П’явиця червоногруда – ознаки появи, методи боротьби

П’явиця червоногруда шкоди завдають і дорослі жуки, і личинки, однак найбільше шкоди завдають саме личинки.

П’явиця червоногруда (Oulema melanopus (Linnaeus)) комаха, що має надзвичайно великий ареал розповсюдження – поширена у Палеарктиці, відповідно і на всій території України, а у 1962 році потрапила у США та схід Канади.

Опис п’явиці червоногрудої

Комаху можна впізнати за такими прикметами: подовжений, довжина дорослого жука до 5 мм, ширина до 2 мм, передспинка вдвічі вужча від надкрилків. П’явиця червоногруда двоколірна, передспинка та ноги помаранчеві, надкрилки темно-сині з зеленим металевим блиском. Яйця дрібні — 1 мм, подібні на веретено, жовті. Личинка трохи більша за дорослу комаху – до 6-7 мм, жовта, хробакоподібна, випукла. Особливістю личинок червоногрудих п’явиць є темно-бурий чи навіть чорний слиз, якими вони вкриті. Свого кольору він набуває через те, що в ньому накопичуються екскременти. Лялечка біла до 5 мм.

pyavicya_chervonogruda_2

Розвиток комахи триває протягом одного покоління. Жуки п’явиці червоногрудої зимують у поверхневих шарах грунту та виходять на поверхню у квітні-травні. Ведуть денний спосіб життя. Яйця відкладають на поверхню листя ланцюжком по кілька яєчок. Личинки харчуються на листі протягом 14-18 днів, потім перетворюються у лялечки.

Хоча шкоди завдають і дорослі жуки, і личинки, однак найбільше шкоди завдають саме личинки. Роблять вони це від кущіння до фази виколошування. Спеціалізуються на зернових культурах, а саме вівсі, ячменю, пшениці. Найбільше шкоди завдають при браку опадів сухому грунті. У таких умовах рослини погано ростуть, утворюється різній підгін, вони важко виколошуються. Урожай суттєво зменшується, часто на половину, зокрема за рахунок зменшення ваги зерна.

Жуки проїдають у листі наскрізні продовгасті отвори — у такий спосіб вони харчуються. Личинки протягом 2-х тижнів об’їдають епідерміс листя, водночас не торкаються жилок. Внаслідок цього листя з часом засихає. Якщо є багато личинок, ушкодження зливаються в суцільні плями, листя жлвтіє, а рослина пригнічується. Сильно ушкоджені рослини у посуху не виколошуються.

Заходи боротьби від п’явицею червоногрудої

Рекомендована обробка сходів інсектицидами.

Схожі записи