Абелія – вирощування та догляд садової рослини
Абелія – це невибаглива і красива рослина, що цінуються за свої красиві квіти, ароматний запах та невибагливість у догляді. Ця квітка може прикрасити будь-який сад.
Абелії – це рід вічнозелених і листопадних чагарників, що належать до родини вербенових (Verbenaceae). Ці красиві і ароматні рослини можуть прикрасити будь-який сад. Абелії також можуть використовуватися для створення живоплотів, бордюрів і клумб і, для вертикального озеленення.
Абелії в природному середовищі поширені в Північній Америці, Азії та Південній Африці. У культурі вони культивуються в багатьох країнах світу. В Україні абелії найчастіше вирощують у південних областях.
Абелії досягають висоти від 1 до 3 метрів. Вони мають прямостоячі або сланкі пагони, покриті овальними або витягнутими листками. Квітки абелії дрібні, зібрані в суцвіття-мітелки. Вони можуть бути білими, рожевими, бузковими або фіолетовими. Аромат квіток абелії сильний і приємний. Плоди абелії – сухі коробочки, що містять насіння.
Абелії – популярні декоративні рослини, що використовуються для озеленення садів, парків та скверів. Вони також можуть вирощуватися в контейнерах і вдома. Абелії можна використовувати для створення живоплотів, бордюрів і клумб. Вони також можуть використовуватися для вертикального озеленення.
Види абелії
Рід Абелія (Abelia) включає близько 40 видів, що поширені в Північній Америці, Азії та Південній Африці.
- Деякі з найпопулярніших видів абелії:
- Абелія китайська (Abelia chinensis) – вічнозелений чагарник, що виростає до 2 метрів у висоту. Листя абелії китайської темно-зелене, овальне, з загостреними краями. Квітки абелії китайської дрібні, білі, зібрані в суцвіття-мітелки. Цвіте абелія китайська з червня по вересень.
- Абелія Грандіфлора (Abelia grandiflora) – листопадний чагарник, що виростає до 3 метрів у висоту. Листя абелії Грандіфлора темно-зелене, овальне, з загостреними краями. Квітки абелії Грандіфлора дрібні, білі, зібрані в суцвіття-мітелки. Цвіте абелія Грандіфлора з липня по вересень.
- Абелія Хіллії (Abelia hilgeri) – вічнозелений чагарник, що виростає до 2 метрів у висоту. Листя абелії Хіллії темно-зелене, овальне, з загостреними краями. Квітки абелії Хіллії дрібні, бузкові, зібрані в суцвіття-мітелки. Цвіте абелія Хіллії з червня по вересень.
- Абелія нігриканс (Abelia xnigracans) – листопадний чагарник, що виростає до 2 метрів у висоту. Листя абелії нігриканс темно-зелене, овальне, з загостреними краями. Квітки абелії нігриканс дрібні, бузкові, зібрані в суцвіття-мітелки. Цвіте абелія нігриканс з липня по вересень.
- Абелія Скарлетт Танго (Abelia Scarlett Tango) – листопадний чагарник, що виростає до 2 метрів у висоту. Листя абелії Скарлетт Танго темно-зелене, овальне, з загостреними краями. Квітки абелії Скарлетт Танго дрібні, червоні, зібрані в суцвіття-мітелки. Цвіте абелія Скарлетт Танго з липня по вересень.
Як доглядати за абелією
Абелії – невибагливі рослини, що не вимагають особливого догляду. Вони можуть вирощуватися на сонячних і напівтінистих ділянках, на будь-яких грунтах. Абелії не потребують регулярного поливу, але в період цвітіння їх слід поливати рясніше. Абелії слід підгодовувати навесні та восени комплексними добривами. Абелії добре переносять обрізку, яку слід проводити навесні, після закінчення цвітіння.
Де садити абелію
Абелії – теплолюбні рослини, що не переносять морозу. Вони найкраще ростуть у теплих і вологих районах з м’яким кліматом. В районах з холодними зимами абелії потрібно вкривати на зиму. Абелії люблять сонце, але можуть вирощуватися і в півтіні.
Грунт та полив для абелії
Абелії невибагливі до грунту, але краще ростуть на родючих і добре дренованих грунтах. Поливати абелію порібно регулярно особливо в молодому віці. А в період цвітіння полив слід збільшити.
Підживлення абелії
Абелії слід підживляти навесні та восени комплексними добривами 1 раз на 30 днів.
Обрізка абелії
Абелії добре переносять обрізку. Обрізку слід проводити навесні, після закінчення цвітіння. Обрізка дозволяє сформувати крону рослини та стимулювати рясне цвітіння.
Шкідники та хвороби
Абелії можуть уражатися шкідниками: попелиця, павутинний кліщ, щитівка. Для боротьби з цими шкідниками слід використовувати інсектициди. Абелії можуть також уражатися хворобами: борошниста роса, іржа та чорна плямистість. Для боротьби з цими хворобами слід використовувати фунгіциди.
Як розмножується абелія
Абелія легко розмножується. Найпоширеніші способи розмноження абелії – це живцювання та ділення куща.
Живці абелії зрізають влітку. Для живцювання абелії потрібно зрізати молодий пагін під гострим кутом довжиною близько 10 см, нижню частину пагона очистити від листя. Пагін потрібно помістити в склянку з водою або в суміш піску та торфу. Склянку або горщик потрібно накрити плівкою або склом, щоб створити парниковий ефект. Живці потрібно тримати в теплому місці з температурою близько 25 градусів за Цельсієм. Живці укорінюються зазвичай через 2-4 тижні.
Ділення куща проводять навесні або восени. Для ділення куща абелії потрібно вибрати здоровий кущ, який має не менше 3-х років. Кущ потрібно викопати і розділити на кілька частин. Кожна частина повинна мати кілька пагонів і коренів. Частини куща потрібно посадити в підготовлену ґрунтову суміш. Кущ потрібно регулярно поливати і удобрювати.