Арахіс – вирощування

Арахіс є рідкісною бобовою культурою для України. Але спробувати виростити земляний горіх все-таки можна. Чому б ні?

Арахіс або земляний горіх належить до теплолюбних культур, тому він поширений в субтропічних широтах. Батьківщиною рослини – Південна Америка. Звідти арахіс був завезений в Вест-Індію, а пізніше став популярним в країнах Європи.

Арахіс відноситься до сімейства бобових, але на відміну від інших культур, його плоди формуються і ростуть під землею. Арахіс це однорічна компактна рослина з гіллястими стеблами. Листя в арахісах парно-перисте, квітки дрібні жовтого кольору .

Цікаві ідеї підставок для кімнатних рослин:

Корисні властивості арахісу

Арахіс, як і всі бобові є рослиною сидератом.

Арахіс – корисний. Він містить цукор, вуглеводи, білок у великому обсязі, високоякісні жири і необхідні для людського організму вітаміни, мінерали. Арахіс містить велику кількість антиоксидантів, що попереджають розвиток серцевих і судинних захворювань. Вживання арахісу попереджає розвиток атеросклерозу, злоякісних пухлин і затримує процеси передчасного старіння. А ще його плоди містять вітаміни Е, В і лінолевої кислоти, яка має антисклеротичну дію

kviti_arahisu

Де садити арахіс

Арахіс потрібно садити на сонячному місці (без затінення) з родючим, пухким, водопроникним (супіщаним або з дренажем ) грунтом.

Коли садити арахіс

Арахіс можна садити тоді, коли температура грунту буде більшою +15 ° С.

Рослина добре росте при температурах більше +20 ° С. Але якщо температура повітря опуститься нижче +15 ° С, ріст рослини припиняється. Тому в прохолодну погоду арахіс потрібно накривати плівкою.

Як садити арахіс

Розсада арахісу : Вегетаційний період арахісу досить довгий, тому, в місцевостях з помірним кліматом вирощується він розсадою. При цьому краще купувати районовані сорти. Розсаду можна виростити і самостійно в торф’яних горщиках. Грунт потрібно змішати з піском та перегноєм в рівних пропорціях. Щоб насіння зійшло швидше, горщики накривають прозорою плівкою або склом.

Садити насіння на розсаду потрібно в квітні, на глибину 3-4 см (бажано використовувати торф’яні стаканчики, щоб їх висадити у грунт не пошкодивши коріння). Перед тим як висаджувати арахіс у відкритий грунт, торф’яні горшечки з розсадою потрібно намочити.

Посів насіння арахісу у відкритий грунт: Сіють насіння у відкритий грунт початок червня (все залежить від погодніх умов). Лунки робляться на відстані 25 сантиметрів і в кожну з них на глибину 5 сантиметрів кладуть по три насінини арахісу. Садити арахіс можна навіть в бобах, завдяки речовинам, що містяться в них, сила росту, швидкість сходів буде найкращою.

Схема посадки арахісу – 50-60 см між рядами, 15 – 20 см – між рослинами в ряду.

arahis

Цвітіння арахісу

Як правило, рослина зацвітає в кінці червня – початок липня. Квіти арахісу цвітуть лише один день. Рано вранці квіти розпускаються, а у вечірні години в’януть. Тому, за добу арахісові квіти повинні встигнути запилитися. Після закінчення запилення, через 10 днів з’являються на поверхні грунту арахісові зав’язі(опускаються із зав’язі), які потрібно накрити грунтом (підгорнути рослину як картоплю), де дозріватимуть майбутні плоди.

Догляд за арахісом

Захист від шкідників: Перші сходи арахісу необхідно захищати від нападу пернатих шкідників. Птахи можуть повністю знищити посадки арахісу.

Поливання арахісу: Коли арахіс починає зацвітати, і в період його цвітіння рослини потрібно рясно поливати ( в тиждень не частіше 2 разів), його перезволоження неприпустиме. Після закінчення цвітіння, поливати рослини потрібно тільки при тривалих посухах.

Підгортання та підживлення: Якщо ви посадили арахіс в неродючий грунт. Не біда. Перше підживлення можна зробити, коли рослинки досягнуть 10 см висоти ( в 10 л води розчинити 15-20 г аміачної селітри, 60-80 г суперфосфату і 40-50 г калійної солі). А перше підгортання (обовязковий елемент в догляді) слід поводити, коли зав’язі земляного горіха “ляжуть” на грунт, через 10 днів після цвітіння. У цей період арахіс потребує ( другого) підживлення тим самим розчином. Після підгортання, при достатній вологості грунту поливання рослини припиняється, і лише при посухах арахіс поливають в обмежених кількостях.

Збір врожаю арахісу

Коли листя арахісу починає жовтіти, а зерно вже буде легко відділятися від шкаралупи – час збирати врожай арахісу.

Як викопувати арахіс? Рослини арахісу викопують вилами повністю (боби непотрібно відривати). Далі, потрібно скласти їх в купу плодами всередину. І тільки коли стебла висохнуть повністю (10 днів в сухому місці ), тоді, і чистять боби витягуючи горіхи.

Схожі записи