Павутинний кліщ, виноградний зудень на винограді
На кущах винограду можуть з’являтися і шкідники, які завдають значної шкоди рослині.
Звичайний павутинний кліщ на винограді
Пошкоджує більш ніж на 200 видів рослин, в тому числі і виноград. Свою назву отримав тому, що місце проживання завжди обплітає павутиною. Поселяється на нижній стороні листя і харчується вмістом клітин. Листя пошкоджені павутинним кліщем, жовтіють, а у темних сортів винограду червоніють – спочатку уздовж основних жилок, а потім по всій поверхні. Надалі листя коричневіють, засихають і опадають. Протягом літа павутинний кліщ може давати до 12 поколінь. Такі ушкодження рослини призводять до зниження цукристості і підвищення кислотності. Зменшується приріст і погіршується визрівання пагонів.
Методи боротьби. Для захисту виноградників від кліщів використовують акарициди: Неорон, Омайт, Санмайт, Актелік, Талстар, препарати сірки.
Виноградний зудень (фітоптус)
Цей кліщ дуже часто зустрічається на винограднику, але не всі сорти пошкоджує однаково. Живе, як правило, на листках, значно рідше – на суцвіттях. У місцях проживання зудня на верхній стороні листя утворюються горбики. Кожному горбку відповідає блюдцеподібна западинка на нижньому боці аркуша, густо вкрита волосками. Спочатку волоски розу вато-білі, а потім стають коричневими або червоними. Внаслідок пошкоджень порушується фотосинтез листя. Якщо зудень вражає суцвіття, пелюстки стають щільними, червоніють і обсипаються. Найчастіше це буває на гібридах. На гронах особливих змін не викликає.
Зимує зудень під лусочками бруньок, біля основи пагонів, в тріщинах кори. Навесні переходить на бруньки і присмоктується до них. Після розвитку бруньок і з появою першого листя, поселяється на нижній стороні листя. Протягом року дає кілька генерацій.
Практика показує, найбільша чисельність кліщів припадає на другу половину травня, тобто в період відродження гусениць першого покоління листокрутки. У зв’язку з цим доцільно проводити обробку проти кліщів і листокруток одночасно, використовуючи інсектоакарициди.
Методи боротьби. Для захисту виноградників від кліщів використовують акарициди: Неорон, Омайт, Санмайт, Актелік, Талстар, препарати сірки.