Розмноження рослин насінням та спорами
Є безліч способів розмноження рослин. Кожну рослину по-різному розмножують: насінням, спорами, пагінцями, листочком, діленням куща. Кожен з цих способів потребує уваги та дотримання певної послідовності.
Статеве (насінне) розмноження – отримання нової рослини, виникнення якої зумовлене запиленням двох статевих клітин: чоловічої і жіночої, в результаті якого утворилося насіння. При такому розмноженні нова рослина починає розвиток з усіма змінами і перетвореннями, що відбувалися у попередніх рослинах. Тобто, ми можемо отримати рослину, яка буде відрізнятися кольором квітки, формою листка від батьківської рослини.
Розмноження насінням дозволяє отримати велику кількість рослин.
- Насіння повинно бути свіжим (це впливає на те, як зійде насіння).
- Невикористане насіння акуратно запакуйте назад в упаковку або в папір, захистіть насіння від вологи.
- Час сходів залежить від виду рослини. Щоб прискорити проростання насіння, замочіть насіння у теплій воді на 1-2 доби.
- Підготувати землю (земля повинна бути стерильна і нейтральна).
- Посудина повинна бути широкою, але не глибокою, з накриттям.
- Сіємо насіння.
Основні правила розмноження насінням:
Як сіяти насіння?
- Використовують різні способи:
- Дуже дрібне насіння, такі як у петунії чи лобелії, перед висівом змішують з піском, щоб рівномірно посіяти на змочений грунт. Таке крихітне насіння присипати землею не треба.
- Дрібне насіння сіють у неглибокі заглибини, які робляться у землі; перед сіянням підливаємо водою кімнатної температури. Відстань між заглибинами повинна бути 3-4 см.
- Середнє і велике насіння сіють у заглибенки в 1 – 3 см. Насіння розміщують на відстані 2 – 5 см один від одного, присипають землею на глибину, що вдвічі перевищує діаметр насінини. Накривають плівкою, кришкою чи склом.
Далі уважно стежимо за вологістю грунту. Грунт в жодному разі не повинен пересихати. Особливо швидко в домашніх умовах сохне насіння, не присипане землею і не накрите плівкою. У міні-тепличці, навпаки, через високу вологість легко перезволожити землю, і земля почне вкриватися білим грибком. Щоб уникнути перезволоження грунту, у кришці зробіть декілька дирочок для вентиляції повітря. Вологість субстрату перевіряється щодня. Для поливу використовується м’яка вода кімнатної температури.
Час появи сходів залежить від розміру насіння і виду рослини.
Як поливати насіння і сходи?
Після появи сходів високу вологість слід зберігати. Якщо насіння зійшло надто густо, його потрібно прорідити. Молоді проростки дуже ніжні, тому особливо важливо дотримуватися правильного режиму поливу (вологість повинна підтримуватися рівномірно і постійно), поливати їх потрібно обережно, щоб струмені води не змивали дрібне насіння, можна використовувати обприскувач, або наливати воду у піддон.
Температура повітря у тепличці
Не менш важливо дотримуватися температурного режиму. Для субтропічних видів рослин досить кімнатної температури, а для тропічних видів – вона повинна бути вищою ніж 25-28 °. Неправильною є думка, що чим вища температура, тим кращедля рослин – далеко не для усіх. Важливіше підтримувати її стабільність.
Пікірують молоді рослини, коли у них з’явиться по чотири справжніх листочки.
Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.
Розмноження спорами характерно для папороті, та грибів.
Висівають їхні спори в попередньо загартований легкий, пугкий, вологий торф’яний субстракт з піском. Суміш висипають на рівну поверхню і прикривають зверху поліетиленовою плівкою чи склом, переносять у затінене місце до появи проростків. Після появи невеликих зелених пластинок, землю час від часу поливають, можна використовувати обприскувач, або наливати воду у піддон. Дренаж внизу обов’язковий. Оптимальна температура – 22 – 25 °
Підрослі проростки пересаджують в окремі горщики.