Ечеверія: догляд та розмноження
Ечеверія (Echeveria) – сукулентна багаторічна трав’яниста низькоросла рослина, іноді кущиста, з коротким розгалуженим м’ясистим стовбуром. Листки ечеверії розміщені дуже густо одне від одного спіраллю, утворюючи розетку. Листкова пластина сірувато-білого (наліт) кольору, в деяких видів опущена, така поверхня листка захищає рослину від прямих сонячних променів.
У природньому середовищі ечеверію та її види можна зустріти у Мексиці від Техасу до Каліфорнії, а також в Перу. Назву ця рослина отримала на честь художника Атанасіо Ечеверрія Кодою, який видав книгу флори Мексики.
Ечеверія цвіте. Під час цвітіння між стеблами виростає квітконіжка з малесенькими листочками, на яких утворюються гроновидні або парасолькоподібні суцвіття, колір квітів – різний, може бути червоний, оранжевий, жовтий.
Ехеверію використовують для альпійських гірок як однорічну рослину. Часто ечеверію називають «кам’яною трояндою» через її зовнішній вигляд.
- Ечеверія agavoides (з червоним відтінком листя)
- Ечеверія leucotricha (листом’ясисті, густо опушені білими волосками, на вершині – червонуваті)
- Ечеверія fulgens (листя зібране в розетку, на вершині іноді виїмчасте, сизувате по краях, слабо хвилясте)
- Ечеверія gibbiflora (листки великі завдовжки до 25 см і шириною до 15 см, лопатоподібні, верхня частина листка злегка увігнута, а нижня опукла з хвилястими краями і загостреним кінчиком)
- Ечеверія Carunculata (листки скручені і м’ясисті )
- Ечеверія Metallica (з фіолетово-зеленими або бронзово-зеленими листками і з білою або червоною облямівкою)
- Ечеверія crispata (листя по краях хвилясті, з металевим відблиском)
- Ечеверія derenbergii (листя малі широкі, світло-зелені, зі світло-сірим налітом, по краях червонуваті)
- Ечеверія setos (листя щільні, майже кулясті розетки складаються більш ніж зі 100 сірувато-темно-зеленого листя)
- Ечеверія laui, Echeveria peacockii, Echeveria pulvinata, Echeveria shaviana.
Види ечеверії:
Найчастіше нам зустрічаються такі види ечеверії:
Як доглядати за ечеверією
Догляд за ечеверією нескладний, якщо дотримуватися нижче перелічених умов.
Яскравість світла для ечеверії
Ечеверії світлолюбні сукулентні рослини, переносять пряме сонячне світло, тому їм потрібно вибрати світлі, злегка сонячні місця. На яскравому сонці восковий наліт на листковій пластині стає грубшим, а листя стає блакитно-білого або сірувато-білого кольору, кінчики червоніють. У літню спеку листя зморщується, розетка зменшується.Щойно придбані рослини поступово привчають до прямих сонячних променів.
Температура повітря для ечеверії
У весняно-літній період ечеверії можуть переносити досить високі температури, але найкомфортнішою є температура +22-+27 ° С. Взимку сукулентні рослини можуть рости у холодних приміщеннях, де температура повітря +8 ° С, а також зимують при звичайних кімнатних температурах (+18-+20 ° С).
Полив та вологість повітря для ечеверії
У весняно-літній період ечеверіі поливають помірно. Між поливами земляна грудка повинна підсохнути до дна горщика. Ечеверіі не виносять надлишкової вологи у грунті. У літні спекотні дні в ечеверії можуть зморщуватися листя, це ознака того, що рослину потрібно полити. Полив в осінньо-зимовий період дуже особливий – раз на 30-40 днів, а у холодних приміщеннях – раз на 2 місяці. Ознакою поливу у зимовий період є зів’яле листя. Воду для поливу використовуйте м’яку і теплу. При поливанні стежте за тим, щоб вода не потрапляла на листки і у середину розетки (може початися гниття рослини). Сукуленті рослини не потребують обприскування.
Добриво для ечеверії
Ехеверію підживляють тільки влітку 1 раз на 30 днів добривами для кактусів, доза ділиться на 2, ніж зазначено в інструкції.
Пересадка та грунт для ечеверії
Для ечеверії підходить готовий субстрат для кактусів. До складу грунту повинні входити кротовиння, грубозернистий пісок з додаванням дерев’яного вугілля.
Пересаджувати сукулентні рослини не потрібно дуже часто: 1 раз на 3-4 роки. На дно горщика насипають шар дренажу. Ечеверія добре росте у гідропоніці.
Композиції з сукулентів у горщиках. 45 ідей
Розмноження ечеверії
Ечеверія розмножуються листям, живцями, прикореневими розетками і насінням. Напівчагарники розмножують також верхівками пагонів.
Хвороби та шкідники
Хвороби виникають при неправильному догляді: борошниста роса при переливі рослини.
Можливі труднощі:
Плями на листях – пошкодження воскового покриття листя при дотику до рослини або при попаданні води.Листя і стебло почорніли, листя легко відривається – занадто холодне і сире місце.
Листя деформоване – застосування невідповідних інсектицидів.
Розетки стають пухкими, листя подовжуються і бліднуть – брак світла.
Листки малі та дрібні – рослині тісно в горщику або недостатній полив.