Деревій звичайний: опис, заготівля і зберігання, лікарські властивості
Кожен, хто виріс не “на асфальті”, добре знає цю рослину: для покоління попередників “міленіалів” це був дієвий кровоспинний засіб.
Інші назви деревію звичайного
Білоголовник, деревій тисячолистий, рипка, заяча трава, кривавник; латиною: Achillea millefolium; російською: тысячелистник обыкновенный.
Опис деревію звичайного (як виглядає)
Деревій звичайний — багаторічна трав’яниста рослина родини складноцвітих (айстрових). Стебло пряме, заввишки 40-100 см, знизу здерев’яніле, зверху розгалужене. Листки ланцетні, двічіперисторозсічені.
Квітки зазвичай білі, зрідка рожевуваті або ледь фіолетові, зібрані в щитковидне суцвіття. Ароматні, з гіркуватим присмаком, пахне також стебло і листя.
Плід — сім’янка.
Цвіте від середини травня до кінця літа.
Регіони проростання деревію звичайного
В Україні деревій росте всюди, місця його поширення — луки, узлісся, галявини, узбіччя доріг.
Заготівля і зберігання деревію звичайного
Для виготовлення ліків використовують траву і квіти деревію звичайного. Заготовляють на початку цвітіння. Зрізають верхні частини стебел завдовжки 15 см, з нижньої здерев’янілої частини стовбура зривають листки. Квіти зрізають суцвіттями (так, щоб довжина квітоноса не перевищувала 4 см). Сировину сушать під накриттям або в добре провітрюваному приміщенні, розстеливши тонким шаром (5-7 см). Вихід сухої сировини — до 33%.
Хімічний склад деревію звичайного
Трава деревію звичайного містить ефірну олію (до 0,8%), флавоноіди, сесквітерпени, дубильні й гіркі речовини, органічні кислоти тощо.
Фармакологічна дія деревію звичайного
Трава деревію — ефективний кровоспинний засіб. Галенові препарати на його основі застосовують при легеневих, кишкових, гемороїдальних, матокивих кровотечах, кровотечах з ясен і ран.
Крім того, препарати деревію стимулюють секрецію шлунка, розширюють жовчні протоки і покращують жовчовиділенн, підвищують діурез, тому деревій використовують також для покращення апетиту, при гіпоацидному апендициті, хворобах шлунка і дванадцятипалої кишки, печінки, нирок і сечового міхура.
Зовнішньо деревій застосовують не тільки як кровоспинний засіб та для загоєння ран, відзначають також його ефективність при алопеції, вугрових висипах, надмірній жирності шкіри тощо.
Однак тривале вживання деревію може призвести до запаморочення й висипів на шкірі.
За матеріалами:
- Лікарські рослини: Енциклопедичний довідник/Відп. ред. А. М. Гродзінський. — Київ: Українська Енциклопедія ім. М. П. Бажана, Український виробничо-комерційний центр Олімп, 1992.
- Мамчур І. Довідник з фітотерапії. — Київ: Здоров’я, 1984.
- Носаль М. А., Носаль І. М. Лікарські рослини і способи їх застосування в народі. — Київ, 2013.
- Кархут В. В. Ліки навколо нас. — Київ: Здоров’я, 1974.
- Алексєєв І. С. Повний атлас лікарських рослин. — Донецьк: Глорія Трейд, 2013.
- Липа Ю. І. Ліки під ногами: Про лікування рослинами. — Київ: Україна, 1996.