Кімнатні рослини — чудовий спосіб познайомити малюка з природою
Діти люблять пізнавати все нове, і особливо їх притягують природні об’єкти та явища. Завдяки рослинам малюк може навчитись розрізняти форму та кольори, розвине свій нюх та смак, а також навчиться відповідальності. Але батьки мають приділити цьому достатньо уваги.
Знайомство з природою в дошкільному віці
Головна задача, яка стоїть перед дитиною молодшого дошкільного віку — навчитись розрізняти від трьох видів рослин. Малюк має розуміти, що таке стебло, листя, квіти та коріння. Полив через лійку та протирання листочків допоможе покращити дрібну моторику, але не варто повністю перекладати відповідальність по догляду на малечу. Достатньо пояснити, навіщо треба поливати та протирати листя квітів, і постійно залучати до активностей або спостерігання.
Щоб дитина швидше засвоїла нові навички, бажано обирати кімнатні або садові рослини з великим листям, яке відрізняється формою. Наприклад, гібіскус, фікус та герань. Також можна залучити дитину до вирощування деяких овочів, наприклад, зеленої цибулі.
Доглядаючи за рослинами, запропонуйте малюку їх описати, понюхати та придумати про них казку. Щоб закріпити знання, використовуйте пазли або дитячі книжки з зображеннями рослин. Знайти їх можна в дитячому інтернет-магазині Panama, який пропонує вигідні умови доставки по Україні.
Трохи старші дошкільнята в змозі запам’ятати різницю у догляді за різними видами рослин. Поясніть, що квітки у вазонах, які мають тонкі стебла та листя потребують частішого поливу, ніж м’ясисті сукуленти. У 5-6 років можна навчити малюка обприскувати домашні квіти, головне, завжди пояснювати, навіщо це потрібно.
Не забувайте долучати дитину до спостереження за тваринами, пташками, рибками та комахами. Малі дослідники з цікавістю спостерігають за світом. Поясніть, чим вкрито тіло різних представників фауни, зверніть увагу на їх розміри, кольори та поведінку. Запропонуйте зробити годівничку для пташок.
Школярі: який догляд за рослинами їм під силу
Школярі вже спроможні брати невелику відповідальність за певний обсяг роботи, тому можна їм доручити піклуватись про домашні рослини. Поясніть кожен етап роботи:
- Звечора треба набрати воду у лійку.
- Вранці перевірити вологість ґрунту.
- Полити лише ті рослини, які цього потребують.
Це нормально, що доведеться постійно нагадувати, але ні в якому разі не треба виконувати роботу замість дитини. Можете також залучити школяра до вирощування зимового міні-городу: почніть з посадки цибулі, петрушки, гороха чи моркви та пояснюйте, що рослини ростуть лише завдяки тому, що дитина про них своєчасно піклується. Якщо вдома є домашній улюбленець, доручіть його годувати: всі способи є чудовою можливістю розвивати відповідальність.
Щоб зацікавити школяра природними явищами ще більше, принесіть взимку опалі гілочки дерев та поставте їх у воду. Процес виникнення бруньок, а потім листя дуже здивує дитину та змусить постійно за ними спостерігати. Просіть описати те, що дитина бачить, питайте про причинно-наслідкові зв’язки та залучайте друзів до таких експериментів.
Не забувайте спостерігати за природою під час прогулянок. Кожна пора року в Україні особлива, тому це чудова можливість дізнатись про різні природні явища: чому восени листя жовтіють та опадають, чому взимку йде сніг, а навесні він розтає, чому існує велика кількість дерев та рослин взагалі. На деякі з цих питань навіть дорослий не може мати відповіді, тому завчасно підготуйте матеріали, де дитина зможе знайти цікаву їй інформацію.