Пальми: види та догляд

Пальми – кращі представники декоративно-листяних рослин для вирощування в кімнатних умовах. Батьківщина більшості пальм – тропіки та субтропіки. У природному середовищі пальми виростають дуже великими, листя можуть досягати до 15 м в довжину і 2 м в ширину.

Багато пальм є досить невибагливими у догляді, а дуже повільний їх ріст дозволяє успішно вирощувати пальми у кімнатних умовах.

kolazh_viyalopodibni_palmi_kopiya

Види пальм, які можна вирощувати у кімнатних умовах

    Пальми можна поділити за формою листка на групи:
  • Віялоподібні : Хамеропс, Трахікарлус Фортуна, Лівістона китайська, Вашенгтонія, Рапіс;
  • Перистолисті: Кокос, Ховея Фостера, Ховея Бельмора, Неанта , Фінік;
  • Очеретовидні: Хамедорея, Хризалідокарпус;
kolazh_peristolisti_palmi_kopiya

Як доглядати за пальмами

Купуючи пальми потрібно пам’ятати: більшість з них виростають широкими і високими, а отже пальмам потрібне досить просторе місце у кімнаті.

Пальми, рослини невибагливі, за ними легко доглядати, достатньо їх регулярно поливати, періодично підживляти і мити їхні листки від пилюки.

Яскравість світла для пальм

Місце для пальми вибирайте світле, але без прямих сонячних променів. Хоча деяким пальмам не зашкодить дуже яскраве світло. Ховея і Неанта невибагливі до світла і добре ростуть в легко затемнених місцях. Пальма тягнеться до світла, раз на рік повертайте її іншим боком до вікна, щоб рослина росла симетрично.

kolazh_peristolisti_palmi1_kopiya

Температура повітря для пальм

Температура повітря для пальм повинна бути помірною і трошки теплішою (+18-+24° С ). Пальми походять із субтропічних лісів і взимку їм потрібна нижча температура повітря (+12-+16° С). Для Неанти і Ховеї нічна температура не повинна бути вищою ніж +16°С. Всі види пальм не переносять протягів. Коріння пальм дуже чутливі до холоду, тому горщики з пальмами ставте подалі від вікон і дверей, не ставте на холодні підлоги, особливо у холодні пори року. Щоб коренева система не переохолоджувалася, горщик з пальмою ставлять у більш широкий горщик, дно якого заповнюють керамзитом, мохом .

    За тим, яку температуру та вологість повітря люблять пальми, їх можна поділити на 3 групи:
  1. Пальми, які люблять теплі приміщення і високу вологість: арека, кокос, каріота, хамедорея, фінікс
  2. Пальми, які люблять помірну температуру у приміщенні: ховея (Бельмора, Форстера), кокос , хамеропс, рапіс
  3. Пальми, яким добре у прохолодних приміщеннях: хамеропс, вашингтонія, трахикарлус та ін.
kollazh_ocheretovidni_palmi_kopiya

Як поливати пальми

Усі пальми люблять досить вологий грунт, але не переносять застою води. Полив улітку повинен бути рясним (1 раз на 2 дні), а взимку – помірним. При наступному поливі верхній шар земляної грудки повинен підсохнути. В дуже прохолодному приміщенні взимку рослину поливають дуже рідко. Догляд за пальмами також полягає в періодичному розпушуванні верхнього шару грунту після поливу.

Вологість повітря для пальм

Пальми ростуть у тропічних і субтропічних лісах, тому для пальм потрібно забезпечити досить високу вологість повітря. Обприскуйте пальми двічі на день, особливо в літню спеку і в опалювальний сезон. Через сухе повітря пальми сильно страждають (сохнуть кінці листя) і втрачають свій декоративний вигляд. Потрібно зауважити, що перелив коріння не забезпечить більшої вологості рослині, а навпаки, буде згубним для рослини. Як збільшити вологість повітря?

kollazh_palmi_vagovi_kopiya

Добриво для пальм

Підживляти пальму потрібно у весняно-літній період 1 раз на 16 днів комплексним мінеральним добривом для пальм, або для листяних рослин. Не підживляйте пальми в період спокою (осінь, зима), а також одразу після пересадки.

Як пересадити пальму

Пальми пересаджують дуже рідко, тільки у випадку необхідності, тому що пальми не люблять пересадок, краще робити заміну верхнього шару грунту на новий, або ж досипати новий грунт. Якщо у вас виникла нагальна потреба пересадити пальму, то вам потрібно вибрати правильний період для пересадки та горщик. Пересаджувати пальми потрібно весною, дуже акуратно, щоб не пошкодити кореневої системи. При виборі горщика потрібно врахувати напрям, куди росте коріння: в ширину чи в глибину, і підібрати відповідно широкий або глибокий горщик. Грунт для пальм повинен складатися з дернової, листкової землі, торфу, перегною, піску і деревного вугілля (2:2:1:1:1:0,5).

Перед висадженням рослини у новий горщик, обов’язково потрібно зробити хороший дренаж за допомогою три сантиметрового шару керамзиту. Після пересадки пальми не ставте її на пряме сонячне світло. Полив перші два тижні після пересадки – помірний.

Розмноження пальм

Розмножувати пальми вегетативно в кімнатних умовах практично неможливо. Легше купити насіння і посіяти його. Але догляд за паростками дуже складний, мало пальм виживають. Найлегше виростити фінікову пальму з насіння.

finikova_palma_z_nasinnya

З власного досвіду: після купівлі сушених фініків, мої діти хотіли поексперементувати і посадили фінікові кісточки у вазон із шефлерою та фікусом, доглядали за кісточками звичайно, як за вазоном із шефлерою та фікусом. Сходів довелося чекати досить довго ( до 3 місяців), та, власне, вони вже й забули про висаджене насіння. І ось весною з’являються паростки, доглядали за ними звичайно, як за вазонами, в яких вони висаджені, але пальми ростуть дуже повільно, протягом 2 років у нас виросло 3 листочки.

Шкідники та хвороби

Щоб запобігти нападу трипса, попелиць та інших шкідників, необхідно періодично протирати листя пальм вологою ганчіркою, або робити в теплу пору року теплий душ.

Хвороби з’являються при неправильному догляді.

Коричневі та сухі кінчики листя – сухе повітря, недостатній полив, переохолодження рослини.

Коричневі плями на листках– перелив, різка зміна температури.

Листя жовтіють – недостатній полив, влітку земляна грудка не повинна пересихати.

Схожі записи