Калікант квітучий – догляд, розмноження

Якщо ви любитель оригінальних квітучих рослин з сильним запахом, то варто звернути увагу на Калікант (Calycanthus) квітучий. У цієї рослини пахнуть і листя, і квіти, але особливо сильно – кора в засушеному стані. За цей аромат рослину відносять до прянощів, називаючи гвоздиковим деревом і ямайським перцем (Allspice).

Природнім середовищем Каліканту квітучого є південно-східні райони Північної Америки – від Вірджинії до Міссісіпі, і тільки один вид є вихідцем з Китаю. У культурі середньої смуги представлений трьома видами середнього розміру.

Каліканти – листяні чагарники до 2-3 метрів у висоту, що утворюють крислату, неправильну форму крони. Кора і деревина майже всіх видів каліканта виділяє дуже приємний запах. Листя і коріння рослини також пахнуть, але менш інтенсивно. Тому її використовували для ароматизації страв корінні жителі Північної Америки.

kalikant_rozvitok_roslini_9

Пагони каліканта квітучого покриті еліптичними листками з загостреними кінчиками, молоді листочки часто опушені. На початку червня на верхівках торішніх пагонів утворюються незвичайні темно-червоні, білі, рожеві або бордові квіти з сильним ароматом. Цвіте ця квітка досить довго – до початку осені, однак найбільше цвітіння припадає на кінець червня і першу декаду липня. Після запилення утворюються маленькі коричневі плоди, які не мають великої декоративної цінності, але містять життєздатні насіння.

Увага! Листя і насіння представників роду містять токсичні сполуки і є отруйними

Де садити калікант квітучий

Добрим місцем для висаджування каліканту квітучого буде тепле, сонячне або злегка тінисте місце, добре захищене від холодних зимових вітрів. Також ця рослина добре росте в суглинному родючому, помірно вологому грунті з хорошою водопроникністю, з нейтральною або слабокислою реакцією. Бідний грунт потрібно підживити гноєм або компостом, а на дно посадкової ями потрібно насипати шар дренажу з битої цегли, щебеню або керамзиту.

Коли садити калікант

У розплідниках продаються саджанці із закритою кореневою системою, тому висаджувати їх можна протягом усього вегетаційного періоду.

kalikant_rozhevii_4

Як садити калікант

Садять калікант у двічі більшу яму ніж земляна грудка рослини, на дні ями потрібно зробити дренаж. Після висаджування землю навколо рослини утрамбовують і рясно поливають, потім грунт в при стовбурових колах мульчують компостом або корою, щоб запобігти випаровування вологи в спеку і зменшити ріст бур’янів. Поступово мульча буде розкладатися і збагачувати грунт поживними речовинами.

kalikant_kusz_1

Як доглядати за калікантом

Калікант, кущ зовсім не вибагливий і вимагає мінімального догляду. Дорослі екземпляри можуть переносити короткочасну посуху, а от молоді саджанці дуже чутливі до пересихання грунту. Незалежно від віку рослини полив в період спеки збільшують.

kalikant_bilii8

Обрізка каліканта

Як правило, калікант добре реагує на обрізку. Щоб сформувати рослину і не допустити надмірного зростання обрізайте його відразу після цвітіння. Весною проводять санітарну обрізку – видаляють найслабші, пошкоджені і засохлі пагони, загущений кущ проріджують, щоб був доступ повітря і світла. Біля каліканта згодом утворюється поросль, яку також необхідно періодично видаляти або відсаджувати.

Шкідникита хвороби каліканта

Комахи рідко нападають на цей куш, тому, що їх відлякують ефірні масла, що містяться в листі, пагонах і квітах. З хвороб можна відзначити борошнисту росу, яка розвивається в сиру погоду через погану циркуляцію повітря навколо рослини.

Підготовка каліканта до зими

Калікант досить зимостійка рослина – дорослі кущі можуть переносити зниження температури до -20-25 ° C, але сильні морози можуть серйозно пошкодити молоді пагони. Тому молоді екземпляри на зиму потрібно накривати нетканим матеріалом, а біля коріння насипати високий шар мульчі або землі. У разі замерзання надземних частин чагарник добре відновлюється, заповнюючи втрату пагонів протягом 2-3 сезонів.

kalikant_1_6

Розмноження каліканту насінням

Насінням калікант розмножується досить легко. Насіння збирають, коли плоди починають висихати. Якщо ви зібрали зелений урожай, коли насіннєві коробочки повністю розвинулися, але до того, як вони висохли на рослині – ви можете посадити їх відразу і очікувати проростання вже через 3-4 тижні. Якщо почекати поки насіннєві коробочки і насіння повністю висохнуть на кущі, то проростання може зайняти від одного до декількох місяців при 15 ° С. Такий насіннєвий матеріал вимагає скарификации. Насіння, потребує від 3 тижнів до 3 місяців холодної стратифікації (в злегка вологому піску в холодильнику) перед посівом навесні.

Насіння висівають в піщано-торф’яну суміш, злегка присипаючи грунтом, яку підтримують помірно вологою, поки не проросте. Полив у міру необхідності. Підросли сіянці на стадії 3-4 справжніх листків пікірують і висаджують в окремі горщики.

У відкритий грунт садять саджанців в кінці весни або влітку на тепле і сонячне місце. Взимку вони вимагають обов’язкового захисту від холоду. Кущ зацвітає приблизно на 3-4 рік вирощування.

kalikant_rozhevii_4

Вегетативне розмноження каліканту

Для вегетативного розмноження використовують відведення, поросль або зелені живці.

Відведення робиться наступним чином: на нижній частині бічного пагона роблять поверхневий надріз, нахиляють і кріплять дротом в невеликій траншеї, засипають родючим грунтом, залишаючи верхівку над землею. Відокремлюють від материнської рослини навесні наступного року, коли відводка утворює коріння в місці надрізу.

Поросль з частиною кореня відокремлюють від куща і пересаджують на нове місце.

Живцювання складніший метод. Зелені живці зрізають в червні і укорінюють в грунтово-піщаній суміші. Для підтримки високої вологості їх накривають прозорим пакетом, який прибирають після початку росту вкорінених живців.

Схожі записи