Глоріоза: опис, види, догляд

Глоріозу називають королевою квітучих ліан. Це неймовірно красива кімнатна рослина з кучерявими пагонами та оригінальними бутонами, форма яких нагадує яскраві китайські ліхтарики.

У перекладі Глоріоза означає «квітка слави». Ця рослина швидко росте, за перший рік рослина відрощує довгі стебла та повністю вкривається бутонами. Якщо ви шукаєте невибагливі кімнатні ліани то зверніть увагу на глоріозу.

УВАГА! Глоріоза не тільки приваблива, а й отруйна. У складі соку рослини є токсична речовина – алкалоїд колхіцин, який насамперед негативно впливає на органи зору та сечостатеву систему.

Глоріоза (Gloriosa) – це красивоквітуча в’юнка рослина з кучерявими пагонами, яка належить до сімейства Безчасникові. У дикій природі рослина може займати собою площі до двох квадратних метрів і більше. Окультурені різновиди є трав’янисті багаторічники з помірними темпами зростання та розвитку. Рідко коли у домашніх ліан пагони виростають довше за один метр. Листя росте протягом усього вегетаційного сезону. Взимку у глоріози, як і у фуксії, спостерігається період спокою. Сезон цвітіння триває із середини літа до середини осені. Бутони виглядають дуже незвично. Їхні тонкі пелюстки з хвилястими краями не торкаються один одного і злегка відгинаються назад. Глоріоза – це корінний житель тропічного пояса Африки, а в Австралії, де взагалі вважається бур’яном.

glorikoza_1

Види глоріози

  • Рід глоріози нечисленний, а в кімнатних умовах взагалі вирощується лише один різновид (розкішна глоріоза (Gloriosa superba)) і деякі її сорти.
  • Глоріоза розкішна жовта (Gloriosa superba yellow)— це бульбова ліана зі швидкими темпами зростання. Її тонкі та довгі пагони довжиною до 3 метрів потребують опори. Бутони великі, часом досягають 20 сантиметрів, яскраво-жовтих пелюсток гофровані краї. Іноді кінчик пелюстки має червоний, зелений або пурпуровий відтінок. Пелюстки відігнуті назад, тичинки довгі, строкаті. Коли сезон цвітіння закінчиться, на місці бутонів дозрівають витягнуті насіннєві коробочки з потужним багряно-коричневими плодами. Розкішну жовту глоріозу також називають жовтою вогненною лілією. Культура є національною рослиною держави Зімбабве.
  • Глоріоза Карсонії (Gloriosa Carsonii) – декоративний сорт глоріози з бутонами з незвичайним забарвленням. Довгі пелюстки мають загострені кінці та подвійне забарвлення (коричнево-фіолетовий та салатово-жовтий). Культура досить рідко вирощується в наших будинках, оскільки є більш примхливою, ніж інші. Цей кучерявий багаторічник з бульбовою кореневою системою відрізняється не лише ефектними квітками, а й глянсовими листовими пластинами з чіпкими вусиками. Дорослий екземпляр може вирости заввишки до 150-180 сантиметрів. Одночасно на такому кущі розпускається 10-12 бутонів. .
  • Глоріоза Ротшильда ( Gloriosa Rothschildiana ) являє собою багаторічник з двометровими стеблами. Бутони великі, 10-12 сантиметрів у діаметрі. Пелюстки в центральній частині забарвлені в рубіново-червоний тон, а по краях – у лимонний.
  • Розкішна Грена ( Gloriosa Greenii ) відрізняється своїми бутонами. Вони пофарбовані в насичено-жовтий колір, із рівними, а не хвилястими пелюстками.
  • Глоріоза Модеста (Gloriosa modesta) – кущ зі стеблами середньої довжини. Листові пластини яскраво-зелені. Великі бутони опущені вниз, пофарбовані в золотисто-жовтий колір із лососевим відтінком. Стрілоподібні пелюстки злегка загнуті.
glorikoza_3

Як доглядати за глоріозою

Екзотична глоріоза зможе активно рости і розвиватися в кімнатних умовах якщо для неї створити умови, які максимально схожі на природні.

Освітлення та температура для глоріози

Культура любить яскраве, але розсіяне світло. Для глоріози найкраще підійде східне чи західне вікно. Навесні та влітку у приміщенні з кущем має бути помірно тепло (на рівні 20 °C), а восени та взимку – не більше 15 °C.

Як поливати глоріозу

У холодну пору року кущ не поливають. У теплий сезон грунт у горщику зволожують щедро, а восени внесення вологи має бути мізерним і нечастим.

Глоріоз віддає перевагу високій вологості повітря (60-65%).

Грунт для глоріози

Цій рослині підійде універсальний субстрат для квітучих рослин. Також можна приготувати грунт суміш своїми руками, для цього вам знадобиться сухий торф, дерн і листовий грунт в однаковому співвідношенні.Молоді кущі пересаджують щорічно навесні.

Як підживляти гроліозу

Глоріозу удобрюють під час сезону цвітіння з інтервалом кожні 2 тижні, використовуючи універсальні мінеральні підживлення в рідкому вигляді.

Формування та обрізка глоріози

Щоб сформувати крону, вам обов’язково знадобиться опора. Опора є обов’язковим атрибутом для вирощування глоріози, оскільки вусики ліани є тільки на кінчиках пагонів. Знизу їх немає зовсім, а на початку росту гілкам потрібно за щось чіплятися. Обрізка для глоріозу не підходить – це ніяк не стимулює нарощування ліан або бутонів. До того ж обрізка негативно позначиться на цвітінні, оскільки суцвіття у культури верхівкові.

Розмноження грорікози

Глоріозу можна розмножувати вегетативним способом, а саме відділенням бульбочок, та насінням.

  • Насінням цю квітку практично не розмножують. Тропічну красуню глоріозу можна виростити з насіння, але враховуйте, що на отримання молодих кущиків піде чимало часу, до того ж схожість невелика. Та й перші паростки розвиваються дуже повільними темпами. А ще кущ не успадкує характеристики материнської рослини. За добу до висаджування насіння замочують у розчині води та препарату, що стимулює коренеутворення та ріст. Насіння рівномірно розподіляють поверхнею субстрату і поглиблюють на півміліметра. Зверху ємності накривають кришкою з поліетилену або прозорого скла та відносять у тепле та сухе місце. Саджанці регулярно провітрюють та зволожують. Перші паростки проклюнуться десь за місяць. Коли вони трохи зміцніють і на них виросте перша пара справжнього листя, можна буде приступати до пікірування. Отриманий кущик глоріози зацвіте лише на другий рік життя.
  • Розмноження глоріози бульбами набагато ефективніший та простіший метод. Для цього обережно викопайте дорослий кущ і відріжте від нього невеликі бічні бульби. Їх висаджують у горщики з повітряним ґрунтом. Головне, щоб точка зростання була спрямована нагору. Відразу після висадки поряд ставлять опору. Спочатку ділянки не поливають (до регулярного зволоження приступають тільки коли з’являться перші паростки) і ставлять їх на установку з нижнім підігрівом. Трохи підрослі екземпляри пересаджують у більші контейнери.

Помилки в догляді

Якщо не забезпечити кімнатній глоріозі регулярний і правильний догляд, при вирощуванні культури можуть виникнути неприємності. Найпоширеніші з них:

Гниття бульб. Гниття відбувається через постійний застій вологи в грунті. Щоб врятувати квітку, її потрібно акуратно викопати, зрізати всі зіпсовані частини та обприскати бульбу фунгіцидом. Ділянки зрізів обробляють вугільним порошком. Якщо корінь загниває в холодну пору року, після викопування його зберігають у сухому місці до тепла. Якщо в тепле — одразу пересаджують у свіжий ґрунт.

Кущ не цвіте. Можливо, ви вибрали для висадки занадто просторий горщик, або рослині не вистачає світла, або на корені є травма. Пересадіть рослину у відповідну ємність, переставте на залитий сонцем підвіконня або полікуйте корінь соком алое віра, зачекайте, поки підсохне і пересадіть.

Тьмяне листя. Дефіцит освітлення.

Потемніння листя. Листя темніє при різкій зміні температур або, якщо кущ стоїть на протязі. Ставте горщик із глоріозою у захищене від вітрів місце.

Глоріоза повільно росте. Різкі стрибки температурних позначок.

Пожовтіння листя. Повітря пересушене.

Білий наліт на листові пластині. Поливайте рослину лише очищеною або добре відстояною водою. Також вона не має бути жорсткою. Пом’якшити жорстку воду можна, додавши в неї кілька крапель соку лимона.

Комахи-шкідники. За несприятливих умов глоріозу можуть атакувати попелиця, щитівки, хибнощитівки та павутинні кліщі. Від перших допоможе теплий душ та інсектициди. Кліщів же проганяють комплексом інсектицидів та акарицидів.

Схожі записи