піску в рівних частинах. Субстрат зволожують і накривають плівкою. Посіви містять в теплому місці з температурою 20-25°C. Сходи з’являються через 2-3 тижні.
- Ділення куща. Ділення куща – це найпростіший і найефективніший спосіб розмноження бруннери. Ділити кущ можна навесні або восени. Для цього кущ викопують, ділять на частини, кожна з яких повинна мати хоча б одну розетку листя. Частини куща висаджують в окремі горщики або на постійне місце.
- Живцювання – це більш трудомісткий спосіб розмноження бруннери. Для живцювання використовують верхівкові пагони довжиною 10-15 см. Нижні листя з живців видаляють, а верхні обрізають наполовину. Живці висаджують грунтову суміш, що складається з торфу і піску в рівних частинах. Живці накривають плівкою і містять в теплому місці з температурою 24-26°C. Корені утворюються через 2-3 тижні.