Мурайя – догляд
Мурайя належить до роду вічнозелених чагарників і дерев родом із тропічних лісів Індокитаю, Індії.
Мурайя (лат. Murraya) – це вічнозелений чагарник або невелике дерево ( 1-3 м ), що належить до родини миртових (Myrtaceae). Вона має красиві, ароматні квіти і яскраво-зелене листя. Мурайя є популярною декоративною рослиною, а також використовується в кулінарії і народній медицині. Листя рослини овальне, з загостреним кінчиком. Квіти мурайї білі або кремові, запашні, діаметром до 2 см, із відігнутими вниз п’ятьма пелюстками. Вони мають сильний, приємний аромат. Плід мурайї – невелика червона ягода, дозріває близько 4 місяців. Одночасно на рослині можуть бути і бутони, і квітки, що розкрилися, і плоди.
Стиглі плоди Муррайї їстівні, вони темно-червоного кольору, формою нагадують плоди глоду, на смак злегка солодкуваті. У плодах містяться біологічно активні речовини. Достатньо втомленому після робочого дня людині з’їсти кілька ягід, щоб відчути приплив бадьорості та сил
Види мурайї
Існує близько 20 видів мурайї, але найбільш популярними є такі:
- Мурайя метельчаста (лат. Murraya paniculata) – це найбільш поширений вид мурайї. Вона має білі або рожеві квіти і яскраво-зелене листя.
- Мурайя екзотична (лат. Murraya exotica) – це вид мурайї з пишними, кучерявими пагонами. Вона має білі або блідо-рожеві квіти і темно-зелене листя.
- Мурайя кеніга (лат. Murraya koenigii) – це вид мурайї, який використовується в кулінарії. Вона має чорні плоди, які мають солодкий, кисло-солодкий смак.
Як доглядати за мурайєю
Місце вирощування. Кімнатна мурайя рослина непримхлива. Найкраще місце для рослини – західні і східні підвіконня. Вона потребує розсіяного освітлення, хоча 2-3 години яскравого сонця на день їй не зашкодять.
Температура. З весни до осені комфортною температурою для мурайї є 24 -28 ºC, а в зимовий 17-20 ºC, оскільки у рослини період спокою.
Полив, вологість. Поливають мурайю з весни до осені рясно, але нечасто, дозволяючи земляній грудці просохнути на третину. Вода має бути (очищеною від хлору) м’якою. Восени і взимку полив скорочують, проте принцип залишається той самий: рослину поливають, коли субстрат просохне на третину глибини. Що стосується вологості повітря, то мурайя прекрасно почувається в умовах міської квартири й не потребує щоденних обприскувань, хоча час від часу, особливо в спекотні літні дні, вони їй не зашкодять.
Підживлення. Мурайя не потребує додаткового підживлення, але для кращого цвітіння її можна підгодувати комплексними мінеральними добривами з весни по осінь 2 рази на місяць.
Пересадка мурайї. Молоді рослини необхідно пересаджувати щорічно, а для дорослиз екземплярів достатньо однієї пересадки на 2-3 роки. Кожної весни для старше 4 років бажано міняти в горщиках верхній шар субстрату. Горщик не повинен бути ні занадто великим, ні занадто тісним, а субстрат рослині потрібен пухкий, поживний, наприклад, із листової й дернової землі, піску та перегною в пропорції 2:2:2:1. Підходить мурайї і готовий ґрунт для цитрусових. Пересаджують рослину способом перевалки, не руйнуючи земляної грудки навколо її коренів.
Вирощування мурайї з насіння
Мурайя в домашніх умовах легко розмножується насінням, яке досить довго зберігає схожість. Перед висаджуванням насіння потрібно замочити на кілька годин у теплій воді, після чого його розкладають по поверхні вологого субстрату, що складається з торфу й піску в рівних частинах. Зверху насіння мурайї засипають шаром субстрату завтовшки 5-10 мм, накривають плівкою або склом і утримують у світлому місці, куди не дістають прямі сонячні промені, при температурі 22-28 ºC.
Проростає мурайя з насіння через 30-40 днів, а коли у сіянців розвинеться по три листочки, їх пікірують по окремих горщиках.
Розмноження мурайї
Мурайю можна розмножувати насінням, живцюванням та поділом куща.
- Розмноження насінням – найпростіший і найпоширеніший спосіб. Насіння висівають у контейнери з легким ґрунтом у березні-квітні. Сходи з’являються через 2-3 тижні.
- Живцювання проводять у червні-липні. Живці зрізають з молодих пагонів і висаджують у легкий ґрунт.
- Поділ куща проводять у серпні-вересні. Кущ викопують і ділять на кілька частин. Кожна частина повинна мати кореневу систему і кілька пагонів.
Хвороби та шкідники мурайї
При недотриманні умов вирощування ( надмірний полив, недостатнє освітлення, дуже сухе повітря ) мурайю уражають шкідники та хвороби. Наприклад, щитівки й павутинні кліщі або грибкові захворювання. Від комах можна позбутися, якщо обприскати рослину розчином акарицидного препарату – Актелліком або Карбофосом по інструкції. А від грибкових інфекцій мурайю можна врятувати обробкою фунгіцидними препаратами. Але найважливіше виправити помилки в догляді за рослиною і змінити умови утримання мурайї.