Календула – вирощування, догляд
Календула –це гарна, лікарська рослина, яка обов’язково знайде місце на будь якому подвір’ї. Календула вирощується насінням.
Інколи кажуть: “Посади один раз календулу на подвір’ї і насолоджуйся, лікуйся квітами декілька років.”
Виростити з насіння календулу зовсім нескладно. Вона світлолюбна, невибаглива до умов вирощування. Рослина однорічна, прямостояча, у різних сортів висота коливається від 20 до 70 см. Лікарською сировиною є тільки суцвіття. Вони жовтого або оранжевого кольору. Поряд зі звичайною формою квіток існує календула махрова. Цвіте рослина з червня до осінніх заморозків. Насіння дозріває в кінці літа – початку осені.
Календулу ще називають нагідками.
Користь календули для городу
Календула відлякує різних комах і деяких шкідників, наприклад, гусениць, бражника п’ятикрапкового – шкідника баклажана, перців і томатів, шкідників спаржі. Відлякує запахом навіть колорадського жука. Своїми фітонцидами календула відлякує нематод і сам грунт знезаражується від хвороботворних мікробів. Календула охороняє від кліщів і кореневої гнилі овочеві культури та суницю. Присутності поруч цієї рослини бояться й інші шкідники – попелиці, малинні мухи, листогризучі комахи ягідних кущів.
Сорти і види календули
По висоті календула буває низькоросла (до 30 см), середньоросла (до 45 см) і високоросла (до 85 см). Розрізняють також декоративні та лікарські, бувають і декоративні сорти.
За формою квітки поділяють на герберовидні, хрізантемовидні і так далі.
Але в цілому всі сорти схожі. Колір коливається від світло-жовтого до яскраво-жовтого і помаранчевого. У деяких сортах на пелюстках є білі прожилки. Серединка теж може бути різною – наприклад, жовтої або коричневого. Буває різної і форма пелюсток. Квіти календули бувають простими і махровими.
Махрові: Золота куля (золотисто-жовта і дуже «пухнаста»),Сенсація (помаранчева),Фаворит (блідо-жовтий і з білими смужками),Гамлет та інші.
Серед простих: Медальйон, Принцес і інші. Є й вітчизняні, і зарубіжні сорти.
Де сіяти насіння календули
Календула – сонцелюбна, холодостійка, невибаглива рослина, росте на будь-яких грунтах. Щоб добитися пишних , яскравих великих квітів потрібно її садити на родючих грунтах. У тіні квіти календули будуть блідішими, квіти меншими, а рослини витягнутими.
Коли сіяти насіння календули
Сіють насіння календули прямо в грунт ранньою весною: у квітні або в травні. Можна навіть в зиму – в жовтні. Причому, посіявши раз, можна забути про висаджування надовго. Рослини розкидають насіння і навесні сходять самі.
При вирощування календули слід пам’ятати, що насадження рослинок потрібно проріджувати. Проріджувати потрібно як розсаду, так і вже дорослі рослини, календула досить добре переносять пересадку. Насіння календули зберігає схожість 3-5 років.
Як сіяти насіння календули
Сіяти насіння календули потрібно на глибину 2-4 см. Відстань між насінням залежить від того, що Ви хочете добитися: пишні окремо стоячі кущі чи цілу квітучу галявину. Паростки з’являються вже через 7-10 днів. Прорідити можна через 2-4 тижні. Відстань між рослинами повинна бути не менше 30 см.
Коли зацвіте календула
Календула повинна зацвісти через 50 від появи перших паростків. Зазвичай це середина липня. І будуть цвісти все літо і до морозів. Але восени вже менш активно: менше квітів, більше насіння.
Щоб календула раніше зацвіла садівники сіють насіння на розсаду, а потім висаджують у відкритий грунт.
Догляд за календулою
Хоч календула і невибаглива, все ж мінімальний догляд потрібен.
Полив календули
Поливати календулу потрібно якщо на дворі довгий час стоїть суха і жарка погода.
Розпушування грунту
Календула полюбляє розпушування грунту, рослини швидше ростуть, більше цвітуть.
Прополювання календули
Прополювати календулу потрібно у разі необхідності( кілька разів за літо).
Обробка від хворіб
Буває так, що календула захворює борошнистою росою, і потрібно її обприскати хім препаратами.
Збирання квітів календули
Квіти календули збирають у фазі цвітіння в суху погоду. Збирати їх можна весь період цвітіння, приблизно 2 рази на тиждень. Зривають суцвіття обережно, залишаючи квітконіжку 3 см. Це потрібно, щоб під час висушування суцвіття не розпалося. Квіти висушують і використовують у косметичних чи лікарських цілях.