Сорт винограду «Велес»
Надзвичайно популярний серед професіоналів і любителів — виноград „Велес”. Виведений Віталієм Загорульком десертний сорт одержав також визнання на міжнародному конкурсі „Золоте гроно винограду”: був нагороджений золотими медалями в номінаціях „Професійна дегустаційна комісія” й „Народна дегустаційна комісія”.
„Велес” — дуже солодкий, кишмишний сорт, зовсім не містить кісточок. Автор схрестив безнасіннєві „Русбол” зі своєю „Софією” (гібрид „Кишмишу променистого”). Хоч виноград вийшов не дуже стійкий до морозів і шкідників/хвороб, але загалом він дуже невибагливий.
М’ясистий. Шкірка дуже тонка, але міцна, виноградини у гронах розташовуються не надто щільно, тому виноград добре транспортується. Сорт «Велес» високоврожайний, дуже ранній. Самозапильний, але завдяки штучному запиленню можна досягти ще більшого приросту врожаю. Гроно винограду важить у середньому 800–1500 грам, але може досягати й 3 кілограмів.
Крім споживання у свіжому вигляді, „Велес” часто використовують у кулінарії, сушать на родзинки.
Садять сорт у теплих, сонячний, затишних місцях, найкраще весною. У попередньо заготовлені ямки кладуть дренаж (25 см), зверху засипають землесумішшю (садова земля, пісок, торф, перегній). Саджанці «Велесу» підв’язують і рясно поливають.
У перший рік після посадки не обрізають, а з наступної осені — постійно восени.
Сорт «Велес» потребує регулярної підгодівлі. Підживлюють навесні комплексними мінеральними добривами. Навесні ґрунт мульчують.
Хоч морозостійкість у винограду не дуже висока (до 22 градусів), укривання на зиму допомагає пережити холод без шкоди для рослини.
Обприскувати від шкідників/захворювань треба кілька разів. Якщо постійно доглядати лозу, вчасно прищипувати зайві пагони й пасинкувати, можна скоротити кількість обприскувань.
Щоб досягти насиченішого кольору ягід, можна трохи затінювати грона (наприклад, залишити трохи „зайвого” листя). При цьому треба вчасно зібрати врожай. Якщо перетримати грона на кущах до затяжних дощів, ягоди можуть розтріскуватися.