|

Коли висаджувати та викопувати гладіолуси

Квітка гладіолус є улюбленою літньо-осінньою квіткою, яка прикрашає різними кольорами, наші клумби і сади. Щоб отримати рясне цвітіння гладіолуса, потрібно знати коли садити і викопувати цибулини гладіолуса, і як зберігати їх до наступного року.

Відноситься ця рослина до бульбоцибулькових, з сімейства ірисових. У природному середовищі гладіолуси ростуть на півдні, в субтропіках Африки та Південній Європі.

У наші дні бажаючих вирощувати гладіолуси стає все більше і більше.

gladiolus11
cibulini_gladiolusa

Підготовка цибулин гладіолуса до висаджування

За 1-2 тижні до висаджування цибулин гладіолуса, необхідно обережно очистити бульбоцибулини від щільної луски, так щоб не пошкодити паростки. Всі хворі або частково уражені частини цибулини потрібно відрізати, і викинути повністю хворі цибулини. Всі зрізи на цибулині гладіолуса обробити зеленкою, або замочити їх у марганцівці. Після очищення від луски і обробки зрізів цибулини гладіолуса, їх складають у коробки в один шар, паростками догори, і тримають в теплому світлому приміщенні, щоб вони почали проростати. Перед висаджуванням бульбоцибулини обробляють, розчином марганцівки (замочують цибулини в розчині 0,5 г марганцівки на 1 л води на півгодини), не обполіскуючи, висаджують. Дітки гладіолуса підготовлюємо так само, але розчин марганцівки повинен бути більш концентрований (1 гр на 1л води), достатньо їх лише промити.

gladiolus_kartinka_2

Підготовка грунту та вибір місця для висаджування гладіолусів

Оскільки гладіолуси світло і теплолюбні рослини, ділянку для їх висаджування потрібно вибирати відповідно до цих вимог, незначне затінення гальмує ріст і цвітіння гладіолуса. Отже, вибір і підготовка ділянки для висаджування гладіолусів повинно бути, добре освітленим, захищене від протягів з добре дренованим, слабо-кислим (рН 6,5-6,8) грунтом.

При більш високій кислотності грунту, кінчики листя у рослини темніють і в’януть, квітки погано розкриваються, з’являється фузаріоз. Для нейтралізації кислого грунту використовують крейду, вапно, доломітове борошно або яєчну шкаралупу, які вносять у грунт по 150-200 г, на 1 м2 при перекопуванні. Найкращим складом грунту для гладіолусів є чорнозем, легкий суглинистий або супіщаний грунт. Створити таку структуру грунту можна шляхом внесення піску у важкий суглинний, глини в піщаний грунт і з додаванням перегною і компосту. Вносити і перекопувати треба перед самою висадкою цибулин.

Найкращими попередниками гладіолусів є овочі такі як, бобові або багаторічні трави, але висаджувати квіти на місці, де росли коренеплоди чи айстри, не рекомендується.

visadzhuvannya_gladiolusiv

Висаджування гладіолусів

  • Висаджування гладіолусів здійснюється з кінця квітня до середини травня, після загрози нічних заморозків, або якщо ви хочете, щоб гладіолуси зацвіли у вересні, висаджуйте цибулини на початку червня.
  • Висаджуємо цибулини: великі цибулини гладіолуса садимо на глибину 10-15 см, на відстані 15 см один від одного, дрібні садимо на глибину 8-10 см на відстані 7-8 см. Відстань між рядами повинна становити 20-25 см.
  • Робимо борозну, проливаємо її водою, насипаємо на дно 2 см піску (для дренажу) або, укладаємо в борозну шар моху-сфагнуму(не дає з’явитися гнилі, утримує вологу в ґрунті), розкладаємо вдавлюючи бульбоцибулини, засипаємо їх.

Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ

vikopuvannya_gladiolusiv

Коли і як викопувати гладіолуси

Викопувати гладіолуси потрібно восени, з середини вересня до початку жовтня, залежно від висаджування, приблизно коли пройде 35-45 днів, після цвітіння. Дозрілі для викопування бульбоцибулини мають кореневі покривні луски. Дітки теж покриті щільною лускою і легко відокремлюються від материнської цибулини. Викопувати гладіолуси потрібно у суху погоду, спочатку ранні сорти, потім пізні. Останніми викопують дрібні цибулини і дітки. Якщо ви помітили, що бульбоцибулини пошкоджені, чорною або коричневою плямистістю, викопувати потрібно раніше, щоб врятувати їх від зараження іншими хворобами.

Перед викопуванням потрібно зрізати стебла залишивши 10 см висоти від грунту, лопатою або садовими вилами підважити землю і акуратно витягнути цибулину з грунту. Грунт струсити, дітки відокремити, обрізати стебла та коріння повністю, промити проточною водою.

visushuvannya_gladiolusiv

Як зберегти цибулини гладіолусів до весни

Перед тим як цибулини гладіолуса зберегти до весни, обов’язково потрібно знезаразити цибулини, зануривши їх на 20-30 хвилин в одновідсотковий розчин фундазола, і промити водою, або обробити трипроцентним розчином марганцівки. Після обробки на 3 дня залишити цибулини для порушування. Просушені цибулини перекладаємо у ящики, застелені папером, і зберігаємо при температурі 25-30 ° С, через 10-15 днів температуру знижуємо до 18-22 ° С. Подальше зберігання в приміщенні, де температура не вище 5-10 ° С, а вологість повітря приблизно 60-70%.

Самим ідеальним місцем для зберігання цибулин є холодний підвал або льох з вентиляцією, а найзручнішою ємністю – ящики з сітчастим дном, в яких циркулює повітря, дозволяючи цибулинам дихати. Ящики найкраще тримати на стелажах. Ще дуже добре зберігати бульбоцибулини в мішечках, зроблених з старих колготів.

Схожі записи