Протея – догляд, вирощування

Протеї – зовсім не прості у вирощуванні квіти, але вони настільки красиві, що будуть у центрі будь якої квіткової композиції, а також поповнять колекцію найоригінальніших сухоцвітів.

Всього в роду протеї налічується близько 100 видів, поширених в південній Африці. Найбільша з них – протея артишокова або королівська (Protea cinaroides) обрана національним символом ПАР. У наших магазинах протею часто називають “африканської трояндою”.

Протея – сукулент із сімейства протейний, що накопичують воду листям і корінням, а також квіти протеї підкорюють квітникарів усього світу нестандартним цвітінням. «Колючі», зухвалі на вигляд головки суцвіть нагадують то артишок, то гігантські будяки і реп’яхи, але в барвистості і екзотичності дадуть фору будь-якій іншій квітці.

Протея – одне з найбільш екзотичних і красивих квітів на зріз. Невеликі дерева і чагарники з жорсткими подовжено-овальним листям. Численні квітки зібрані у великі, діаметром до 30 см, головчасті суцвіття, які оточені листовою обгорткою. Листочки обгортки пофарбовані в жовті, рожеві або рожево-бузкові тони, саме вони, а не квітки, надають суцвіттям декоративного вигляду.

Дивовижні квіти використовують для створення оригінальних букетів, в тому числі і весільних. Вони здатні зберігати свою свіжість до двадцяти днів, а в висушеному стані значно довше.

proteya_11

Протея – догляд

Протея зовсім не проста в догляді. З нашими підказками ви правильно оберете місце для вирощування, температурний режим та полив, і ця квітка ростиме у вас без труднощів.

Місце вирощування протеї

Протея любить рости на яскраво освітлену місці. Але на забарвлення суцвіть, яскравості тонів негативно позначаються прямі сонячні промені. Тому для протеї в зимовому саду або кімнаті потрібно підбирати світлі, але розсіяні локації. Для цвітіння цього екзота критично важливою є стабільність освітлення: в похмурі дні і в холодну пору року рослину рекомендують досвічувати спеціальними фітолампи (або лампами денного світла)..

Всі частини квітки не отруйні. Але алергікам в період цвітіння краще не тримати рослину в спальні.

Температура для протеї

Африканська квітка любить тепло. Відчутно реагує на різкі перепади мікрокліматичних умов, тому її потрібно вирощувати при стабільно жарких температурах, що не дозволяє виростити цю рослину у відкритому грунті навіть як однорічник з коротким періодом вегетації. У теплі місяці (з кінця квітня і до середини осені) протеї потрібно створити стабільний режим. Температура в приміщенні повинна бути не нижче +20 градусів Цельсія.

Восени потрібно поступово знижувати температуру в приміщенні. Взимку протея повинна перебувати в прохолодних умовах. Оптимальне зниження температури для стану спокою – від +5 до +10 градусів Цельсія. В іншому випадку рослина знову зацвіте і втратить свою декоративність. Відновити культуру практично неможливо.

Крім температури, потрібно також забезпечити доступ квітки до свіжого повітря. Рослина погано розвивається при застояному повітрі. На відміну від більшості представників флори не боїться перетягів. На свіже повітря в умовах середньої смуги рослину виносити не можна (за винятком заскленого балкона або лоджії, заскленого патіо).

proteya_2

Як поливати протею. Вологість повітря.

Поливи можна назвати найскладнішим в догляді за протеєю. Ця рослина вкрай чутлива до перезволоження грунту і погано реагує на занадто рясні поливи. Поливи для протеї повинні бути помірними. Краще проводити часті, але мізерні поливи, ніж надмірні зволоження грунту вологою. Але посухостійкість протеї, яку вона проявляє в грунті в регіонах з теплими зимами, в кімнатній культурі культура майже повністю втрачає. Повного висихання земляного кома для протеї допускати не можна, лише даючи грунті просохнути в верхньому шарі і частково – в середньому. Зимовий режим поливів інакше ніж мізерним не назвеш: протею на стадії спокою поливають всього лише 1 раз на місяць.

Уважно слід підійти і до вибору води для поливу. Для протеї підходить тільки м’яка і подкислена вода, в яку додають кілька крапель лимонного соку або лимонної кислоти на кінчику ножа.

Одне з кращих якостей примхливої протеї – любов до сухого повітря. Цій рослині не знадобиться обприскування (вологість повітря не добре позначиться на привабливості суцвіть). Більш того, протея любить жарке повітря і не боїться розміщення поруч з приладами опалення.

proteya_4

Обрізка протеї

Після кожного цвітіння суцвіття зрізують, а пагони вкорочують на 5-10 см. Також потрібно очищати рослину від в’ялих і засохлих листків.

Грунт для протеї, пересадка

Для вирощування протеї знадобиться кислий субстрат. Рівень pH повинен перебувати в межах від 5,0 до 5,5. Ідеально підходить магазинний субстрат, призначений для азалії. У домашніх умовах суміш можна приготувати з піску, торфу, перліту, соснової хвої, верескової землі. Зміну контейнера і субстрату потрібно проводити один раз на два роки. При цьому горщик слід вибирати на один розмір більший в порівнянні з попереднім. У середньому, дорослій рослині потрібен вазон діаметром 35 см.

Підживлення протеї

В природньому середовищі рослина добре розвивається на бідних грунтах. Тому часті підгодівлі не знадобляться. Досить періодично (2 раз на 30 днів) підвищувати кислотність грунту. Небажано використовувати препарати з фтором. Дуже добре підходять азотвмісні добрива. Також досвідчені квітникарі рекомендують для протеї добрива, що підходять для азалії. Концентрацію потрібно знизити вдвічі.

proteya_5

Протея у відкритому грунті

Підвищена чутливість культури до температури навколишнього середовища не дозволяє вирощувати у відкритому грунті протею, навіть в якості однорічника з коротким періодом вегетації.

Труднощі у вирощування протеї

Протея відрізняється підвищеною стійкістю до різних шкідників і захворювань. Але недотримання простих рекомендацій по догляду може знизити опірність рослини до шкідників та хвороб. Як результат на квітці з’являться попелиця або заражається чорною ніжкою чи фітофторою.

Жовте листя – підвищена лужність середовища. Потрібно полити субстрат підкисленою рідиною

Схожі записи