Алое деревовидне (Aloe arborescens)
Алое деревовидне — справжня аптека на підвіконні. Кому в дитинстві мама не прикладала алое до порізаного пальця?! Заживлення порізів, проте, — далеко не все, на що здатна ця чудова лікарська рослина…
Інші назви алое деревовидного
Алое деревоподібне, столітник, сторічник; російською: алоэ древовидное; польською: aloes drzewiasty
Опис алое деревовидного (як виглядає)
Багаторічна вічнозелена рослина родини лілійних (Liliace) заввишки до 150 см.
Стебло коротке, дерев’янисте, кільчасте.
Листкорозміщення чергове. Листки мечовидно-видовжені, м’ясисті, з восковим нальотом і шипами по краях.
Високу квітконосну стрілку вінчає довге гроно червоних або жовтих квіток з шестизубчаcтим приквітком. Цвіте в зимові місяці, але не щороку. В кімнатних умовах цвітіння буває дуже рідко, як кажуть, раз в 100 років, тому й називають рослину сторічником.
Плід — коробочка циліндричної форми, зеленувато-бурого цвіту.
Насіння сірувато-чорне, дрібне й численне.
Регіони проростання алое деревовидного
Теплолюбна рослина, яка за температури 2° С вимерзає. Батьківщина Алое деревовидного — Південна Африка. В наших краях його вирощують як кімнатну та оранжерейну декоративну рослину.
Заготівля і зберігання алое деревовидного
Використовують свіжі розвинені листки і сік з них. Листки збирають восени. Витиснутий під пресом сік згущують до стану затвердіння (т. зв. сабур) або консерсують спиртом (80 частин соку, 20 частин 95% спирту, 0,5% хлоретану) з рослин, витриманих у тяжких умовах життєдіяльності.
Сік алое гіркий на смак.
Хімічний склад алое деревовидного
Сік Алое деревовидного містить антраглікозиди (алоїн, наталоїн, рабарберон, гомонаталоїн), антрахінони емодин і хризофанол, смолисті речовини, ферменти і вітаміни, ефірні олії, вітамін С, каротин.
В листках алое, витриманих протягом 12 діб в умовах темноти і холоду (+6 – +8°), в процесі боротьби рослини за життя відбуваються біологічні зміни в обміні речовин і зниження життєвих процесів, що зумовлено виникненням в них так званих біогенних стимуляторів, які можуть збуджувати життєві процеси в інших тканинах, що вже почали відмирати.
Фармакологічна дія алое дереводиного
Препарати Алое деревовидного виявляють проносну, протизапальну, ранозагоювальну, бактерицидну і жовчогінну дію, поліпшують апетит, підвищують імунорезистентність організму.
Свіжий сік Алое деревовидного використовують як послаблюючий та жовчогінний засіб, при ентероколіті, гастроентериті та хронічному гастриті зі зниженою кислотністю, закапують у ніс при гострому риніті, для підвищення стійкості організму до інфекційних захворювань, для лікування опіків, гнійних ран, лишаїв і трофічних виразок.
Компреси з соком Алое деревовидного призначають при туберкульозі шкіри, вовчанці, променевому дерматиті голови, епітеліомі.
Тампони, змочені соком алое, вводять у піхву при ерозії шийки матки.
Подрібненими листками з соком лікують пародонтоз.
Цілі листки, попередньо очищені від шкірки, прикладають до мозолів.
Лінімент алое використовують для профілактики і лікування уражень шкіри при променевій терапії.
Сироп алое з залізом (стимулятор кровотворення) показаний при гіпохромній анемії, після виснажливих хвороб або інтоксикації.
Рідкий екстракт алое для ін’єкцій використовують при лікуванні хвороб очей (блефарит, кон’юнктивіт, кератит, ірит тощо), хронічного гастриту, виразки шлунка і дванадцятипалої кишки, бронхіальної астми, гінекологічних захворювань.
За матеріалами:
- Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник/Відп. ред. А. М. Гродзінський. — Київ: Українська Енциклопедія ім. М. П. Бажана, Український виробничо-комерційний центр Олімп, 1992.
- Мамчур І. Довідник з фітотерапії. — Київ: Здоров’я, 1984.
- Носаль М. А., Носаль І. М. Лікарські рослини і способи їх застосування в народі. — Київ, 2013.
- Кархут В. В. Ліки навколо нас. — Київ: Здоров’я, 1974.
- Алексєєв І. С. Повний атлас лікарських рослин. — Донецьк: Глорія Трейд, 2013.
- Липа Ю. І. Ліки під ногами: Про лікування рослинами. — Київ: Україна, 1996.