Чорна плямистість на винограді
Чорна плямистість вражає всі зелені органи і навіть здерев’янілі частини виноградної лози. Найчастіше виникає в умовах підвищеної вологості повітря та грунту.
Розмножується гриб спорами у дощову погоду або при сильній росі, спори розпливаються і поширюються частково з краплями води, а після висихання – вітром, комахами і кліщами. Якщо спори потрапляють на зелені частини куща, вони проростають вже при температурі від 15 до 35 ° С (оптим. – 23 ° С) і відносній вологості повітря не нижче 85%.
Ознаки захворювання чорної плямистості
На здеревілих однорічних і багаторічних пагонах, захворювання викликає знебарвлення кори, плями з’являються, як правило, на перших 6-7 міжвузлях, а при сильному розвитку хвороби проявляється на плодових ланках, рукавах і штамбах. На вицвілих ділянках кори при температурі вище 10 ° С утворюються плодові тіла гриба – численні чорні крапки – пікніди. Якщо міцелій глибоко вростає в деревину, утворюються прогнилі ділянки, які спочатку послаблюють ріст, а пізніше викликають відмирання цілих рукавів.
Перші ознаки захворювання на зелених органах виноградної лози з’являються в червні, перш за все, на однорічних пагонах у вигляді чорно-сірих, круглих або овальних крапок. У міру росту пагонів більшість крапок збільшується, вони часто зливаються у витягнуті поздовжні плями, тканини лози розтріскуються, стають світло-коричневими. Часто заражаються також листя, рідше – вусики і гребені грон винограду. Навіть суцвіття іноді бувають покриті чорними плямами. На уражених листкових пластинках з’являються овальні і незграбно окреслені некрози – здебільшого поблизу потужнішої жилки, яка суцільно пофарбована в чорний колір. Некрози листя оточені світлою облямівкою з ущільненої тканини. Внаслідок натягу тканини відбувається розрив листової пластинки. Сильно уражені листя передчасно жовтіють. Іноді заражаються дозрілі ягоди, які стають темно-фіолетовими.
Методи боротьби з чорною плямистістю.
Дуже важко вести боротьбу проти міцелію гриба, що проникає глибоко в тканини деревини і швидко розростаються під клітинами рослини . Спори гриба захищені від фунгіцидів товстим шаром клітин. Хімічна боротьба з застосуванням відомих на сьогоднішній день діючих речовин проти міцелію гриба не дає результатів. Тому вона повинна бути спрямована проти плодових тіл гриба і, особливо, проти поширення спорів. При сильному ураженні, восени після опадання листя або після обрізки (зимова обробка) виноградні кущі слід обприскувати контактними препаратами міді. Засохлі рукава підлягають вирізанню. При обприскуванні потрібно ретельного обмивати кущі великою кількістю праперата. Навесні фунгіциди застосовують в період появи 2-3-х листків. Подальші обприскування проти чорної плямистості для захисту молодого приросту збігаються з обробками насаджень проти мілдью і оїдіуму.
Препарати: Антракол, Бордосская суміш, Купроксат, Ридоміл, Строби, Танос, Хорус, Хлорокис міді.