Що таке шпалерні дерева та як їх доглядати

Якщо ваша ділянка маленька , а так хочеться мати фруктовий сад, на допомогу прийде шпалерний, або плоский метод вирощування плодових і кісточкових дерев.

Шпалерними називають дерева, у яких штучно формується крона.

Шпалерний метод дозволяє вирощувати дерева на одній площині, для чого дерево спеціальним чином формують і прикріплюють на основу шпалери. Шпалерний метод вирощування можна застосовувати не тільки для плодових і кісточкових дерев, але й для ягідних кущів ефективно використовуючи стіни і паркани в маленьких садах .

У шпалерних дерев форма крони суттєво відрізняється від, нам звичної, природної. Ці форми малогабаритні, дерево росте в ширину по одній стороні наче “зелена фруктова стіна”, тому таке формування дозволяє ущільнити насадження плодових дерев, тобто, можна посадити багато дерев на малій ділянці біля сонячних стін та парканів, так, що тінь від крони дерева не буде падати на город чи клумбу. Зовні такі насадження виглядають як суцільна “зелена стіна” або як зелений фруктовий паркан.

Для формування шпалерного дерева використовують карликові і напівкарликові підщепи. Щоб правильно сформувати дерева, уздовж стіни чи паркану встановлюють опорні стовпи, на яких закріплюються шпалери, що складаються з двох-трьох рядів дроту або арматури.

Про правила висаджування шпалерних дерев читайте в нашій статті Як садити шпалерні дерева.

Найчастіше штучно формують яблуні, груші та кісточкові породи дерев. Для цього підійдуть середньорослі та низькорослі сорти у яких великий кут відхилення скелетних гілок, а плодоніжки короткі. Щоб шпалерні дерева давали багатий врожай, їх потрібно вирощувати з додатковим доглядом, а саме збільшити норми внесення добрив, вчасно проводити обрізання дерев, нахиляння та закріплення гілок вертикально відповідно до шпалерної основи.

shpalerne_derevo_molode

Догляд за шпалерними деревами

При правильному догляді шпалерні дерева повністю себе виправдовують. Починають плодоносити такі дерева значно раніше, врожайність підвищується на 20-40 %, якість плодів стає кращою.

Коренева система в шпалерних дерев на слаборослих підщепах розташована неглибоко. Тому, якщо верхній шар грунту занадто сухий, дерева припиняють ріст, а плоди опадають. Найближче до поверхні грунту розташована коренева система карликових підщеп — парадизки та айви. Через це в процесі росту та плодоношення дерева можуть нахилятися й навіть вивертатися з коренем із землі. Особливо небезпечно, коли вони зазнають впливу сильного вітру. У зв’язку із цим дерева на карликових підщепах обов’язково вирощують на шпалерах. Такі сади називають шпалерно-карликовими. З вище сказаного можна зробити висновок, що поливати шпалерні дерева потрібно досить часто особливо у період вегетації.

Грунт у міжряддях в таких садах потрібно задернити. Для цього найкраще посіяти злакові трави, які по мірі росту ( досягнення ними висоти 15- 20 см) скошують, а скошену траву використовують у пристовбурових колах у вигляді мульчі. Щоб дерева одержували досить вологи, у період вегетації грунт під деревами поливають та розпушують. Підживлення таких дерев проводиться так само, як і у звичайних деревах, але норму внесених добрив збільшують на 30-50 % залежно від родючості грунту.

Через щільність гілок в такому саду стає проблема виникнення й поширення шкідників та хвороб. Тому такі дерева потребують регулярного і якісного догляду.

shpalerny_dereva123

Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ

Обрізка дерев на шпалерах

Важливою частиною догляду за плодовими деревами на шпалерах є регулярне обрізування. Обрізування допомагають підтримувати дерева в потрібній нам формі забезпечивши кращий доступ повітря і сонця до всіх його частин. Використовуйте для роботи гострий секатор та садовий вар, а всі зрізи робіть під кутом.

Молоді плодові дерева в перші 2-3 роки життя слід обрізати один раз весною, пригинаючи головні гілки до основи(дроту чи арматури). Винятком з цього правила є слива і вишня. для яких ця обрізка повинна бути зроблена в період з пізньої весни до ранньої осені. За допомогою цієї основної весняної обрізки формується гармонійний каркас плодового дерева на шпалері, задається довжина стовбура і основних гілок, забезпечується рівномірне розташування плодових бруньок на шпалерному дереві.

Коли плодове дерево досягла віку плодоношення, додається друга літня обрізка, яка не менш важлива, і проводиться в період дозрівання плодів. Мета літньої обрізки — обмежити ріст свіжої зеленої маси, яка відбирає сили плодового дерева. Влітку необхідно вкоротити все нові зелені пагони так, щоб залишити тільки 1 см після вузла зростання (особливо важливо вкоротити пагони, що закривають собою плоди), а також видалити всі пошкоджені і хворі гілки.

Після літньої обрізки плодових дерев на шпалерах потрібно прорідити плоди великоплідних культур (яблук, груш, слив, персиків ). Це сприяє отриманню меншої кількості, але значно вищої якості врожаю, адже збережені плоди отримають значно більше поживних речовин для дозрівання. Почніть з видалення всіх пошкоджених хворобами чи шкідниками плодів, потім видаліть малі та слабкі плоди з кожного грона на дереві. Також потрібно видаляти ті плоди які торкаються один одного. З дотичних плодів видаліть найбільш слабкий.

Зривайте дозрілі фрукти акуратно, викручуючи плодоніжки обертовими рухами руки або обрізаючи її секатором чи ножицями.

Читайте більше на KvitkaInfo.com (Квіткаінфо): квіти, домашні рослини, сад, город, ландшафтний дизайн.

Схожі записи