|

Co je hydroponie?

Hydroponie je pěstování rostlin bez půdy, ve které dostává všechny potřebné živiny ve správném množství prostřednictvím roztoku.

    Переваги гідропоніки:
  • Rostlina dostává všechny potřebné živiny v množství, které potřebuje.
  • Rostlina poroste rychleji než v půdě a bude silná a zdravá.
  • Při této kultivaci se výnos několikanásobně zvyšuje.
  • Kořeny rostlin nikdy nevyschnou.
  • S touto pěstováním není nutné rostliny zalévat.
  • V závislosti na zvolené nádobě a pěstebním systému by měla být voda přidávána mnohem méně často: od 1krát za tři dny až po 1krát za měsíc.
  • Problémy se škůdci a chorobami (háďátka, medvědi, sciaridy, houbové choroby, hniloba atd.) mizí a není nutné používat chemikálie pro rostliny. papoušci.
  • Proces přesazování trvalek je usnadněn: není třeba uvolňovat kořeny ze staré půdy. Stačí rostlinu přenést do velké mísy a přidat substrát.
  • Není třeba kupovat zeminu pro rostliny.
  • Hydroponický systém je velmi kompaktní a nezabere mnoho místa.
  • Ruce jsou vždy čisté a v domě, na balkoně nebo ve skleníku je to čisté a uklizené, půda se nerozlévá na podlahu.
  • Po zvládnutí základních pojmů v hydroponii budete pěstovat téměř vše – je to mnohem jednodušší než v půdě. Pokud používáte automatizované systémy cirkulace roztoků (některé z nich lze velmi snadno sbírat doma), potřeba zalévání a hnojení rostlin zcela zmizí.

    Gidroponika

    Květináče pro hydroponii

    Můžete si koupit celý hydroponický systém se speciálními květináči, nebo si můžete hydroponický systém vyrobit sami.

    Nejjednodušší nádobí pro hydroponii se vyrábí velmi rychle: z obyčejného plastového hrnce a jakékoliv větší nádoby (tato nádoba musí pojmout dostatečné množství vody, být chemicky nezávadná a nepropouštět světlo). Nejlepším příkladem takové nádoby je papírový (1 litr) sáček se šťávou nebo mlékem – tetrapak položený na boku s přesně vyříznutým (ze strany švu) otvorem pro hrnec. Květináč se substrátem by měl být ponořen do roztoku o 1-2 centimetry.

    Hydroponický substrát

    Substrát: vermikulit, perlit, keramzit, minerální vlna, kokosové vlákno, pěnová guma nebo oáza, drobné kamínky. Tento substrát nebude stát více než běžná půda. Ale zemina, na rozdíl od substrátu, pro hydroponii, se musí při přesazování měnit každoročně.

    rozchini_dlya_gidroponiki1

    Speciální koncentrovaný roztok pro hydroponii

    Jeden litr roztoku stačí na jeden malý (pelargonium, spathiphyllum) ročně. Nádoba koncentrátu určená na 100 litrů roztoku vystačí na 100 let nebo na roční pěstování 100 rostlin.

    Pečlivě si přečtěte pokyny a přísně dodržujte koncentraci roztoku doporučenou výrobcem.

    Objem vody v hydroponické nádobě by měl být vždy stejný, čas od času přidejte usazenou vodu; 1krát za tři měsíce je nutné úplně vyměnit vodu, pokud výrobce roztoku nezajistí jiná opatření.

    U jednoletých zeleninových plodin se doporučuje koncentrace vyšší než průměrná – asi 1,25krát. V zimě, během období vegetačního klidu, by měla být koncentrace snížena asi 2-3krát oproti obvyklému stavu a hladina vody by měla být v závislosti na období vegetačního klidu snížena na minimum.

    Hydroponický systém je nádoba s tekutinou, ve které je umístěn plastový síťovaný kelímek s rostlinou. Aby byla rostlina stabilní, nalije se do sklenice štěrk nebo keramzit.

    yak_die_gidroponika

    Princip fungování hydroponie

    Z nádrže voda pomocí ponorného čerpadla (akvarijního čerpadla) proudí do horní hydroponické struktury a vrací se zpět do nádoby, přičemž omývá kořeny rostlin.

    sistema_gidroponika

    Které rostliny jsou vhodné pro pěstování v hydroponii

    Téměř všechny rostliny, které lze pěstovat ze semen, jsou vhodné pro pěstování pomocí hydroponie: různé saláty a bylinky, cherry rajčata, papriky, okurky, bylinky, jahody, jahody, jednoleté a víceleté květiny a pokojové rostliny. Saláty a bylinky rostou velmi rychle a nezabírají mnoho místa. Nedoporučuje se přenášet dospělé rostliny s jemným kořenovým systémem do hydroponie.

    Jak přesadit rostliny v hydroponii

    Vyjměte rostlinu z květináče, kořeny namočte do zeminy na několik hodin ve vodě pokojové teploty. Poté jemně omyjte zem, pokuste se rozmotat kořeny a zbývající půdu jemně omyjte sprchou. Po očištění kořenů od zbytků půdy je narovnejte a držte rostlinu, zasaďte je do speciálního květináče, kořeny zakryjte substrátem (není nutné, aby byla rostlina zcela ponořena do vody, roztok bude stoupat přes kapiláry substrátu a dosáhne kořenů; postupem času samy vyklíčí do požadované hloubky). Poté na substrát nalijte čistou vodu, do nádoby nalijte požadovanou hladinu vody a nechte rostlinu asi 7 dní. Teprve poté může být voda nahrazena roztokem.

    Levandule se dodává v růžové, fialové, bílé a dokonce i žluté barvě.

    Důležité: Nevylévejte roztok ihned po přesazení!

    viroszuvannya_rozsadi_u_gidroponici

    Jak pěstovat sazenice v hydroponii

    posiv_nasinnya_u_gidroponiku

    Chcete-li pěstovat sazenice v hydroponii, musíte mít minerální vlnu nebo pěnovou gumu s malými mělkými prohlubněmi. Do každého výklenku vložíme semínko, položíme ho na tác s vodou a počkáme na vyklíčení. Ve fázi 2 pravých listů přesadíme naše sazenice do květináčů se zeminou pro hydroponii a dáme je do systému.

    Podobné příspěvky