Vertikální postele: hydroponie
Pomocí vertikálního uspořádání pěstovaných rostlin můžete výrazně ušetřit místo, aniž byste poškodili plodinu.
Existuje několik způsobů, jak vytvořit vertikální struktury. Vertikální záhony lze pěstovat na zemi nebo hydroponií. Hydroponie umožňuje pěstovat rostliny bez půdy. Rostliny jsou fixovány tak, že kořeny jsou ponořeny do živného roztoku. Prostředím pro rozvoj kořenového systému je voda obohacená o minerály.
Vodní metoda

Kapalina může stát nebo proudit.
Substrátová metoda
Kořenový systém se vyvíjí v substrátové bázi bez živin. Hlavním úkolem substrátu je absorbovat roztok a postupně dodávat živiny rostlinám.

Substráty pro hydroponii mohou být perlit, keramzit, minerální vlna, substrát do koksárenské pece a další hygroskopické materiály.
Aeroponie
Vzduchová metoda vyžaduje použití parního generátoru, který poskytuje živnou mlhu, do které jsou ponořeny horní dvě třetiny kořenového systému rostlin. Spodní část je ponořena do živného roztoku. Parní generátor se zapíná několikrát denně jen na několik minut.
Substrátová metoda a aeroponie pracují s průtokovou metodou dodání roztoku.

Vlastnosti pěstování rostlin hydroponií
Pro hydroponii budete potřebovat
- uzavřený pokoj
- Zařízení pro nucené dodávání roztoků
- Voda musí být filtrována nebo usazena po dobu několika dnů
- příprava vody pH až mírně kyselé (pH 5,5-6,5)
- kontrola kyselosti roztoku před a po podání hnojiva.
Při přípravě roztoku je nutné vzít v úvahu potřeby rostlin v minerálním složení, fázi jejich vývoje, osvětlení, teplotu a vlhkost vzduchu a frekvenci zálivky.
Výhody vertikálních lůžek
Abyste pochopili, která ze metod vertikálního pěstování je výhodnější, můžete si jako příklad vypočítat kapacitu záhonů pomocí jahod.
Na metru čtverečním půdy můžete pěstovat maximálně třicet jahodových keřů podle schématu výsadby 25×15.
Při horizontálním umístění lůžek pomocí metody „police“, s hloubkou 15 centimetrů a vzdáleností mezi kontejnery dvacet centimetrů, je možné umístit pouze tři postele na základnu o ploše metru čtverečního. Současně maximální počet jahodových keřů v každém z nich nebude větší než sedm kusů. Celkem – 21 keřů. Počet rostlin můžete zdvojnásobit vytvořením základny konstrukce ve tvaru písmene A. Můžete tedy získat 42 keřů. To je maximum, které lze umístit na metr čtvereční. S hustším uspořádáním záhonů a polic budou mít rostliny nedostatek světla a budete muset zapomenout na sklizeň.

. . . . . .
Použitím stejného metru čtverečního pro trubkovou vertikální zahradu získáme možnost umístit devět svislých lůžek z PVC trubek o průměru 15 cm podle schématu 25×25 od okraje k okraji trubky. Vysadíme tři keře na každý svislý záhon a čekáme na sklizeň přibližně stejnou jako sklizeň z běžné zahrady. Instalací metrových trubek (bez zohlednění délky ponořené do substrátu) můžete na jednom svislém záhonu pěstovat asi osmnáct jahodových keřů. Celkem lze na jeden metr čtvereční umístit 72 pouzder.

Záhony s vertikální hydroponií lze umístit pouze horizontálně, pomocí policové metody. Počet keřů na jednotku plochy se bude rovnat výsledkům podobného případu s půdou, tj. 42 kusů.
Výtěžnost kterékoli z těchto metod závisí na péči. Za ideálních podmínek hydroponie zvyšuje výnosy.

Levandule se dodává v růžové, fialové, bílé a dokonce i žluté barvě.