Глодова листовійка – ознаки, методи боротьби, фото
Глодова листовійка віддає перевагу трояндовим і деревним породам, зокрема яблуням, грушам, вишні, черешні та іншим. Гусінь -поліфаг.
Опис глодової листовійки
Глодова листовійка (Archips crataegana) – метелик, який добре помітний. Самки суттєво більші за самців – їх розмах крил 26-28 мм проти 19-21 мм. Передні крила коричневато-сірі з темно-коричневим малюнком, при цьому у самців з чіткою облямівкою, натомість у самок він розмитий. Задні крила бурувато-сірого кольору.
Самка відкладає 130-270 блідо-жовттих, приплюснутих яєць ззакругленою вершиною. Зазавичай вона їх відкладає групами по 10-70 яєць покриваючи їхособливим секретом. Яйця зазвичай відкладає на висоті 1-3 метри від землі у тріщини кори, це нагадує бризки вапняку.
Залежно від віку колір гусені міняється від світло-сірої до сірувато-зеленої до оксамитово-чорної, а довжина складає 20-23 мм. Відродження гусені відбувається синхронно з гусінню розанної листовертки наприкінці квітня — початку травня, після чого вона розповзається по кронам кормового дерева.
Шкідливість глодової листовійки
Гусінь першого – третього віку мешкає під завернутими краями листя та харчується бруньками, бутонами та квітами. А вже у 4 віці створює собі домівки, складаючи листки вздовж головної жилки та скріплюючи їх павутиною. Тривалість життя гусені 25-40 днів. Вона є пасивним мігрантом – павутину вітер розносить на значну відстань.
Утворення лялечок глодової листовійки відбувається в червні — початку липня, довжина 13-16 мм темно-бурого, ледь блискучого кольору. Через 10-15 днів з них виходять метелики, виліт яких триває 50-55 днів. Розвиток відбувається протягом одного покоління.
Заходи боротьби з глодовою листовійкою
Заходи боротьби поділяються на агротехнічні та хімічні:1. Перекопування пристовбурової ділянки рослини, збір та знищення опалого листя.
2. У період розпускання бруньок – відокремлення бутонів, проти гусені дерева оприскують інсектицидами.
3. Проти молодої гусені можна використовувати дозволені біопрепарати.