Тютюновий (цибулевий) трипс – ознаки появи, методи боротьби
Тютюновий (цибулевий) трипс ушкоджує рослини з сімейства пасльонових, лютикових, парасолькових, трояндоцвітних, лілійних, тютюну, розсаді огірків, капусти, цибулі.
Опис тютюнового (цибулевого) трипса
Тютюновий (цибулевий) трипс на кавунах (Thrips tabaci) також у літературі зустрічається назва цибулевий. Тютюновий трипс поширений в Америці, Азії, Африці та Австралії. Для тютюнового трипса притаманний статевий диморфізм. Довжина самок 0,8-0,9 мм, вони світло-жовті, іноді темні, самці трохи світліші. Мають сірі, затемнені на вершині вусики, також сірууваті стегна та гомілки. Передні крила зазвичай жовтуваті. Ноги короткі, на лапках є присоски, крила з бахромою, часто крила відсутні, або вкорочені. Яйця прозорі, ниркоподібні, їх довжиналише 0,3 мм. Личинка дрібніша та безкрила, схожа на дорослу комаху. Спочатку білувата, згододом набуває зеленувато-жовтого кольору.
Тютюновий трипс не має чіткої харчової спеціалізації — завдає шкоди гарбузовим та іншим овочевим культурам. Зимує під рослинними залишками, якщо на зимівлю залишається у сховищі, то віддає перевагу лушпинню цибулі при цьому завдає шкоди самій цибулі. У теплицях поширюється через цибулю, яка вирощена на зелень. Ушкоджує рослини з сімейства пасльонових, лютикових, парасолькових, трояндоцвітних, лілійних, тютюну, розсаді огірнків, капусти, цибулі.
Дорослі комахи, що перезимували переходять на бур’яни, а потім на розсаду в парниках, а якщо оселились на відкритому грунті, то на тютюн чи на махорку. Тютюнові трипси селяться на нижній стороні листя де з’являються білуваті плями, листя сохне а рослина може загинути. Додатковою шкодою є те, що тютюнові трипси є переносниками віруса мозаїки огірків.
Тютюнові трипси відрізняються високою плодючістю — самка відкладає до 100 яєць, причому процес сильно розтягнутий у часі, оскільки в деньсамка відкладає 3-4 яйця. Подальший розвиток відбувається дуже швидко. Стадія ембріону триває до 1 тижня, після чого личинка протягом 8-10 днів живе на листку де живтться соком. Після чого вона заривається у грунт на глибину до 15 см та завершує свій розвиток через 4-5 днів перетворюючись на крилатих комах. Протягом свого розвитку личинка щодня линяє.
Повний розвиток генерації трииває від півмісяця до місяця, а протягом сезону йдеться про 6-8 поколінь. Зустрічається у теплицях на всіх фазах розвитку, а масово з кінця червня до початку серпня, у теплицях з кінця травня. У вересні починається зимівля. Хоча тютюнові трипси віддають перевагу сухій та жаркій погоді, однак температуру понад 40 градусів за Цельсієм не переносять.
Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ
Заходи захисту від тютюнового (цибулевого) трипса
Агротехнічні заходи
1. Необхідно чітко дотримуватись сівозміни, знищувати залишки рослин після жнив, проводити глибоку (25-27 см) оранку на зяб плугом з передплужником.
2. Ретельне знищення бур’янів на яких розмножуються трипси.
Біологічні заходи захисту
1. Оприскування рослин біологічними пестицидами.
2. У теплицях ефективним засобом є використання ентомопатогенних нематод. Досліди показали, що на 6-ту добу після його використання при нормі 2х10,9 ефективність складала 100%.
Хімічні заходи захисту
1. Обробка посадкового матеріалу фосфорорганічними сполуками, неоникотиноїдами та піретроїдами та іншими інсектицидами. При цьому слід дотримуватись термінів очікування збору врожаю. Інсектициди можна застосовувати на насінниках до і після цвітіння, однак їх не можна використовувати на цибулі, яку вирощують на перо.
2. Перед закладання цибулі її спочатку слід просушити, а потім обробити сірчаним газом з розрахунку 50 г сірки на 1м3 приміщення