Цибулева муха – ознаки появи, методи боротьби
Цибулева муха – схожа на кімнатну муху, свої яйця самки відкладають на сходи цибулі між листям чи на грудки, а молоді личинки проникають у рослини вигризаючи та ходи. Внаслідок цього в’януть групами сходи рослин, вони відстають у рості, набувають жовто-сірого відтінку, а згодом всихають.
Цибулева муха опис
Цибулева муха (Delia antiqua ) поширена по всій території України. Зовні схожа на кімнатну муху, довжина складає 6-7 мм та має жовтувато-сірий колір. Вилітає у другій половині весни, коли зацвітає кульбаба та вишня. Зимівля лялечок відбувається у пупуаріях на ділянках, де вирощують цибулю на глибині 10-20 см. Свої яйця самки цибулевих мух відкладають на сходи цибулі між листям чи на грудки грунту біля рослин по 5-20 шт. Цей період триває до 1,5 місяці. Молоді личинки проникають у рослини вигризаючи та ходи. Внаслідок цього в’януть групами сходи рослин, вони відстають у рості, набувають жовто-сірого відтінку, а згодом всихають. Ушкоджені рослини легко висмикнути з грунту, всередині можна знайти хробакоподібні личинки. Ушкоджені цибулини м’якнуть, гниють з’являється неприємний запах. Найбільше потерпають різні цибулини, при цьому личинки переповзають від хворих рослин до здорових, іноді на відстані 1 метра.
Боротьба з цибулевою мухою
Боротьба із цибулевою мухою ускладнюється тим фактом, що личинки перебувають всередині рослини, тому навіть багаторазова обробка (6-8 за сезон) контактними препаратами чи баковими сумішами малоефективна.
Тому для захисту від цибулевої мухи слід своєчасно збирати та видаляти залишки рослин, пошкоджених та гнилих. Глибоку зяблеву оранку проводити обов’язково, та дотримання щонайменше 3-річної сівозміни. Цибулева муха боїться запаху селерових та чорнобривців, тому у міжряддях варто сіяти ці культури. Також добрим запобіжником є обпилювання посівів тютюновим пилом — він також відлякує цибулевих мух. Його можна застосовувати або у чистому вигляді, або ж розмішавши у пропорції 1:1 з вапном додавши туди мелений гіркий перець. Таку обробку слід проводити кілька разів з інтервалом в 1 тиждень – двічі проти першого покоління та один раз протти другого покоління цибулевих мух.
Максимально ранній посів частково дозволяє уникнути максимального ураження першим покоління цибулевих мух. Такий захід дозволяє розмежувати у часі масову появу шкідника та найвразливішу фазу розвитку рослин.
Посадку цибулин на глибину 2-3 см, завдяки цьому виникають несприятливі умови для розмноження цибулевих мух на стадії кладки яєць та розвитку личинок.
Дорослі цибулеві мухи живляться нектаром бур’янів, тому їх слід регулярно та ретельно знищувати.
Також добрим запобіжником є позакореневе підживлення посівів цибулі. Перший раз 1/4 ложки аміачної селітррии та 1/3 чайної ложки сірчанокислого калію на 2 літри води, другий раз розчином коров’яка у співвідношенні 1:10.
У світі застосовується обробка насіння перед посівом інсектицидними препаратами. Під час льоту мухи варто застосовувати контактно-системний інсектицид у чергуванні з іншими препаратами (пиретроїди, фосфорорганіка).